MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #97
Nakład: 11.200 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości serwisu z okresu od 2006-07-15 do 2006-08-07

Spis treści:


Cytat tygodnia

Fatalny błąd

"Każdy, kto zakłada istnienie boga, rozumuje błędnie, a jeden błędny sąd pociąga za sobą inne. Nie bądźcie niewolnikami nieba, skoro chcecie być wolni na ziemi. Ten, kto ma słabość wierzyć w boga, nie może być na tyle przenikliwym, by pojąć rodzaj ludzki — owego jedynego suwerena. Spójrzcie na poszczególnych ludzi, a na płacz wam się zbierze wskutek ich głupoty, lecz gdy ujrzycie ich w masie, olśni was geniusz przyrody. Wyzwolony lud każdego dnia dokonuje zdumiewających cudów. Dzieje się tak dlatego, że naród, będący zbiorowiskiem jednostek, wie i potrafi więcej i lepiej niż którakolwiek z osobna. Gdy zaś zespoli się ludzkość cała, będziemy świadkami jeszcze bardziej zdumiewających cudów. Słabe umysły, którym potrzebny jest bóg, odnajdą go na ziemi, nie mając potrzeby szukania suwerena w obłokach. Suwerenność jest nieuchronnie despotyczna, toteż strzeżmy się nadawania jej jakiejkolwiek innej sile poza rodzajem ludzkim."

Ancharsis Cloots (1755-1794), przyjaciel Woltera


Aktualności i ogłoszenia
 

Ważnym wydarzeniem od poprzedniego wydania naszego serwisowego biuletynu jest przekroczenie  liczby 10.000.000 na naszym liczniku odwiedzin. Rozstrzygnął się zatem konkurs ogłoszony przez nas na zrzut ekranu. Zwycięzcą (po dyskwalifikacji jednego z uczestników, który uznał, że umiejętności posługiwania się programem graficznym wystarczą do oszukania redakcji Racjonalisty) został Bolesław Czabański. Zwycięzca wybrał nagrodę: Socjologia religii. Dzieła zebrane. 3 tomy. Gratulujemy. 

Z okazji 10 milionów odwiedzin zachęcamy naszych czytelników do wypełnienia ankiety KIM JESTEŚMY?. Kosztować ona was będzie niewiele czasu, a dla nas jest bardzo ważna. Zróbcie to dla nas! Zapraszamy wszystkich naszych czytelników do wzięcia w niej udziału, tylko liczny udział zapewni rzetelność temu badaniu opinii czytelników Racjonalisty.

*

WIKIPEDIA

W Wikipedii pojawiło się hasło Racjonalista.pl, w pierwotnej wersji przygotowane przez wikipedystę Waldemara Zboralskiego, następnie uzupełnione i rozwinięte przez Mariusza Agnosiewicza. Warto dodać, że w polskiej Wikipedii jest pewien opór przed dodawaniem haseł dotyczących serwisów internetowych (niedawno w głosowaniach przepadły hasła o serwisach Lewica.pl oraz Prawy.pl). Po burzliwej dyskusji i głosowaniu hasło o naszym serwisie przeszło jednak ze znaczną nadwyżką. Większą liczbę głosujących nad hasłem skupiło chyba jedynie hasło "Krytyka papieża Jana Pawła II"

Inne hasła opracowane przez nas związane z racjonalizmem: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, Polska Federacja Humanistyczna, Unia Racjonalistyczna, Ecrasez l'infame!

Wikipedia jest wyjątkowym projektem merytorycznym i społecznościowym. Serdecznie zachęcamy naszych czytelników do włączenia się. Zostań wikipedystą!

Na was spoczywa opracowanie lub rozwinięcie takich haseł, którymi nie będą zainteresowani inni wikipedyści. W hasłach tematycznie zbieżnych warto podawać rozwijające je artykuły do Racjonalisty.

Poznaj Wikipedię: Wikipedia podbija internet (Tygodnik Przegląd). Polacy stworzyli wirtualną encyklopedię liczącą 215 tys. haseł. Nasza Wikipedia jest czwarta na świecie!

*

30 lipca, z udziałem redaktora naczelnego Racjonalisty odbyła się debata pt. Polska z konkordatem po 13 latach. Wystąpienie Mariusza Agnosiewicza zostało już zamieszczone w serwisie: Polska z konkordatem po 13 latach na tle standardów europejskich. Ze skrótem tego wystąpienia mogli się też zapoznać czytelnicy "Faktów i Mitów" w tekście: "Polska, konkordat, Europa".

Najnowszy numer "Res Humana" - dwumiesięcznika, z którym Racjonalista.pl nawiązał współpracę, publikuje tekst Mariusza Agnosiewicza pt. Program otwartej i bliskiej współpracy, który jest skróconą wersją jego wystąpienia na X Zjeździe Krajowym Towarzystwa Kultury Świeckiej.

My w prasie. Tym razem napisał o nas "Playboy" w swym sierpniowym wydaniu: "Po to mamy rozum, żeby z niego korzystać. Po to jest ta strona, żeby optymalnie go wykorzystywać. Znajdziemy tu zbiór tematów przeczących tezie, że człowiek jest najbardziej irracjonalnym zwierzęciem świata. Ale żeby racjonalnie poznawać rzeczywistość, musimy wiedzieć, jak się do tego zabrać". 

Nowości Racjonalisty (jako RSS) znalazły się w kolejnym agregatorze wiadomości: RSS Speed

*

Nowi autorzy to tym razem: Andrzej Nowosad, Per T. Ohlsson, Bronisław Malinowski, Gérard Fussman, Łukasz Paszke, Monika Adamczyk-Modecien, Jan Woleński, Mieczysław Michalik, Eulalia Sajdak-Michnowska, Karolina Pilarska, Sabina Lewi, Carl Rudbeck, Nina Sankari, Halina Lisowska-Chehab, Adam Leśniak, Wojciech Dastych, Victor J. Stenger, Jerzy T. Kowaleski, Paulina Tendera, Sławomir Mandes, Kazimierz Koźniewski, Eleonora Syzdek. 

Zapraszamy także do podjęcia innego rodzaju współpracy z serwisem. Stale poszukujemy redaktorów technicznych oraz grafików. Mniej zobowiązujące zajęcia to na przykład zaproponowanie ciekawej strony: Znalezione w sieci; okazjonalne dodanie interesującej wiadomości: Zgłoś swoją wiadomość.., czy ciekawostki: Dodaj ciekawostkę.., albo swojej strony www. Zapraszamy.

*

Na serwerze Racjonalisty znalazł się kolejny serwis: opracowanie.eu

W lipcu b.r. webmaster Racjonalisty, Michał Przech, obronił egzamin dyplomowy i uzyskał tytuł magistra informatyki. Obecnie pracuje dla firmy Microsoft. Serdecznie gratulujemy!

*

Sondaż Racjonalisty  

Zakończyliśmy zbieranie głosów w sondażu: Za swój główny autorytet uznaję:
1.6% - większość
7.7% - duchownego
4.5% - nauczyciela
11.6% - rodziców
5.0% - przyjaciół
20.8% - siebie
48.7% - nie uznaję autorytetów
Oddano łącznie 3150 głosów.
W trakcie zbierania głosów pojawił się jeden głos krytyczny zarzucający nam, iż możliwości, jakie sonda oferuje, nie uwzględniają autorytetu jakim dla wielu może być bóstwo. Wyjaśniając ten brak, redakcja informuje, że pytając o autorytet miała na myśli tę jego definicję, która narzuca pewną interakcję dwóch lub więcej osób, wymianę myśli i poglądów. Wszyscy, zarówno wierzący, jak i niewierzący informacje na temat samego bóstwa, jak i jego oczekiwań czy poglądów na różne sprawy czerpią od innych osób z krwi i kości, ewentualnie publikacji, których autorami są ludzie. Są to zwykle duchowni ale także rodzice, przyjaciele a nawet nauczyciele. 

Zapraszamy do udziału w kolejnej sondzie.

Zapraszamy wszystkich czytelników o zainteresowaniach socjologicznych do proponowania własnych sond. Interesujące sondy zostaną opublikowane, a autor będzie mógł skomentować ich wyniki po zakończeniu zbierania głosów. 


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl

W serwisie PSR publikujemy sprawozdanie Łukasza Paszke z międzynarodowego spotkania młodych humanistów w Belgii: Racjonaliści na szkoleniu w Belgii. W tym tekście znalazło się wiele interesujących informacji, zdjęcia a także fragment dyskusji na temat humanizmu. Lektura obowiązkowa dla członków PSR i nie tylko.

Zbliża się termin II Krajowego Zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Zachęcamy do zgłaszania swoich uwag i pomysłów dotyczących przebiegu zjazdu. Uwagi można przesyłać na adres: dariusz.kaliszuk@racjonalista.pl. Im szybciej ewentualne sugestie dotrą do organizatora zjazdu tym większa jest szansa, że zostaną uwzględnione.

Na początku sierpnia odbyły się zebrania racjonalistów w Warszawie i we Wrocławiu. Kolejne spotkania we wrześniu. Zapraszamy!

Na temat bieżących działań PSR można przeczytać w: PSR Blisko Ciebie

Sympatycy i członkowie PSR mogą nawiązywać rozmowy na: Forum dyskusyjne PSR, poniżej prezentujemy ostatnie wątki:
Tożsamość racjonalizmu PSR
Federacji Humanistycznej: raporcik z zebrania
kujawsko-pomorskie
Spotkania racjonalistów
Wojny i racjonalizm
Akcje pozytywne
Apolityczność PSR
spotkanie okręgu wrocławskiego
PSR latem
My w Wikipedii



Nowości w serwisie PSR

Unia Racjonalistyczna - (03-08-2006)

Unia Racjonalistyczna powstała w 1930 r. z inicjatywy fizyka Paula Langevina, współpracownika i partnera Marii Skłodowskiej-Curie. W swych szeregach ma - i zawsze miała - wybitnych członków, laureatów Nagrody Nobla, członków Instytutu (Francji), słynnych pisarzy, ale także wszelkich członków niezależnie od ich pochodzenia czy wykształcenia, których łączy pragnienie poszukiwania, refleksji i działania. Einstein o Langevinie: "Jego religią jest rozum, który ma zapewnić nie tylko oświecenie, ale i odkupienie".
Czytaj...

 

Racjonaliści na szkoleniu w Belgii - Łukasz Paszke (02-08-2006)

Kilka miesięcy temu na Forum PSR pojawiło się ogłoszenie, iż poszukujemy chętnych do wzięcia udziału w międzynarodowym szkoleniu organizowanym w Brukseli 7-16 lipca, finansowanym ze środków UE. Tematem była "Praca z młodzieżą w duchu humanistycznym". Głównym organizatorem szkolenia był Humanistische Jongeren z Belgii, natomiast partnerami było Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów oraz Prometheus Camp Association z Finlandii i Human-Etisk Forbund z Norwegii. Zdobyliśmy międzynarodowe doświadczenia; poznaliśmy humanistów i organizacje humanistyczne z różnych państw europejskich oraz nawiązaliśmy z nimi kontakty. Między innymi uzyskaliśmy zapewnienie od Norwegian Humanist Association, że będą nas wspierać, oraz zostaliśmy zaproszeni do nich za rok na jeszcze niesprecyzowane szkolenie/zjazd humanistów. Zapraszamy wszystkich członków i sympatyków stowarzyszenia do brania czynnego udziału w inicjatywach i projektach PSR. Dają one duże możliwości rozwoju osobistego i poznania świata przy jednoczesnym rozwijaniu PSR.
Czytaj...

