The RationalistSkip to content
Najwazniejsze cechy (cnoty) racjonalisty

This plot has expired

Sections of Forum » Filozofia i światopogląd
Date of addingAuthorTitle
25-05-2015 17:38Max Golonko (1811 points)Najwazniejsze cechy (cnoty) racjonalisty
Oto one - rewelacja dla filozofa:

kaftanowicz.com/dwanascie-cnot-racjonalnosci/


Poniżej 12 cech jest ciekawy fragment:


Miyamoto Musashi napisał w Księdze Pięciu Kręgów:

„Cała rzecz polega jedynie na tym, że kiedy chcesz zarąbać na śmierć swego wroga, masz ciąć tak, by ten zginął, bynajmniej nie biorąc sobie za cel tego, jaki ma być cios: mocny czy słaby.”

Kaźdy krok twojego rozumowania musi ciąć tak, aby dotrzeć do właściwej odpowiedzi. Cała rzecz polega jedynie na tym, żeby twoja mapa odzwierciedlała terytorium.

Jeśli nie uda ci się dotrzeć do właściwej odpowiedzi, nie ma sensu protestować, że przecież działałeś prawidłowo
Author can remove replies violating regulations or out of topic.

ROBINSON (137 points)
>Oto one - rewelacja dla filozofa:
>kaftanowicz.com/dwanascie-cnot-racjonalnosci/

Udałem się pod wskazany adres a tam tytuł "Dwanaście cnót racjonalności".
Racjonalność, racjonalizm? Podobne słowa ale znaczenie inne. Czy mogą to być cnoty racjonalisty? Chyba nie. Taka cnota szósta, empiryzm. Jak można przeczytać w Wikipedii
"Empiryzm stoi w ostrej sprzeczności z racjonalizmem filozoficznym, który głosi, iż źródłem poznania są właśnie idee, zaś bodźce zmysłowe mają znaczenie drugorzędne."
Przy okazji, jestem na stronie "Racjonalista" zalogowany ale nie utożsamiam się z tym kierunkiem. Jeśli podejść do tego poważnie to racjonalizm uważa, że poznanie empiryczne daje nam wiedzę złudną, wątpliwą, zaś poznanie intelektualne, operujące aksjomatem i ścisłym rachunkiem opartym na zasadach logicznego myślenia, daje nam wiedzę pewną, niezawodną.
W skrajnej postaci był to subiektywny idealizm. Dawno odrzucono jedno i drugie w jednostronnym rozumieniu, to byt kształtuje świadomość. Tak ktoś powiedział i to się przyjęło.
Starog-Chrystus-Howgh (359 points)
>>Oto one - rewelacja dla filozofa:
>>kaftanowicz.com/dwanascie-cnot-racjonalnosci/
>Udałem się pod wskazany adres a tam tytuł "Dwanaście cnót racjonalności".
No i skąd to zdziwienie? Wszak wskazany link to /dwanascie-cnot-racjonalnosci/, tyle że bez polskiej czcionki

>Racjonalność, racjonalizm? Podobne słowa ale znaczenie inne. Czy mogą to być cnoty racjonalisty? Chyba nie. Taka cnota szósta, empiryzm. Jak można przeczytać w Wikipedii-[...]

W przebogatych archiwach tego portalu (Racjonalista.pl) znajdziesz bardziej rozszerzone omówienie problemu.
Sięganie do WIKI to ... nieracjonalne podejście.
np. www.racjonalista.pl/kk.php/s,4341

komentarze też są ciekawe.
#
ROBINSON (137 points)
>No i skąd to zdziwienie? Wszak wskazany link to /dwanascie-cnot-racjonalnosci/, tyle że bez polskiej czcionki
Ano stąd, że tytuł wpisu wygląda tak: "Najwazniejsze cechy (cnoty) racjonalisty". A racjonalizm i racjonalność (nawet z polską czcionką) to nie to samo.
Starog-Chrystus-Howgh (359 points)
>>No i skąd to zdziwienie? Wszak wskazany link to /dwanascie-cnot-racjonalnosci/, tyle że bez polskiej czcionki
>Ano stąd, że tytuł wpisu wygląda tak: "Najwazniejsze cechy (cnoty) racjonalisty". A racjonalizm i racjonalność (nawet z polską czcionką) to nie to samo.

Migasz się kolego
>>Oto one - rewelacja dla filozofa:
>>kaftanowicz.com/dwanascie-cnot-racjonalnosci/
>Udałem się pod wskazany adres a tam tytuł "Dwanaście cnót racjonalności".

no i nie dostrzegasz żartobliwej formy "przygany".
Zakończmy jednak "spór" bo wątek zaczyna się rozwijać w ciekawym kierunku.
Chyba, że chcesz rozwinąć myśl: A racjonalizm i racjonalność (...) to nie to samo.
Bez sarkazmu!... chętnie przeczytam.
#
Ojciec Ateusz (9201 points)
> Empiryzm stoi w ostrej sprzeczności z racjonalizmem filozoficznym

"Racjonalizm filozoficzny" to trup w szafie, który straszy na zatęchłych wydziałach filozoficznych.
Jeżeli mówimy o racjonalizmie bez przymiotników, to mamy na myśli "Racjonalizm światopoglądowy".
Starog-Chrystus-Howgh (359 points)
>Jeżeli mówimy o racjonalizmie bez przymiotników, to mamy na myśli "Racjonalizm światopoglądowy".

No to zdecyduj... bo "światopoglądowy"... to przymiotnik. Jeśli się nie mylę.
Ojciec Ateusz (9201 points)
O, ktoś tu czyta Yudkowskiego, miło.
Polecam wszystko jak leci, od Less Wrong po Harrego Pottera (and the Methods of Rationality).

Back to the list of plots działu Filozofia i światopogląd 
To write in this plot, you have to sign in


 


[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)