 


Nowe teksty

 

Eros, Philos i Agape - Andrzej Nowosad (08-08-2006)

Tylko nieliczni, którzy doznali Erosa rozumnego, są w stanie osiągnąć zrozumienie, pokochać sprzeczności i rozwinąć swą miłość do stanu Philos. Philos po grecku to przyjaźń. W Philosie obcuje się nie dla chwilowej rozkoszy, ale żeby i dla przyszłości był z tego pożytek. Przyjaźń nie musi być pozbawiona zmysłowości, podobnie jak prawdziwa miłość nie może być pozbawiona więzi przyjaźni. Philos to nie tylko zrozumienie siebie, ale też i zrozumienie innego; a i możliwość rozwinięcia i okazania sobie i innym szacunku ze względu na różnorodność. Philos między dwojgiem osób cechuje wzajemne zrozumienie, poszanowanie i poczucie wolności w związku. Każda ze stron zna granice własnej wolności, ale też wie, że jego wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Philos, w takim ujęciu, odnajduje się zawsze na granicy tych zejść. Tam, na tej granicy jest i szacunek, i poszanowanie, i zaufanie, i wolność. Tam, na granicy nakładania się wolności w Philosie, rozwija się piękno miłości - Wolność, Równość, Braterstwo.
Czytaj...

 

Dlaczego właśnie Izrael? - Per T. Ohlsson (07-08-2006)

Świat - przynajmniej w niektórych regionach - jest miejscem okrutnym. W Darfurze, gdzie islamski rząd Sudanu podnieca terror przeciw zwykłym ludziom, liczba śmiertelnych ofiar dochodzi do stu tysięcy, liczba uchodźców do kilku milionów. Podczas gdy naród Korei Północnej przymiera głodem, Kim Jong II testuje swoje rakiety. W Czeczenii od połowy lat 90. rosyjskie wojsko dokonuje bestialskich przestępstw. Żadne z tych zdarzeń nie budzi jednak takiego oburzenia i wściekłości jak odwołujący się do przemocy Izrael. Dlaczego? Jest jasne, że izraelska ofensywa w Libanie niszczy cywilną infrastrukturę i uderza w ludność cywilną na skalę trudną do zaakceptowania. Jest to kontrproduktywne zarówno dla Izraela, jak i dla całego Bliskiego Wschodu. Nasuwa się porównanie z izraelską inwazją na Liban w 1982 roku.
Czytaj...

 

Confessiones - Andrzej B. Izdebski (06-08-2006)

Profesor Jerzy Drewnowski widzi w dzisiejszych czasach "retenbracje, czyli powrót mroków", w których ogromną rolę - przy "społecznym odświadamianiu społeczeństwa" - odgrywają "ściemniacze" szerzący ciemnotę dla własnego indywidualnego interesu, prestiżu, dobrego samopoczucia lub poczucia misji, bez wyraźnego związku z politycznymi grupami nacisku czy z odpowiadającymi im firmami lub urzędami oraz "dementorzy" wykorzystujący swoje funkcje dydaktyczne i wychowawcze do oduczania samodzielnego myślenia. Ściemniacze i dementorzy za pomocą wszystkich dostępnych im środków indoktrynują społeczeństwo dla jedynie słusznej opcji. Dają wrażenie obcowania z Pięknem, Dobrem i Prawdą oraz poczucie wiedzy o rzeczywistych mechanizmach władzy wraz z możliwością bezkrytycznego kultu religijno-politycznych przywódców, ale w zamian za zasadniczą odpowiedź - komu taki światopogląd rzeczywiście służy?
Czytaj...

 

Imperium św. Piotra - Mariusz Agnosiewicz (05-08-2006)

Próba wyrwania się Kościoła spod władzy świeckiej doprowadziła do otwartego sporu pomiędzy papieżem Grzegorzem VII (1073-1085), a cesarzem Henrykiem IV w roku 1075. Jeszcze kilka lat wcześniej Grzegorz miał dalekosiężne plany osobistej wyprawy na niewiernych. Jego marzeniem było samodzielne poprowadzenie wielkiej krucjaty dla odbicia Jerozolimy. Proponował nawet Henrykowi IV, aby ten pod jego nieobecność kierował sprawami świata chrześcijańskiego, aż do czasu kiedy papież wróci ze Wschodu. Plany te wkrótce runęły i krucjaty musiały zostać odłożone na kilkadziesiąt lat, bowiem papież rozpoczął wielki konflikt z cesarstwem znany pod nazwą tzw. sporu o inwestyturę.
Czytaj...

 

Izrael-Liban. Wszyscy odpowiedzialni - oprac. Nina Sankari (04-08-2006)

Dziś miały miejsce najsilniejsze w historii 24-dniowych walk bombardowania Libanu przez lotnictwo izraelskie. Są one odpowiedzią Izraela na zmasowane ataki Hezbollahu na północny Izrael, które to ataki z kolei były ripostą na poprzednie działania Izraela itd. itd. Wojenna spirala się rozkręca. Co mają do powiedzenia zwykli ludzie, których ten konflikt tam na miejscu dotyczy? Sieć aż kipi od blogów; z niektórymi z nich polski czytelnik miał okazję się zapoznać, np. dzięki artykułowi Agnieszki Skieterskiej "Blogi o wojnie w Libanie: tego nie pokazuje CNN" (Gazeta Wyborcza). Gniew, rozpacz i nienawiść do wroga, choć zrozumiałe w takich okolicznościach, często nie pozostawiają miejsca na racjonalne myślenie autorom po obu stronach granicy. Ale są i inne, wprawdzie mniej liczne, przypadki. Poniżej prezentujemy post z najstarszego francuskojęzycznego libańskiego bloga windowinlebanon2, na którym rozmawiają ze sobą Libańczycy, Francuzi oraz Izraelczycy.
Czytaj...

 

Spinoza, nie imię to dziewczyny... - Andrzej Koraszewski (04-08-2006)

27 lipca minęło 350 lat od chwili, gdy wspólnota żydowska w Amsterdamie rzuciła ekskomunikę na młodego filozofa Barucha Spinozę. Rebecca Newberger Goldstein zaczyna swój artykuł w New Yok Times od stwierdzenia, że rocznica ekskomunikowania Spinozy koliduje z wybuchem kolejnej wzajemnej agresji na Bliskim Wschodzie, co czyni tę rocznicę mało ważną historyczną ciekawostką. Autorka kończy stwierdzeniem, że marzenie Barucha Spinozy, abyśmy zaczęli słuchać głosu rozumu, wydaje się w dzisiejszych czasach nawrotu do religijnego fanatyzmu beznadziejną donkiszoterią. "Wyobraźmy sobie jednak - pisze Goldstein - jak bardzo nieprawdopodobne musiało się wydawać to marzenie 350 lat temu i wyobraźmy sobie również o ile żałośniejszy byłby ten nasz żałosny świat bez tego marzenia"
Czytaj...

 

Przywrócić światu rozum - Gérard Fussman (02-08-2006)

Świat pozwala ekstremistom, żeby się wzajemnie zabijali, broni im nie zabraknie. Ale świat niedługo zauważy, że również i on został wciągnięty do walk, na które przyzwala, a które pewne państwa podsycają lub prowokują. I zrobi to nie tylko z powodu podwyżek cen ropy: nie będziemy mogli w nieskończoność wysyłać korpusów ekspedycyjnych, nawet jeśli nazwiemy je siłami rozjemczymi czy pokojowymi, do Bośni, Kosowa, Iraku, Afganistanu, niedługo może Libanu, Iranu czy Korei Północnej. Światu trzeba będzie przywrócić rozum, jeśli ma on przetrwać.
Czytaj...

 

Sztuka fizjologiczna - Monika Adamczyk-Modecien (01-08-2006)

Kawałki ludzkiej skóry wykrawane na poczekaniu z uda i innych części ciała. Publiczne wbijanie igieł w swoje ciało wobec zebranych przy kuflu z piwem. Przekłuwanie, odkrawanie i nadrywanie. Krople krwi połyskują na podłodze jak rozrzucone plastikowe kwiatki. Madonny z czerwonymi strugami na wewnętrznych stronach ud patrzą ze ścian nieobecnym wzrokiem. Kawałki ludzkich organów i części zwierząt zanurzone w akwariach z formaliną. Przepołowiona krowa z płodem w brzuchu i gałkami wywróconymi do góry powoli plumka w miękkiej kąpieli formalinowej. Tworzywo własnego ciała maltretowanego przed kamerami video lub publiką. Skąd bierze się w sztuce współczesnej zafascynowanie fizjologią?
Czytaj...

 

Tajniki retoryki. Wnioskowanie bez tajemnic - Leszek Lachowiecki (31-07-2006)

Sztuka prawidłowego wnioskowania, polegająca na wykrywaniu przyczyn i formułowaniu logicznego następstwa, mimo dążności do jej stosowania w praktyce i pozornej biegłości - w zastosowaniu ogranicza się do najprostszej formuły. Jest nią zazwyczaj sylogizm oparty na jednej lub dwóch przesłankach i wynikającym z nich wniosku. Tymczasem wnioskowanie zawiera najwięcej obiecujących sposobów rozprawienia się z racją przeciwstawną na płaszczyźnie rozumowej (racjonalnej). Uświadomienie sobie szczegółowszego znaczenia różnic pomiędzy zewnętrznie upodobnionymi typami wnioskowania zbliży nas do opanowania bardziej finezyjnych sposobów analizowania nie tylko własnej, ale także wypowiedzi przeciwnika w poszukiwaniu przydatnej w sporze argumentacji.
Czytaj...

 

Uwagi w sprawie problematyki konfesyjnej w exposé premiera J. Kaczyńskiego - Paweł Borecki (31-07-2006)

Analiza wystąpienia premiera J. Kaczyńskiego wskazuje na niebezpieczeństwa instrumentalizacji Kościoła przez rządzącą ekipę, jako wpływowej organizacji społecznej. Polityka władz grozi także naruszeniem konstytucyjnych uprawnień w sferze wolności sumienia i wyznania, stwarza niebezpieczeństwo narastania społecznego wyobcowaniem obywateli nienależących do Kościoła katolickiego. Nie będą oni mogli uznać Rzeczypospolitej za państwo "swoje". Będą w związku z tym zapewne odwoływać się do instytucji międzynarodowych, jak Europejski Trybunał Praw Człowieka, co już uczynił Kościół Prawosławny, czy organy UE, względnie do innych państw, jak Izrael, czy Stany Zjednoczone Ameryki (dokonała tego np. Armia Zbawienia nie mogąc uzyskać rejestracji przez MSWiA, i pomogło!). Grozi to pogorszeniem i tak już niedobrej opinii Polski na arenie międzynarodowej oraz odszkodowaniami z tytułu wyroków ETPC.
Czytaj...

 

Mit Marka Rzymianina – latynizmy w ewangeliach kanonicznych - Krzysztof Sykta (31-07-2006)

Stwierdzenie, że Marek Ewangelista spisał swą Dobrą Nowinę w Rzymie, dla Rzymian, jako powiernik nauk Św. Piotra, stanowi katolicki aksjomat powtarzany niezmiennie od czasów pierwszych Ojców Kościoła [Ireneusz, Klemens Aleksandryjski, ok. 200 roku], z wiarą równie silną, co w obecność samego apostoła w mieście Cezarów. Jako "dowody wewnętrzne" przedstawia się obecność latynizmów [zapożyczeń językowych z łaciny]. Autorzy zgrabnie pomijają fakt, że pozostałe ewangelie, czy też ogólnie pisma Nowego Testamentu, zawierają większą liczbę zwrotów łacińskich, w tym niemal wszystkie występujące u Marka, niż ma ich wspomniana ewangelia.
Czytaj...

 

Nowa nadzieja - Artur Popek (31-07-2006)

Ciekawości tak nieoddzielnej od ludzkiej natury nie da się w człowieku do końca zabić. Po kilku ciemnych wiekach w końcu zabłysło na nowo światło rozumu, po katastrofie jaką był upadek starożytnego świata wraz z jego kulturą i nauką, tym razem już na stałe. Wieki upadku ekonomicznego, zamknięcia szlaków handlowych, i politycznego wraz z wojnami, przewrotami pałacowymi, płonącymi bibliotekami, upadkiem sztuk oraz szkolnictwa przyniosły czasy ciemnoty, chaosu i zabobonów. Upadek racjonalnego i rozumnego świata starożytnych wydawał się nieodwracalny i ostateczny. Nie da się jednak zniszczyć wszystkiego bezpowrotnie i niektóre pisma przetrwały, a pragnienia poznania świata nie sposób z człowieka usunąć.
Czytaj...

 

Nie demonizujmy konkordatu - Mariusz Agnosiewicz (31-07-2006)

Ogólnym łącznikiem stosunków wyznaniowych Europy jest laicyzacja. Kościoły chrześcijańskie w zasadzie nie są już w stanie powstrzymać tego procesu. Może jednak do gry wejść mniejszość muzułmańska, która mogłaby się przeciwstawić marginalizacji religii i separacji państwa i kościoła, jeśliby zawała sojusz z religiami chrześcijańskimi przeciwko laicyzacji życia. Kościoły chrześcijańskie zaczynają zdawać sobie sprawę z tej sytuacji. W jednej z publikacji KAI wskazuje się, że proces sekularyzacji doprowadzi zapewne za jakiś czas do rewizji obecnego układu stosunków państwo-kościół w Niemczech; autor dostrzega jednocześnie szansę dla chrześcijaństwa we wkroczeniu do gry muzułmanów. Dla polskich zapędów reewangelizacji Europy może brzmieć to nader okrutnie: nie w nas nadzieja na "odrodzenie duchowe" Europy, lecz w wyznawcach Allacha.
Czytaj...

 

Mędrca szkiełko i oko - Andrzej Koraszewski (29-07-2006)

Mam wrażenie, że polskie Oświecenie dziwnie funkcjonuje w świadomości młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Czegoś dowiadują się na lekcjach historii, ale tu rzadko podkreśla się związki z europejską myślą oświeceniową; czegoś dowiadują się na lekcjach polskiego, ale tu mało kogo podniecają anachroniczne formy literackie. Być może najwłaściwszym miejscem dla prezentacji polskiej myśli oświeceniowej byłaby wiedza o społeczeństwie i zapewne ten i ów nauczyciel podejmuje wysiłek wplecenia do programu czegoś, co może zostawić ślad w umysłach, ale co z pewnością przez ministerstwo zalecane nie jest.
Czytaj...

 

13 lat konkordatu – 13 lat mroku - (29-07-2006)

Staliśmy się krajem zdominowanym przez nauki Kościoła, w którym to hierarchia kościelna określa obowiązujący system wartości i normy, w jakich powinno się zawierać życie polityczne i społeczne kraju oraz jego obywateli. Stoi to w sprzeczności z neutralnością światopoglądową naszego kraju. Warto zwrócić uwagę, że wzrost roli Kościoła w kraju wynika raczej z ugruntowania pozycji politycznej, a nie ze wzmacniania głoszonej wiary wśród wiernych. Świadczą o tym dane samego Kościoła, z których wynika, że coraz mniej Polaków chodzi na msze. W latach 80-tych do Kościoła co niedzielę chodziło prawie 60% wiernych, obecnie już tylko 43%. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła katolickiego w 2005 r. należało do niego 93,7% obywateli, czyli o 2,1% mniej niż w 2003 r.
Czytaj...

 

Proces Kapitana Klossa i Szarika. Farsa w jednym akcie - Wojciech Jaskuła (26-07-2006)

Na początku lipca ogólnopolskie dzienniki (pisała o tym Gazeta Wyborcza i Dziennik) doniosły o zdjęciu z jesiennej ramówki telewizji publicznej seriali, na których wychowały się całe pokolenia Polaków. Mowa o "Stawce większej niż życie" oraz "Czterech pancernych i psie". Przyczyną takiego stanu rzeczy jest w ocenie tych, którzy o to zabiegali i tych, którzy tego dokonali, brak poprawności politycznej tychże seriali oraz fałszowanie historii, a nawet demoralizowanie młodzieży.
Miejsce akcji: Sąd karny gdzieś w Polsce.

Czytaj...

 

Skuteczności i etyczność - Jerzy Kolarzowski (26-07-2006)

We współczesnych społeczeństwach (np. społeczeństwie amerykańskim, czy byłych krajów socjalistycznych, które wkroczyły na drogę transformacji) tempo przemian jest tak duże, iż uznane sposoby realizowania niektórych wartości w pokoleniu rodziców, np. stosunek do religii, pracy zawodowej, seksu, posiadania i wychowywania dzieci w młodym pokoleniu są realizowane w odmiennych okolicznościach. W okresie dynamicznych przemian najbardziej obciążoną grupą społeczną stają się mężczyźni w sile wieku. Nie tylko dlatego, że w zmieniającej się sytuacji muszą podołać wyzwaniom ekonomicznym, ale przede wszystkim dlatego, że ich wybory życiowe mają na celu, już nie tyle zachowanie części dawnego autorytetu ojców i dziadów, ale wręcz ponowne znalezienie, utrzymanie i zachowanie swej własnej tożsamości.
Czytaj...

 

Co jest rzeczywiście rzeczywiste? - Victor J. Stenger (25-07-2006)

Od kilku już lat piszę dla "Skeptical Briefs" rubrykę zatytułowaną Reality Check (Kontrola rzeczywistości) i być może nadeszła pora na powiedzenie, co moim zdaniem jest rzeczywiście rzeczywiste. Najlepszą definicję, jaką znam, zainspirowała uwaga rzucona przez Samuela Johnsona w 1763 roku. W książce "Life of Johnson" Boswell tak to opisał: "Staliśmy razem, rozmawiając o pomysłowej sofistyce biskupa Berkeleya, dowodzącej nieistnienia materii i tego, że każda rzecz we wszechświecie jest odbiciem myśli jedynie. Zauważyłem, że chociaż zgadzamy się, iż jego doktryna nie jest prawdą, niemożliwe jest jej obalenie. Nigdy nie zapomnę skwapliwości, z jaką Johnson odpowiedział, kopiąc z potężną siłą duży kamień, aż się od niego odbił: 'Tak ją obalam' ".
Czytaj...

 

IV RP, czyli Polska na rozdrożu - Waldemar Marciniak (25-07-2006)

Podwójna wygrana jesienią 2005 r., w wyborach parlamentarnych i prezydenckich, sił specyficznie pojmujących demokrację i silnie antyeuropejskich postawiła Polskę w zupełnie nowej sytuacji. Europa przecierała oczy ze zdumienia, widząc jak kraj będący dotąd symbolem walki o wolność i demokratycznych przemian osuwa się w kierunku nacjonalizmu, ksenofobii i fundamentalizmu religijnego. Nowa władza odrzuciła wartości Europy Zachodniej i zajęła się pieczołowitym odkurzaniem dziedzictwa endeckiego, czy nawet sarmackiego. Rządzącym towarzyszy przy tym jakobiński zapał i takież przekonanie o własnej doskonałości moralnej, co wróży zawsze i wszędzie jak najgorzej. Nie przez przypadek naczelnym hasłem Prawa i Sprawiedliwości, głównego filaru rządzącej koalicji, stała się rewolucja moralna.
Czytaj...

 

Teologia „Nowej Religii” Izdebskiego - Eulalia Sajdak-Michnowska (25-07-2006)

Problematyka wyborów aksjologicznych uzyskuje współcześnie rangę szczególną, gdyż rosnąca potęga materialna ludzkości musi zostać opromieniona ideałami, które będą angażowały najlepsze możliwości istot ludzkich. Jeszcze w latach dwudziestych XX wieku na ten temat wypowiadał się geofizyk i pedagog polski Antoni Bolesław Dobrowolski, który uważał, iż "nowemu człowiekowi" potrzebna jest "Nowa Religia", czyli kult nauki, techniki i sztuki, jako wartości przez człowieka tworzonych i zdolnych sensownie ukierunkować jego poznawcze i twórcze możliwości. Dotąd nie ustają dyskusje na temat wartości, które mogą inspirować ludzi do wyborów ambitnej aktywności, do wytężonej pracy - także doskonalenia samych siebie - do działań na rzecz wspólnoty.
Czytaj...

 

A jak amfetamina (dla przyjaciół feta, białko czy speed) - Karolina Pilarska (25-07-2006)

Amfetamina jest narkotykiem. Gdybym została kiedyś matką, chciałabym tak nazwać swoją córkę. Piękne imię dla dziewczynki. Naprawdę. "Amfetamino, mama zaprasza cię na obiad. Umyj rączki. Szybciutko..." Nie chciałabym zdrabniać i nazywać jej np. Minką, bo by się mogło z wojną kojarzyć albo grymasem na twarzy. Imię jest, niestety, dość przydługawe i dzieci w szkole mogłyby się z niej śmiać. Właściwie, i tak wolę mieć syna, więc nie wiem w czym tkwi problem... Amfetamina występuje w postaci białego proszku, lub co dziwne - takiej mamałygi, która przypomina żywicę i specyficznie pachnie
Czytaj...

 

10.000.000 odwiedzin Racjonalisty! - Andrzej Koraszewski (21-07-2006)

Licznik "Racjonalisty" pokazał dziesięć milionów, w ostatnich czasach (przed wakacjami) dzienna liczba odwiedzin często docierała do dwudziestu tysięcy. Powód do satysfakcji, w szczególności, że dominują czytelnicy młodzi, szukający własnej drogi i możliwości otwartej dyskusji. Prawdą jest, że my, niewierzący, jesteśmy w mniejszości, a już w Polsce przyznających się do niewiary w boga jest zdaniem badaczy zaledwie dwa procent. Jeśli wierzyć tym badaniom, to zważywszy, że pytano osoby dorosłe, jest nas w tym kraju zaledwie mniej więcej pół miliona osób. Do Racjonalisty zagląda również bardzo wielu wierzących i nie wszyscy czują się zagrożeni, czy obrażeni. Przeciwnie, niektórzy przychodzą tu pogadać jak sąsiad z sąsiadem, nie obawiając się, że im od razu ukradniemy duszę. Na szczęście wiara (podobnie jak i ateizm) obejmuje ogromną gamę postaw i poglądów, więc często udaje nam się normalnie rozmawiać i porównywać nasze odmienne spojrzenie na świat.
Czytaj...

 

Błogosławiona bomba. Jak wyobrażam sobie rozmowę z o. Zabelką - Stanisław Hałewer (21-07-2006)

Szkoda George, że już nie żyjesz, bo straciłem okazję odbycia z tobą tej rozmowy w rzeczywistości, a nie tylko w mojej wyobraźni. Czy uważasz, że w sposób realny, a nie tylko duchowy, przyczyniłeś się do sukcesu operacji rzucenia bomby plutonowej na Nagasaki? Cała sprawa rozbiła się o jedno, jedyne słowo: 'unconditional'. Z jednej strony pojedyncze słowo, a z drugiej setki tysięcy istnień ludzkich. Nie wiedzieliście tego wówczas. Jedno co wiedzieliście, to było to, że 'Japs' torturują jeńców i mordują ludność cywilną, w związku z czym nie zasługują na ludzkie traktowanie i najlepsze, co należy zrobić, to dać niezłą nauczkę tym ich babom i gówniarzom. Tak pojmowali swoją misję żołnierze. Kapelan wojsk lotniczych, Father George Zabelka myślał wówczas tak samo jak jego chłopcy, utwierdzony w słuszności własnych przekonań przez swych kościelnych zwierzchników. Pisałeś przecież: "Mówili mi, że jest to konieczne, a zwłaszcza mówili tak moi zwierzchnicy w Kościele".
Czytaj...

 

Nie tylko kod Leonarda da Vinci - Carl Rudbeck (21-07-2006)

Powinienem zacząć od spowiedzi. Mój obraz świata, tak mozolnie zmontowany, w Wielkanoc ubiegłego roku dostał po nosie. Do tego momentu żyłem w przekonaniu, że świecka Szwecja jest całkiem normalnym krajem, znajdującym się w czołówce krajów rozwiniętych, w których religia jest rozdziałem już przerobionym i zakończonym. Oczywiście są fanatycy wśród muzułmanów i chrześcijan, jak również inni ideologiczni spóźnialscy, nie pojmujący, że historia ich przegoniła, że wygrały ideały ery Oświecenia. A my, rozumiejący to dzięki naszej mądrości, mogliśmy siedzieć spokojnie, oczekując na ostateczne zwycięstwo świata laickiego nad religijnym.
Czytaj...

 

Czy Watykan jest państwem? - Sławomir Jeżmański (21-07-2006)

Utworzenie w 1929 roku Państwa Miasta Watykańskiego zdeterminowało dyskusje na temat jego relacji z podmiotem dla którego został utworzony - Stolicą Apostolską. Z jednej strony występują dyskusje o statusie Watykanu na arenie międzynarodowej, z drugiej o typie powiązania ze Stolicą Apostolską. W obydwu przypadkach trwa nieustająca polemika, w której ścierają się dwa podstawowe stanowiska: monistyczne i dualistyczne. Przyglądając się bliżej samemu Watykanowi, można zobaczyć w jakim stopniu umowne jest używanie w stosunku do niego określenia "państwo". Według definicji państwo posiada trzy atrybuty: terytorium, ludność i suwerenność. Watykan obejmuje terytorium liczące 0,44 km kwadratowego. Wszelkie nieruchomości w obrębie państwa-miasta nie tylko podlegają władzy, lecz są całkowitą własnością Stolicy Apostolskiej, co jest tożsame z odrodzeniem państwa patrymonialnego powszechnego w epoce feudalnej.
Czytaj...

 

Komunikacja w sytuacjach oporu emocjonalnego w negocjacjach i zarządzaniu - Jerzy Kolarzowski (21-07-2006)

Podstawowe emocje, które mogą pojawiać się w procesie negocjacji i w zarządzaniu, wywołujące opór u naszych partnerów to: gniew, lęk, smutek, frustracja, odpowiedzialność, krytyka. O ile gniew, lęk czy frustracja mają w rozumieniu potocznym konotację negatywną, to poczucie odpowiedzialności jest postrzegane pozytywnie, smutek i krytycyzm zaś, w zależności od sytuacji, ambiwalentnie. Kluczowym dla takiego wyboru emocji jest kategoria oporu. Gniew, lęk, smutek, frustracja są emocjami wyrazistymi, przejawiają się one w widocznych zachowaniach zewnętrznych naszych partnerów, natomiast poczucie odpowiedzialności i krytyka mogą przejawiać się w postaci komunikatów zawoalowanych. O dołączeniu tych stanów do zestawu analizowanych emocji decydującym kryterium okazało się nie tylko to, że często stanowią one "elegancki" sposób wyrażania oporu, ale także fakt odkrycia strukturalnych algorytmów świadomości do ich analizy.
Czytaj...

 

Prawo karne skarbowe po wejściu Polski do UE - Mariusz Agnosiewicz (21-07-2006)

1 maja 2004 weszła w życie ustawa, która dostosowała nasze prawo karne skarbowe do wymogów unijnych. Przede wszystkim, przestępstwa podatkowe, dotacyjne, subwencyjne, celne i przeciwko zasadom obrotu z zagranicą towarami i usługami obejmują swym zakresem także czyny popełnione przez obywatela polskiego niezależnie od miejsca popełnienia przeciw interesom finansowym Wspólnot Europejskich. Są to tzw. europrzestępstwa (eurocrimes), do których zwłaszcza zalicza się zwłaszcza przestępstwo oszustwa i wyłudzenia. W zakresie nakłaniania lub udzielania pomocy do popełnienia za granicą tych przestępstw skarbowych skierowanych przeciw interesom finansowym Wspólnot Europejskich przepisy Kodeksu karnego skarbowego stosuje się do obywateli polskich oraz cudzoziemców, którzy dopuszczają się tego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Czytaj...

 

Nadzieje Libanu w gruzach - Halina Chehab, Nina Sankari (19-07-2006)

Hezbollah zdradził zaufanie Libańczyków, jakim cieszył się po wyzwoleniu południa Libanu po wieloletniej izraelskiej okupacji. Duża część społeczeństwa darzyła Hezbollah respektem. Po wycofaniu się Izraela Hezbollah na kontrolowanym terenie wspierał miejscową ludność organizując szkoły, szpitale, pomoc społeczną. Teraz wciągnął Liban w wojnę o cudze interesy, przez co utracił zaufanie społeczeństwa libańskiego i stracił szansę na to, by stać się jego normalną częścią. W Izraelu jednak wiadomo, że to nie rząd libański był autorem akcji przeciwko Izraelowi. Dlaczego niszczą cały kraj, jego infrastrukturę, zabijają ludność cywilną? Kiedy w 1982 r. Przyjechałam do Libanu, miałam do czynienia z agresją izraelską. Teraz, po 24 latach jest jeszcze gorzej. Straciłam nadzieję na normalne życie w Libanie - rozmowa z Haliną Chehab, redaktorką "Polskich Cedrów"
Czytaj...

 

Nietzsche – samotnik i marzyciel - Adam Leśniak (19-07-2006)

Mądrość "czytacza" sprowadza się wyłącznie do erudycji. Otóż czytacz to taki kolekcjoner wyników cudzych przemyśleń. Zna on mnóstwo książek, literatury, często także faktów i zdarzeń. Czytacz posiada ogromną wiedzę oraz zazwyczaj bardzo dobrą pamięć, dzięki której nie musi nigdy powracać do tego, co już raz zobaczył, przeczytał, ale niewiele rozmyśla. Jest człowiekiem wykształconym, a nieraz i wyjątkowo inteligentnym, ale jest także zaprzeczeniem twórcy. Odczuwa ogromny głód wiedzy i łapczywie pożera księgi. Niestety w swej zachłanności i trawiącym umysł straszliwym pożądaniu mądrości jest tak zajęty połykaniem, iż szkoda mu czasu na przeżucie/przemyślenie dokładne tego, co przeczytał. Myśliciel natomiast to ktoś, kto wiele rozmyśla - jest niczym krowa - każdą myśl przeżuwa długo i dokładnie. Poczucie odpowiedzialności wynika z tego, iż myśli i decyzje są zaprawdę jego własne, a nie zapożyczone, przyjęte z książek na mocy autorytetu, jak to czynią czytacze.
Czytaj...

 

Maria Magdalenia i zagadka Ewangelii św. Jana - Wojciech Dastych (18-07-2006)

Istnieje pewien argument podpierający hipotezy, że już w najwcześniejszej tradycji istniały spisane przekazy mówiące o zaślubinach Jezusa z Marią Magdaleną. Skoro pierwotna osnowa opowiadania o weselu w Kanie Galilejskiej pochodzi z palestyńskiej tradycji, musiało ono także w wersji oryginalnej stosować się do tamtejszych zwyczajów, wedle zaś tych ostatnich - to pan młody był osobą odpowiedzialną za zaopatrzenie biesiadników w wino. Co więcej, na ślub zaproszeni byli w oryginalnej wersji także bracia i matka Jezusa, co wskazuje, że musiało chodzić o ślub jeśli nie samego Jezusa, to przynajmniej jednego z jego braci. Jednak jeżeli prawdziwa byłaby druga opcja, wówczas powstaje pytanie: czemu nie znajdujemy ani jednej wzmianki o bliskim pokrewieństwie pana młodego i Jezusa?
Czytaj...

 

Popieram Giertycha - Andrzej Koraszewski (18-07-2006)

Skupieni pod różnymi totemami, udając dyskusję wykrzykujemy hasła wojenne pod adresem przeciwników z innych klanów. Niejednokrotnie odczuwałem przykre uczucie niewygody jakim jest obserwacja, że w tej czy innej sprawie przekonują mnie argumenty człowieka, którego nie lubię, czy wręcz nie znoszę. Jeszcze gorsza jest jednak sytuacja, w której przyznanie się do podzielania w jakiejś sprawie poglądów z człowiekiem spod innego totemu jest grzechem niewybaczalnym.
Czytaj...

 

Kwantowa szarlataneria - Victor J. Stenger (17-07-2006)

Wielu ludzi, także fizyków, uważa, że mechanika kwantowa przesycona jest tajemnicami i paradoksami. Chwycili się tego mistycy, żeby podeprzeć swoje poglądy. Chociaż twierdzi się, że mistycyzm występuje już w pracach wielu słynnych fizyków początku XX wieku, obecna moda na fizykę mistyczną zaczyna się na dobre od publikacji książki Fritjofa Capry "Tao fizyki" (1975). Capra pisze w niej, że teoria kwantowa potwierdziła tradycyjne nauczanie mistyków Wschodu: ludzka świadomość i wszechświat są połączoną, nieredukowalną całością. Książka Capry stanowiła inspirację New Age, a słowo "kwantowy" stało się wiecznie powtarzanym słowem do wspierania modnej, pseudonaukowej duchowości. Mechanika kwantowa opisuje jednak skoki kwantowe bez zbyt drastycznego skoku poza zdrowy rozsądek. Z pewnością żadne obserwacje procesów kwantowych nie usprawiedliwiają jakichkolwiek mistycznych twierdzeń.
Czytaj...

 

Filistrem jestem i nic, co mieszczańskie... Portret filistra u Marka Bałuckiego - Andrzej Bajguz (17-07-2006)

"Filister to jest zero, nic, nul..., to jest coś, co nie jest, a rusza się". Tym oto stosem inwektyw, jeden z bohaterów dramatu "W sieci" Augusta Kisielewskiego - Jerzy Boreński emocjonalnie definiuje filistra. Dlaczego filister zbiera takie cięgi? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w wielu utworach, a przede wszystkim w komediach, pozytywistycznego pisarza Michała Bałuckiego. Jest on wnikliwym obserwatorem, głównie galicyjskiego, życia społecznego w drugiej połowie XIX wieku. Na podstawie swych spostrzeżeń, ale też wyobraźni artystycznej kreśli literacki, najczęściej negatywny, obraz mieszczanina.
Czytaj...

 

Heglowska teoria państwa - Paulina Tendera (17-07-2006)

Hegel jest jednym z największych propagatorów idei państwa, nie tylko jako celu życia i działalności człowieka, ale nawet jako celu samego w sobie. Egzystencja w państwie, według Hegla, jest okolicznością, która najsilniej określa człowieka, stanowi jego istotę, jego prawa i obowiązki. Skupię się na tym, by omówić kwestie państwa: wytłumaczyć czym jest państwo, dlaczego istnieje, jakie zależności w państwie występują, jaki system państwowy jest właściwy i od czego on zależy. Kto stanowi prawo, jakie jest pochodzenie państwa. Następnie przejdę od nauki o państwie do nauki o duchu - okaże się to krokiem nie tyle zmieniającym zagadnienie, co po prostu sposób patrzenia na ten sam przedmiot; podjęte tu będą kwestie filozofii, sztuki pięknej (w tym poezji) oraz religii objawionej.
Czytaj...

 

Społeczna szkodliwość czynu a prawo karne skarbowe - Mariusz Agnosiewicz (17-07-2006)

Jeśli zamiast poprawiać jakość, przejrzystość i stabilność norm prawnofinansowych, co nie tylko pozwoliłoby zmniejszyć zjawisko przestępczości "skarbowej", zmniejszyłoby niepokojąco duży udział szarej strefy w PKB, ale i dodatkowo zwiększyłoby wpływy do budżetu, nic się w tym kierunku nie robi, a jako "remedium" aplikuje się rozszerzanie zakresu kryminalizacji karnoskarbowej oraz zwiększanie sankcji, nieuchronny wydaje się wniosek, iż następuje oto rozluźnienie związku polityki karnoskarbowej z kryterium społecznej szkodliwości czynów leżącej u podstaw kryminalizacji czynów. Niestety, "upraszczanie systemu podatkowego wciąż nie jest korzystne dla panującej władzy bez względu na orientację polityczną, gdyż stosowana polityka społeczna i gospodarcza wprowadza szeroki interwencjonizm państwa w szereg dziedzin życia obywateli, a ponadto pozwala utrzymać szerokie ich rzesze w ciągłej niepewności i 'szacunku' dla wszechwiedzącego urzędnika wydającego stosowne interpretacje w zależności od aktualnych potrzeb".
Czytaj...

 

Użycie presupozycji jako werbalnego środka wywierania wpływu - Jerzy Kolarzowski (17-07-2006)

Spośród trzech funkcji języka: informacyjnej, rytualnej i perswazyjnej, presupozycje w zasadzie należą do tej trzeciej grupy, ale ich siła perswazji zostaje zawoalowana, "ukryta" za zewnętrzną postacią komunikatu językowego. Zatem w ujęciu lingwistyki przez "presupozycje", "przed-sądy" będziemy rozumieć takie zwroty i jednostkowe wypowiedzi, które powodują, że nasz rozmówca lub partner w negocjacjach otrzymuje komunikat z ukrytym założeniem. To ukryte założenie ma wywołać w jego świadomości określoną reakcję, ma wywrzeć komunikacyjny i społeczny wpływ, nie od razu zauważalny dla współrozmówcy. Wpływ społeczny występuje wtedy, gdy nadawca (jednostka, grupa społeczna, instytucja) wywołuje - za pośrednictwem komunikatów - zmiany w postawach człowieka, w jego zachowaniu się, myśleniu, motywacji i emocjach.
Czytaj...

 

Tajniki retoryki. Sztuka zapamiętania i wygłoszenia - Leszek Lachowiecki (17-07-2006)

Mnemonika, czyli sztuka zapamiętywania, odgrywała w retoryce klasycznej rolę, którą dzisiaj trudno byłoby zalecać praktycznie. Jednakże sama metodyka ćwiczenia pamięci wydaje się na tyle interesująca i pożyteczna, że warto poświęcić jej kilka słów. W zasadzie, nie licząc czasów nam współczesnych, można wydzielić dwa podejścia do zagadnienia osadzania w pamięci niezbędnych dla wygłoszenia mowy elementów: pierwsze, charakterystyczne dla starożytności, polegające głównie na powołaniu tzw. sztucznej pamięci, czyli tworzeniu w wyobraźni swoistej topografii miejsc oratorskich, oraz drugie, kształtujące się od Średniowiecza, poprzez zwłaszcza Renesans, zalecające ustawianie problematyki retorycznej w "dialektycznym porządku", tj. szukania powiązań, wynikających przede wszystkim ze wzajemnej relacji całostek retorycznych.
Czytaj...

 

Proces modernizacji światopoglądowej w Holandii - Ilona Vijn-Boska (16-07-2006)

Jeszcze do połowy lat 60. Holandia była bardziej religijna niż Polska obecnie. Katolicy głosowali w 90% na Katolicką Partię Ludową. Wszyscy chodzili do kościoła, w większości brali udział w procesjach i pielgrzymkach. Jedynymi kobietami, jakie mogły pracować po ślubie były położne. Księża cały czas obserwowali, czy mężatki rodzą dzieci. Jeżeli tak nie było, przychodzili na wizytę domową nakazując podjęcie odpowiednich kroków. Proces modernizacji zmiótł to wszystko błyskawicznie. Między 1998 a 2004 rokiem w biskupstwie Breda połowa księży pochodzenia holenderskiego zrezygnowała ze swego zawodu. Ich miejsca zajmują księża z Afryki, Indii, Filipin, Hondurasu i Polski. W najbardziej katolickiej Limburgii w tym roku żaden ksiądz holenderski nie przyjmie święceń kapłańskich. Opuszczone kościoły stają się np. muzeami czy siedzibami feministek. Młodzież nie potrafi zrozumieć wiary w istnienie Boga. Szybko dochodzi do wniosku, że jest to dziwne, iż ludzie wierzą, że Bóg istnieje.
Czytaj...

 

Egzamin niedojrzałości - Andrzej Koraszewski (15-07-2006)

Jak krzyczy gazetowy tytuł: co piąty maturzysta oblał; jak informuje nas aktualny wiceminister edukacji, wyniki tegorocznych matur zaniżyło 100 tysięcy uczniów techników i liceów uzupełniających. "Dla tych co nie zdali, to stracony czas" stwierdza Irena Dzierzgowska, która była wiceministrem edukacji w czasach, gdy tworzono reformę oświaty i należała do ścisłego grona architektów tej reformy. Oczywiście zawsze można powiedzieć, to nie ja, to kolega, bo przecież Unia Wolności, z której pochodzi Irena Dzierzgowska, była tylko przez rok koalicjantem AWS, potem były rządy SLD, każdy coś przy tej reformie majstrował, więc architekci reformy-potworka nie muszą sobie zadawać pytań, czy aby czymś nie zgrzeszyli.
Czytaj...

 

Ekskomuniki jakich byśmy chcieli - Giovanni Sarubbi (15-07-2006)

Według kardynała Alfonso Lopeza Trujillo, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny, ci, którzy zajmują się badaniem macierzystych komórek embrionalnych podlegają ekskomunice. Ale dlaczego należy ekskomunikować badaczy, którzy usiłują wyleczyć ciężkie choroby, posługując się macierzystymi komórkami embrionów? Szkoda, że "święci pasterze" watykańscy nie wykazują równej gorliwości w sprawach dużo bardziej wątpliwych etycznie. Nie wydaje nam się przykładowo, aby istniała ekskomunika dla tych wszystkich, którzy produkują tzw. broń lekką, której drugim eksporterem na świecie są Włochy. Więcej, najlepiej rozwijające się firmy włoskie traktujące tego rodzaju broń znajdują się w regionach tradycyjnie katolickich, jak Brescia.
Czytaj...

 

Słowiański ruch oporu - Mariusz Agnosiewicz (15-07-2006)

Słowiański ruch oporu koordynowali rodzimowierczy kapłani, ze starszyzną plemienną i wiecami ludowymi. Rozwój chrześcijaństwa szedł bowiem w parze z usuwaniem demokracji plemiennej. Czy jednak od kiedy Mieszko przyjął chrzest żaden polski władca nie wrócił do tradycyjnych wierzeń, czy wszyscy walczyli w obronie chrześcijaństwa? "Pogański" Rzym jak wiadomo miał swą świetlaną postać, Juliana "Apostatę", o którym, dzięki istnieniu niechrześcijańskich przekazów, wiemy całkiem sporo. Wiele wskazuje jednak na to, że i polscy rodzimowiercy mieli swojego Juliana Apostatę - władcę polskiego, który odrzucił chrześcijaństwo i wrócił do dawnych wierzeń. Jak podają niemieckie roczniki: "Po śmierci Mieszka II w Polsce całkowicie wyginęło chrześcijaństwo". Przywraca się je później przez siły zewnętrzne. Przez papieża i cesarza, mieczami wojska niemieckiego.
Czytaj...

 


Res Humana

Czym jest kultura? - Bronisław Malinowski (06-08-2006)

Najpierw dobrze będzie spojrzeć na kulturę z lotu ptaka, zobaczyć ją w różnych postaciach. Jest ona oczywiście integralną całością składającą się z narzędzi i dóbr konsumpcyjnych, konstytucjonalnych, twórczych zasad różnych grup społecznych, ludzkich idei i umiejętności, wierzeń i obyczajów. Czy rozpatrujemy bardzo prostą i prymitywną kulturę, czy też złożoną i rozwiniętą, w obu wypadkach napotykamy ogromny aparat, częściowo materialny, częściowo ludzki, a częściowo duchowy, za pomocą którego człowiek daje sobie radę z konkretnymi specyficznymi problemami, z którymi się styka.
Czytaj...

 

Kłopoty z poprzednim konkordatem - Michał Horoszewicz (04-08-2006)

W grudniu 1939 r. doszło do pierwszego nieporozumienia - może nawet konfliktu - między polskim rządem na uchodźstwie, osiadłym wówczas we francuskim Angers, a Stolicą Apostolską wobec naruszenia przez nią dyspozycji konkordatu z 1925 r. Papieskie rozwiązanie owej tak kłopotliwej sprawy chełmińskiej uznano za "jedną z najtrudniejszych i najbardziej kontrowersyjnych decyzji" Piusa XII. Uchwała Rady Ministrów TRJN z 12.9.1945 r. uznająca jednostronne zerwanie konkordatu przez Stolicę Apostolską w następstwie posunięć prawnych przeprowadzonych w czasie okupacji była decyzją powziętą po sześciu niemal latach od czynu uznanego przez polskie władze kościelne i rząd na uchodźstwie za podstawowo sprawczy.
Czytaj...

 

W obronie religijnego rozumu - Jerzy Ładyka (03-08-2006)

Uta Ranke Heinemann włączona jest w nurt myśli teologicznej, która wytycza kierunek reformy chrześcijaństwa. Warto spojrzeć jak na jej książkę "Nie i Amen" reaguje prasa katolicka w naszym kraju? Charakterystyczny jest artykuł ks. Michała Czajkowskiego pod znamiennym tytułem: "Teolog z magla" ("Gazeta Wyborcza"). Ks. Czajkowski nie podejmuje merytorycznej polemiki z tezami książki. Książka - powiada protekcjonalnie - "bardziej śmieszy niż obraża". Czy rzeczywiście? Dlaczego więc recenzent-specjalista obrzuca autorkę gradem posądzeń, pod którymi ugiąć by się musiał i olbrzym: "urazy, żale, kompleksy, dogmatyzm, demagogia, fałszerstwo, głupstwo, obsesja, teologia z magla" itd., itp. Czy za tym osobliwym poczuciem humoru nie kryje się raczej bezradność merytoryczna polemisty?
Czytaj...

 

Kilka tez w sprawie sporów o humanizm - Mieczysław Michalik (26-07-2006)

Spory toczące się współcześnie wokół humanizmu - tak zresztą jak zawsze w przeszłości - swą złożonością i wielopoziomowością odpowiadają złożoności i wieloznaczności samego pojęcia. Spory te, w których tak wiele jest nieporozumień i przekłamań historycznych oraz merytorycznych, nie tylko nie zawsze sprzyjają wyjaśnianiu owej złożoności pojęcia, uchylaniu jego wieloznaczności, ale przeciwnie, w wielu przypadkach pogłębiają się. Często zaś do starych, stereotypowo już występujących nieporozumień i bałamuctw dołączone bywają nowe - równie zadziwiające.
Czytaj...

 

Sørena Kierkegaarda rozumienie paradoksu wiary - Sabina Lewi (23-07-2006)

Kierkegaard pisze: "Etyka jako taka jest rzeczą ogólną i jako ogólna obowiązuje każdego, co inaczej można wyrazić tak, że etyka obowiązuje w każdej chwili. Spoczywa ona immanentnie sama w sobie, nie ma nic poza sobą, co by było jej celem (telos), ale sama jest celem dla wszystkiego, co leży poza nią". Nie można chyba dosadniej określić faktu autonomii etyki wobec religii. Jej podważanie, podporządkowanie wierze religijnej podcina korzenie samej esencji człowieka, tego, co cechuje go immanentnie. Autor "Bojaźni i drżenia" dochodzi do konkluzji: "Wiara jest wielkim paradoksem; paradoks ten pozwala z morderstwa uczynić święty i miły Bogu czyn, paradoks ten powrócił Abrahamowi Izaaka i nie daje się ogarnąć myślą, ponieważ wiara właśnie tam się zaczyna, gdzie myślenie się kończy".
Czytaj..

 

Sytuacja demograficzna świata - Jerzy T. Kowaleski (17-07-2006)

Niepokój budzi utrzymujące się od dziesięcioleci wysokie tempo zmian liczby ludności świata, dające olbrzymie roczne przyrosty bezwzględne, przekraczające w obecnej dekadzie poziom 90 milionów. Jeśli jednak rozwój ludności postrzegany będzie jako proces długotrwały, stanowiący sekwencję następujących po sobie faz, wówczas zjawisko wysokiej dynamiki demograficznej należy traktować jako incydentalne. Już bowiem po roku 2015 roczne przyrosty liczby ludności w porównaniu do sytuacji dzisiejszej winny być o kilkanaście milionów niższe. W sumie jednak przez cały wiek XIX liczba ludności świata wzrosła o niespełna 70%, natomiast w końcu XX wieku jest ona prawie czterokrotnie wyższa w porównaniu do stanu z początku stulecia.
Czytaj...

 

Co po modernizmie? - Jerzy Kossak (17-07-2006)

Dla Zygmunta Baumana etyka jest nieodłączną częścią socjologicznej teorii ponowoczesności. Wskazuje on, że w systemach modernistycznych moralna regulacja postępowania podporządkowana była w stopniu znaczącym legislatywnym i strzegącym prawa globalnym instytucjom społecznym. To co nie podlegało z różnych przyczyn regulacji przez te instytucje uznawano za "prywatne" lub szczątkowe, jako marginalia lub przeżytki różnych etapów przedmodernistycznego prymitywizmu i barbarzyństwa i skazane na zniweczenie na wyższych etapach unowocześnienia, dochodzenia do pełnego modernizmu. Autor uważa, że sytuacja taka już dzisiaj nie istnieje. Pluralizm władzy i podstawowe znaczenie kwestii wyboru dla samoustanowienia postmodernistycznych podmiotów działania sprawia, że nastąpił kres instytucjonalnego zawłaszczenia problematyki etycznej. Cele nie mogą być już ustanawiane przez jedną instancję czy instytucję. Nie mogą być też uzasadniane na zasadzie odgórnego monologu.
Czytaj...

 

Izrael - kraj laickiej wiary - Kazimierz Koźniewski (16-07-2006)

Istnieją jakby trzy grupy żydowskich obywateli. Grupa pierwsza - najmniej liczna - to ortodoksyjni Żydzi, którzy nie uznają tego państwa, ale państwo uznaje ich. Druga grupa - to Żydzi wierzący, noszący się świecko. I wreszcie grupa trzecia - może najliczniejsza, to Żydzi laiccy, agnostycy bądź niewierzący, ale całkowicie zdecydowani, w sposób najbardziej demokratyczny i państwowy, na pełną współpracę z pozostałymi. Presja rabinów i ortodoksyjnych Żydów na całą machinę życia państwowego jest bardzo silna, co przypisuję zaostrzeniu się walki politycznej z Palestyńczykami. Ktoś mi powiedział: Izrael jest wyznaniowym państwem niewierzących obywateli! Religia żydowska, która umożliwiła temu narodowi przetrwanie dwu tysięcy lat diaspory - ta sama religia we własnym państwie staje się źródłem kłopotów, trudności, konfliktów.
Czytaj...

 

Teraz inny laicyzm i ateizm - Eleonora Syzdek (16-07-2006)

Austriacki pisarz i redaktor katolickiego tygodnika "Die Furche" - Fryderyk Heer, w głośnym swego czasu artykule "Ateiści i chrześcijanie w jednym świecie", będącym dowodem zaniepokojenia dokonującymi się procesami dechrystianizacji, napisał odważnie: "Miliony ludzi w Europie opuściły w milczeniu, bez słowa, chrześcijaństwo i Kościół, tak jak opuszcza się ruiny, grobowiec czy cmentarz, który wprawdzie odwiedza się jeszcze raz po raz przy szczególnych okazjach, na którym jednakże nie mieszka się ani nie żyje". Ateizm był częścią lub rezultatem refleksji oraz dążeń milionów ludzi. Później "upaństwowiony" przez władzę radziecką i nazwany "ateizmem naukowym", stał się karykaturą tego, co w tradycji europejskiej, ciągnącej się od francuskich encyklopedystów, wiązało się ze swobodną krytyką religii i Kościoła.
Czytaj...

 

Forum Klubowe

Nauka i światopogląd - Jan Woleński (31-07-2006)

Światopogląd naturalistyczny stara się realizować stanowisko antyirracjonalizmu (w sensie Ajdukiewicza), tj. odwoływać się do stwierdzeń intersubiektywnie sprawdzalnych i intersubiektywnie komunikowalnych. Natomiast ta wersja światopoglądu katolickiego, która została wyrażona w encyklice Fides et Ratio rekomenduje z jednej strony wiarę religijną poszukującą zrozumienia w intelekcie, a z drugiej strony, intelekt wspomagany wiarą. Jest to jednak łączenie wody z ogniem lub pomieszanie dwóch rodzajów wiary. Nauka jako taka jest areligijna, ale nie antyreligijna. Z religią rzecz ma się podobnie, jest anaukowa, ale nie antynaukowa. Problem polega jednak na tym, że światopogląd naukowy to uznaje, a religijny ciągle chciałby widzieć naukę jako proreligijną, a religie pronaukową.
Czytaj...

 

Państwowe prawo wyznaniowe. Jak sobie radzą sąsiedzi - Aleksander Merker (26-07-2006)

Prawo regulujące stosunki pomiędzy państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi jest tą dziedziną prawa, które po zmianach ustrojowych uległo gruntownej zmianie we wszystkich państwach byłego obozu socjalistycznego. Można, przynajmniej w teorii, bo nie zawsze w praktyce, mówić o jednolitości postępowania w państwach byłego obozu socjalistycznego w dziedzinie indywidualnej wolności wyznania. Trzy konstytucje - Azerbejdżanu, Gruzji i Rosji zawierają przepisy wyraźnie zabraniające dyskryminacji ludzi z powodu ich wyznania lub poglądów oraz zabraniające szerzenia waśni religijnych. Natomiast w dziedzinie sytuacji prawnej związków wyznaniowych mamy do czynienia z całą mozaiką rozmaitych regulacji prawnych.
Czytaj...

 

Księga nad księgami - Andrzej B. Izdebski (18-07-2006)

Należę do pokolenia, które otrzymało tysięczne nakłady "Opowieści biblijnych", a następnie "Opowieści Ewangelistów" Zenona Kosidowskiego i pomimo wielu słusznych uwag krytycznych pod ich adresem, należy je uznać za ogromny wkład Kosidowskiego w upowszechnienie wiedzy o zawartości ksiąg biblijnych. Nawet, gdy potraktujemy jego książki tylko jako swoisty bryk (tak określił książki Kosidowskiego ks. J. Kudasiewicz), to był to bryk napisany z dużym talentem. Warto pamiętać przy tym, że bezpośrednie sięganie do Pisma Św. zalecane było wyłącznie kapłanom i Lud Boży mógł dowiadywać się o treści zawartych tam zapisów tylko za ich pośrednictwem. Kosidowski opublikował swoje prace, gdy opowieści biblijne Starego Testamentu znane były niewielkiemu gronu polskich katolików, a on swoją komunikatywnością zjednywał sobie coraz to nowych czytelników.
Czytaj...

 

Formy religijności w społeczeństwie polskim - Sławomir Mandes (17-07-2006)

W Polsce do organizacji religijnych lub kościelnych należy nieco ponad 5% populacji, co stawia nas na równi z najbardziej zlaicyzowanymi krajami, takimi jak: Francja, Wielka Brytania, Litwa i Łotwa. Dla porównania, w innych krajach katolickich uczestnictwo w organizacjach religijnych kształtuje się na poziomie: w Austrii - 25%, Irlandii - 19%, we Włoszech - 10%, w Słowacji - 17%, na Węgrzech - 13%, w Czechach - 7%. Podobnie jest z podejmowaniem działalności na rzecz organizacji religijnych lub kościelnych. W Polsce tylko 4% badanych deklaruje, że pracowało ostatnio dla takiej organizacji. Niższy odsetek deklarują: Czesi, Estończycy, Duńczycy i Francuzi oraz Bułgarzy. Poziomem antyklerykalizmu Polska ustępuje jedynie Francji.
Czytaj...

 

Moralność a religia - Bohdan Chwedeńczuk (16-07-2006)

Oto rozpowszechniony pogląd: Istnieje moralność religijna. Pogląd ten (będę go nazywał tezą MR) występuje w wersji skrajnej i w wersji umiarkowanej. W tej pierwszej głosi, że istnieje tylko moralność religijna. W wersji umiarkowanej głosi, że istnieje także moralność religijna, ale ma zalety, którym żadna inna moralność nie dorównuje. Będę dowodził, że teza MR jest fałszywa. Nie istnieje moralność religijna, nawet jako źródło pouczających dla człowieka religijnego wskazań moralnych. Uchodzą one za pouczające, bo pasożytują na wysiłku świeckiego, praktycznego rozumu. Istnieje natomiast moralistyka religijna, czyli propagowanie różnych sposobów postępowania przy użyciu obrazów, gestów i ceremonii religijnych. Obrazy religijne - jak mawiał filozof - rzeczywiście napominają ludzi, podobnie jak napominają nas wydawane władczym głosem okrzyki. Są jednak moralnie szlachetniejsze i intelektualnie wartościowsze źródła przekonań moralnych, niż obrazowe napomnienia i władcze okrzyki.
Czytaj...

 

Tajemnice świątobliwych groszy. Jak to jest z podatkiem kościelnym? - Aleksander Merker (16-07-2006)

Często słychać głosy: "Niech państwo przestanie finansować Kościół. Trzeba, jak na Zachodzie, wprowadzić podatek kościelny płacony przez wierzących". U podstaw tych głosów leży wiele nieporozumień. Spośród państw, które wprowadziły podatek kościelny, jedynie Włochy zniosły dotacje na rzecz kościołów. Jednak nadal we Włoszech państwo finansuje szkolną naukę religii, duszpasterstwo wojskowe, więzienne itd. Natomiast ściąganie przez państwo podatku kościelnego w Niemczech nie spowodowało zaprzestania wypłacania kościołom wysokich dotacji państwowych. Od 1919 r. w Niemczech konstytucyjnie wprowadzona została możliwość ściągania przez państwo "podatku kościelnego" na rzecz organizacji światopoglądowych (wolnomyślicielskich, agnostycznych) od ich członków. Jest to jednak przepis martwy. Nie został on zrealizowany w żadnym z krajów RFN.
Czytaj...

 


Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Nacjonalizm w internecie
Demonstracja pod ambasadą Izraela - sobota g.15
Debata: Polska z Konkordatem po 13 latach
Szczecin Warszawa
Wystawa armii terakotowej


Księgarnia Racjonalisty

Strona główna Księgarni


Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Zbigniew Matuszewski, Grzegorz Sęk


Nowe wiadomości z kraju i ze świata

Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Redagują: Jarosław Kubaszewski, Bolesław Czabański

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Bolesław Czabański, Jarosław Kubaszewski.


Znalezione w sieci

Opętanie, choroba czy hipochondria? (17-07-2006)
Autor: Wojtek Wowra
Źródło: o2.pl
Do egzorcystów zgłasza się coraz więcej ludzi, którzy uważają, że są opętani. Czy jesteśmy świadkami ofensywy nieczystych mocy? A może to tylko emocjonalna hipochondria?
Zgłoszone przez: Agnieszka
Czytaj..

Polityka Kuby Wojewódzkiego (17-07-2006)
Autor: Witold Gdowski
Źródło: Gazeta Wyborcza
Politycy też miewają niefajnego tatusia i dyscyplinę. Potem się mszczą na narodzie. Z Kubą Wojewódzkim rozmawia Witold Gdowski
Zgłoszone przez: Roman
Czytaj..

Papież przestrzega przed Harrym Potterem (18-07-2006)
Autor: "ea" - nie podano pełnego nazw
Źródło: www.limanowa.pl
Jak radykalne opinie wyraża kościół i jego pseudozwolennicy o niektórych niewinnych książkach. Doszukują się tam wręcz mnożących się ukrytych znaczeń i "manipulacji emocjonalno-intelektualnej".
Zgłoszone przez: Natalia Z
Czytaj..

Słów kilka o witrynach religijnych (19-07-2006)
Autor: Anna Kopeć
Źródło: Blog Gemiusa
Zainteresowanie treściami religijnymi w polskim internecie nie wydaje się być imponujące. Niewiele jest stron poświęconych życiu duchowemu, niewielki - bo tylko 15 proc.- jest również ich zasięg. W społeczeństwie gdzie przynależność do kościoła deklaruje około 90 proc. ludności, a użytkowników internetu przybywa z miesiąca na miesiąc, sytuacja taka może wydawać się dziwna.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Ratujmy dolinę Rospudy (19-07-2006)
Autor: Adam Wajrak, Jakub Medek
Źródło: gazeta.pl
Przez unikalną w skali nie tylko Polski dolinę Rospudy zamierza się przeprowadzić obwodnicę. Jest tam też list protestacyjny do prezydenta.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Giertych poprawia polską edukację (19-07-2006)
Autor: Krzysztof Cibor
Źródło: wp.pl
Przewidując pogrom na matematyce, Najwyższy wykombinował, że przedmiot ten wprawdzie trzeba będzie zdawać, ale nie trzeba będzie go zdać. Nawet jeśli nie dodasz dwóch do dwóch, wystarczy ci 20% punktów z polskiego, 50% z patriotyzmu, 100% z religii oraz 100% z Naturalnych Metod Planowania Rodziny i matura w kieszeni.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Potęga myśli (21-07-2006)
Autor: Jeremy Laurance
Źródło: onet.pl
Dzięki wszczepionym do mózgu elektrodom sparaliżowany od pasa w dół Matthew Nagle mógł rozpocząć nowe życie
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Niewydana ksiażka Giedroycia (22-07-2006)
Autor: Andrzej Romanowski
Źródło: gazeta.pl
Po latach "Notatki redaktora" w paryskiej Kulturze pokazują, że III Rzeczpospolita była brzemienna w IV.
Zgłoszone przez: Andrzej Koraszewski
Czytaj..

Myśli przypadkowego przechodnia (23-07-2006)
Autor: Jerzy Kocik
Źródło: wroclaw.pl
Czy 1+1=2? Co myślą o tym matematycy i filozofowie?
Zgłoszone przez: Andrzej Koraszewski
Czytaj..

Premier Kaczyński: Dziękuję za wsparcie Radiu Maryja (23-07-2006)
Autor:
Źródło: Onet/Online
Podziękowania za dotychczasowe wsparcie przez Radio Maryja przekazał w niedzielę dyrektorowi rozgłośni premier Jarosław Kaczyński. W TV Trwam i Radiu Maryja szef gabinetu prezentował założenia programu swego rządu.
Zgłoszone przez: jeyes
Czytaj..

Hańba dla świata (24-07-2006)
Autor: Klaus Brinkbaumer
Źródło: Spiegel
Człowiek, od kiedy istnieje, wciąż wyrusza na poszukiwanie nowej ojczyzny, lepszej egzystencji, złota, ziemi czy możliwości życia w pokoju. Dziś na świecie jest 191 milionów migrantów. Rzadko witani są z otwartymi ramionami, lecz nie powstrzymają ich żadne mury ani zakazy.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Ostatni gasi światło (24-07-2006)
Autor: Tomasz Zając
Źródło: o2.pl
Wyjeżdżają wszyscy. Niewykwalifikowani robotnicy, studenci, wykształceni lekarze i inżynierowie. Młodzi i starzy. Hydraulicy i informatycy. Z dużych aglomeracji i z małych wiosek. Politycy nic nie robią, by ich zatrzymać, a w Europie śmieją się, że największe zasługi w zwalczaniu polskiego bezrobocia mają... zachodnie rządy. Dlaczego tak jest?
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Dmowskiego do Ligi bym nie przyjął (25-07-2006)
Autor: Roman Giertych/Paweł Wroński
Źródło: gazeta.pl
Skąd się brał antysemityzm Romana Dmowskiego? Szczerze? Z politycznego cynizmu - mówi Roman Giertych, wicepremier i przewodniczący Ligi Polskich Rodzin.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Modlitwa o deszcz - Maleńczuk dla WP (26-07-2006)
Autor: Maciej Maleńczuk
Źródło: Wirtualna Polska
"....codziennie powiadam, raz na zawsze opuszcza ten smutny kraj, bo nie potrafią pogodzić się z wszechpolską depresją, wszechpolską agresją, wszechpolską głupotą, wszechpolską miernotą, wszechpolską wiochą, chamstwem i wrodzonym dupodajstwem na każdym kroku..."
Zgłoszone przez: Agnieszka Niechciał.
Czytaj..

Mentalny, niekoniecznie szkolny, mundurek (27-07-2006)
Autor: Andrzej Rostocki
Źródło: wiadomości24.pl
Ubraniowa uniformizacja ma być częścią budowania wielkiego, szkolnego ładu. Myśląc jednak o konsekwencjach tego pomysłu, uświadomiłem sobie, że celem tej idei nie jest standaryzacja uczniowskiego ciała, lecz wprowadzenie mentalnego rygoru.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Czat pod bombami (27-07-2006)
Autor: Jan Marc Manach
Źródło: Le Monde
W internecie zaczynają pojawiać się zalążki prawdziwego dialogu internautów izraelskich i libańskich Konflikt na Bliskim Wschodzie to nie tylko starcie dwóch państw. Blogi, filmy wideo i dyskusje internautów pokazują dramat i emocje żyjących tam ludzi.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Typowo polskie, z prywaty i małości czynić rację stanu! (27-07-2006)
Autor: Matka Kurka
Źródło:
pogląd na "polskość" w perspektywie historycznej
Zgłoszone przez: Ext
Czytaj..

List do ateisty (27-07-2006)
Autor: pastor Marek Kmieć
Źródło: Reformacja w Polsce
List do nas. Najpiękniejsze jest ostatnie zdanie.
Zgłoszone przez: Drobner
Czytaj..

Ratowanie dzidziusia (28-07-2006)
Autor: BP DONALD J. SANBORN
Źródło: www.ultramontes.pl
W przemówieniu wygłoszonym do Kurii Rzymskiej, Benedykt XVI używa desperackich środków - nie wyłączając bluźnierstwa - próbując uratować swojego dzidziusia, czyli Vaticanum II, przed oskarżeniem o zerwanie ciągłości z przeszłością. Generalnie polecam wszystkim całą stronę ultramontanistów. Tylko momentami nie zdumiewa...
Zgłoszone przez: Drobner
Czytaj..

Gazeta Wyborcza: Nie bójcie się energii atomowej (29-07-2006)
Autor: Artykuł redakcyjny
Źródło: o2.pl
"Gazeta Wyborcza" publikuje rozmowę z Patrickiem Moore'em, współzałożycielem i dyrektorem organizacji Greenpeace, obecnie doradcą w sprawach ekologicznych. Oto niektóre pytanie i odpowiedzi.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Koniec Hezbollahu (31-07-2006)
Autor: Bartłomiej Baryła
Źródło: krytyka.org
W tych starciach tylko jedna strona ma słuszność w swoich racjach. Jedyną słuszną odpowiedzią Izraela byłby atak na Syrię i na Iran, czyli na prawdziwych prowodyrów tych zajść. Obecny rząd Libanu jest tylko przypadkowym widzem zamieszanym w konflikt przez własną nieudolność.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Gorący seks w letnie upały (31-07-2006)
Autor: Zbigniew Izdebski/Bronisław Tumiłowicz
Źródło: Tygodnik Przegląd
W Polsce moda na dziewictwo kończy się na mówieniu.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Polityczne komórki macierzyste (31-07-2006)
Autor: Paulina Nowosielska
Źródło: Tygodnik Przegląd
Gdy mowa o badaniach naukowych, Polska znowu rzuca na szalę moralność i religijność.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Liczby to jego zabawki (31-07-2006)
Autor: Cassandra Jardine
Źródło: onet.pl/Daily Telegraph
Cierpiący na autyzm Daniel Tammet znany jest z genialnego operowania liczbami. Ale dla tego człowieka najważniejsze jest, że dzięki przychylności losu i sile woli zdołał wyzwolić się z samotności narzuconej mu przez chorobę.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Sowiecki tygrys-ludojad (31-07-2006)
Autor: Walerija Nowodworskaja
Źródło: onet.pl/Nowoje Wriemja
Stalin był jak potężne zwierzę z gatunku kotów: o miękkich łapach, ale żelaznych pazurach, wdzięcznym chodzie i szybkim skoku. Jego mruczenie było równie przekonujące jak przeraźliwy ryk. Był jak tygrys-ludojad sprytniejszy od tropiących go myśliwych.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Romek, popatrz... (31-07-2006)
Autor: Robert Włodek
Źródło: onet.pl/Trybuna
- Jak na was patrzę, to jestem dumny - mówił na scenie Jurek Owsiak. Tłum klaszcze. - Czy jesteście patriotami? - pytał Owsiak. Oklaski i krzyk. - I przynajmniej nikt nie może powiedzieć, że nie znacie słów hymnu narodowego. Romek, popatrz. Tak wyglądają polscy patrioci - krzyczał szef Przystanku Woodstock.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Chóry i pienia (31-07-2006)
Autor: Karol Modzelewski
Źródło: gazeta.pl
"Czy przywódcy PiS mają zamiar uczynić z Polski państwo policyjne? Moim zdaniem nie, ale ich słowa i czyny krok za krokiem prowadzą w takim kierunku. Czy perspektywa przejścia od demokracji do autorytaryzmu jest u nas realna? Moim zdaniem tak, ponieważ istnieje społeczne przyzwolenie dla takiej zmiany".
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Wiara, rozum, Bóg i inne imponderabilia (01-08-2006)
Autor: Cornelia Dean
Źródło: Onet
Ale czy nauka wymaga wyrzeczenia się wiary? Niekoniecznie, i z pewnością nie do końca, dowodzą autorzy. Czytelnicy zdadzą sobie sprawę, że nie sposób zarzucać amoralność wszystkim naukowcom. Książki uspokoją tych, którzy się boją, że nauka i etyka mogą znaleźć się w stanie wojny
Zgłoszone przez: jeyes
Czytaj..

Czy Piastowie byli patriotami? (02-08-2006)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źródło: onet.pl
Już w szkole uczymy się, że w drugiej połowie X wieku Mieszko I, a potem Bolesław Chrobry, zbudowali zręby polskiej państwowości. Nasze słowiańskie korzenie sięgają więc głęboko, a pierwsi królowie dbali o wspólne dobro Polski i Polaków. Czy rzeczywiście?
Zgłoszone przez: waldamrc
Czytaj..

Największym zagrożeniem w sieci jest... (03-08-2006)
Autor: szuman
Źródło: szuman - strona prywatna
Największym zagrożeniem w sieci jest nieświadomy zagrożeń internauta...
Zgłoszone przez: Lenka
Czytaj..

Rozmowa z Urbanem (04-08-2006)
Autor: Robert Patoleta
Źródło: wirtualnemedia.pl
Rozmowa z Jerzym Urbanem, redaktorem naczelnym tygodnika 'Nie', o granicach krytykowania głów państw, satyrze politycznej i powrocie cenzury.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

The Regressive and Repressive Among Us (04-08-2006)
Autor: Pierre Tristam
Źródło: Political Cortex
In the eternal battle between reason and regression there's never been a rallying cry as powerful as Voltaire's double-barreled phrase: Écrasez l'infâme. It has been translated variously as "crush the infamous," "crush the horror" or -- my preference -- "smash the rogues." Voltaire's targets, his recent biographer Ian Davidson writes, "included superstition, theological repression, Jesuits, monks, fanatical regicides, and the Inquisition in every shape and form; in short, all facets of the dark and regressive alliance between the Catholic Church and the Frenc
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Ecrasez l'infame! (04-08-2006)
Autor: Mariusz Agnosiewicz
Źródło: Wikipedia
Ecrasez l'infame! (lub ecrasons l'infame, skrót: Ecr. l'inf., wymowa: 'ekraze lęfam') - czołowe hasło "walczących" wolnomyślicieli, racjonalistów, humanistów, sceptyków, ateistów, laicystów, będące dopełnieniem oświeceniowego hasła "Wolność, Równość, Braterstwo". O ile jednak to ostatnie ma charakter pozytywny, o tyle Ecr. l'inf. - negatywny, i, w przeciwieństwie do Kantowskiego "Sapere aude!" - wojujący lub nawet rewolucyjny.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Bawmy się (05-08-2006)
Autor: Victor M. Amela
Źródło: La Vanguardia
Nie ma człowieczeństwa bez zabawy - przekonuje hiszpańska pedagog Imma Marín. Im więcej czasu poświęcimy na rozmaite gry, tym bardziej skuteczni i kreatywni staniemy się w "poważnym" życiu.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Media oskarżone o "klimatyczną pornografię" (06-08-2006)
Autor:
Źródło: wiadomosci.onet.pl
Apokaliptyczne wizje zmian klimatu przedstawiane przez gazety, grupy zajmujące się ochroną środowiska i rząd brytyjski osiągnęły już poziom, który można nazwać "klimatyczną pornografią" - uważają specjaliści z Wielkiej Brytanii.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Miłość po amerykańsku (07-08-2006)
Autor: Art. redakcyjny
Źródło: interia.pl
Gdyby w Stanach Zjednoczonych sądy chciały karać za wszystkie wykroczenia związane z seksem, musiałyby wsadzić za kratki połowę Amerykanów.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Porządkowanie zakładek, czyli posprzątaj swój profil
Bóg umarł.
Taki dziwny paradoks
powtorne przyjscie Jezusa
Łamanie prawa
Laickość=lewicowość?
Outsider - poszukiwany żywy lub martwy
Djembefoli
Open Source
Gloryfikacja własnej armii
Jak uporządkować forum?
Kresy czy Zachód??
Minął termin sfinalizowania umowy przedwstępnej
Jak to jest?
Akumulator?
"Tysiącletnia" IV RP?
Gdzie jest Powstanie Wielkopolskie??
Wakacje w Chorwacji, czyli Polaków portret nie-własny (??)
Spot reklamuje rodzine
Renowacja i przeciwdziałanie.
Ankieta
Świątynia Opatrzności Bożej cd
Pochwała nicnierobienia?
Kłamstwa na stronie Racjonalisty!
Rok z Racjonalista - moje przemyslenia II
Nasze psychomanipulacje
Rozpatrywanie możliwości
Jestem juz doktorem!
S T O P . W O J S K U . wesprzj akcję!
Konkordat
Czy Bóg rzeczywiście jest tak żałosny jak jego stworzenia?
Duch w Kancelarii Prezydenta
Zmiany klimatyczne mają zły wpływ na świat zwierząt i ludzi
Zmartwychwstał....
Gdzie studiować?
Warto wierzyć
Pytanie-zgłaszanie publikacji szerzących nietolerancję
Ludzka wiara góry przenosi...
O niezdolności rozpoznawania prawdziwych problemów
Harry Potter
Czy religia pelni funkcje spoleczna?
Geneza religii
Ezoteryka szkodliwa społecznie
Przeczytajmy tę legendę od początku
Symbole religijne a antyklerykalizm
System
Biwak na Mazurach
Czy napisano prawde o Jezusie starozytnej Palestyny?
Jezus w Starym Testamencie
Koło historii się toczy.
Atak na demokrację
Konkurs na najlepsze hasła
Realizm, emancypacja, kultura osobista.
Pochwała etatyzmu.
Powstanie państwa Izrael a Biblia
Solidarność społeczna
Biblia
Praktyki magiczne jako forma rządzenia
Jak poszukiwać nowej drogi patrzenia na świat?
Jak chronić własną myśl techniczną
Czy postać Jezusa może być zmyślona?
Żołnierze to mordercy
Oddać górnikom kopalnie
Czy Polska jest państwem wyznaniowym ?
Religia a długowieczność.
Młodzież-"Anarchiści".Jak oni najczęściej myślą?
Sonda II
W jakim celu niewierzący próbują narzucać wierzącym dogmaty wiary?
Czy istnieje konflikt między nauką a wiarą?
Dziwny jest ten świat
Przypisanie
Heterarchia
Relatywizm moralny-za i przeciw
Nasi obrażalscy
Następne kroki Giertycha!

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst



Przydatne linki

Racjonalista DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nas



THE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.