The RationalistSkip to content


We have registered
201.884.569 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Dante - Biesiada
Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Wolnomularz Polski - Lato 2012

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"
Rules and possibilities of cooperation

Chcemy aby nasz serwis stale się rozwijał, wzbogacał i wydoskonalał, dlatego też liczymy na każdą formę Waszej współpracy i pomocy. Nasze zaproszenie kierujemy przede wszystkim do studentów, pracowników akademickich i naukowych oraz szeroko pojętej inteligencji.

Redaktor Racjonalisty

Możesz nim zostać jeśli nawiążesz z nami stałą współpracę, tj. jeśli co pewien czas pisać będziesz dla nas teksty do jednego lub różnych działów. Można też zostać redaktorem konkretnego działu, jeśli Twoja wiedza na dany temat jest bardzo bogata, a dział jest zaniedbany (albo go nie ma). Warunki: 1) zapał, rzetelność i konsekwencja; 2) wiedza i umiejętność jej przetwarzania - nie interesuje nas naśladownictwo i intelektualne lenistwo, dlatego przez pisanie tekstów rozumiem pewną choć dozę twórczości i samodzielności intelektualnej, gdyż przepisywanie innych autorów ze zmienionymi sformułowaniami zdań nie jest godne miana redaktora Racjonalisty; 3) umiejętność przelewania myśli na papier w stopniu poprawnym - oczywiście wszystko to można samodzielnie wydoskonalić; oto zbiór uwag, które pozwolą Ci być może skomponować lepszy tekst publicystyczny: Jak napisać dobry tekst.

Jeśli więc uważasz, że spełniasz powyższe wymagania, lub brakuje Ci całkiem niewiele - napisz, z chęcią Cię poznamy.

Inne formy współpracy

Jeśli nie chcesz stale z nami współpracować, możesz oczywiście przysłać jakiś swój tekst/teksty i jeśli będzie on na odpowiednim poziomie, wówczas zostanie u nas opublikowany. Zostajesz tym samym jednym z autorów Racjonalisty.

Bardzo chcielibyśmy mieć stałego, uzdolnionego grafika/graficzkę, który zajmowałby się ilustrowaniem serwisu i stroną wizualną (oczywiście w zgodzie z tym co już jest). Niezwykle istotne byłoby wykonanie ładnych banerów i buttonów reklamowych naszego serwisu. Przydałby się również fotoreporter, któryby wzbogacał treści zdjęciami (obiekty, ludzie, wydarzenia, imprezy, etc.)

Inne formy również mile widziane, np. rady, krytyka, konsultacje w dziedzinie której się specjalizujesz, sugestie, pomoc w rozwoju i promocji serwisu, i in.

Kierujemy również naszą ofertę do redaktorów innych witryn i serwisów - propozycja nawiązania współpracy we wzajemnej promocji (banery, teksty promocyjne i in.).

Czymś co umożliwiłoby nam rozwój na jeszcze wyższym poziomie, a przede wszystkim rozwinięcie aktywności w innych formach, byłoby z pewnością wsparcie finansowe lub organizacyjne. W aktualnych warunkach (o zmianę których dopiero 'walczymy') niepoprawnym marzycielstwem byłoby liczenie na sponsora instytucjonalnego, stąd pozostaje nam liczyć liczyć raczej na osoby prywatne, którym bliskie jest to co robimy - cele, formy i idee.

Sugestie dla publicystów

Poniżej kilka propozycji tematycznych, które najbardziej oczekują nowych autorów:

Filozofia - praktycznie cały dział do opracowania; interesujący się filozofią, zwłaszcza studenci filozofii, mają duże niezagospodarowane pole dla własnej inwencji

Nauka - społeczeństwo nasze posiada nikłą wiedzę o świecie który nas otacza, stąd bardzo nam również zależy na wydźwignięciu tego działu na jak najwyższy poziom (oczywiście nie zaawansowania pojęciowego, gdyż hermetyczność jest wykluczona, chodzi nam o popularyzację wiedzy naukowej i wzbudzenie zainteresowania nią, również zwykłych laików). Dlatego też serdecznie zapraszamy do nas wszystkich ludzi zajmujących się nauką (względnie: intensywnie się nią interesujących), którzy potrafią pisać o nauce teksty popularyzatorskie, na wysokim poziomie, ale strawne dla zwykłego inteligentnego człowieka. (Postaw sobie wyzwanie: oświecić humanistę). Ewolucjonizm, biologia, astronomia (nie zmyl z szarlatanerią astrologii), kosmologia, medycyna, fizyka, chemia, psychologia,... i t.p. - chcielibyśmy się tym zająć, gdyż uważamy, że praca naukowa, badanie i poznawania nie wystarczą, aby nadać nauce odpowiednią rangę i znaczenie w społeczeństwie. Potrzeba do tego pisarstwa popularnonaukowego, czyli tego co przyswoi i zbliży naukę do społeczeństwa.

Społeczeństwo - dział w którym piszemy o problemach i wyzwaniach społecznych. Bez demagogii, politykierstwa i ideologii. Wyłącznie racjonalne próby podejścia do społecznych dylematów i zjawisk. Zapraszamy socjologów, działaczy społecznych i ludzi potrafiących trzeźwo oceniać sytuację społeczną i stawiać mądre i realistyczne diagnozy

Kultura - oczywiście pod pojęciem tym rozumiemy coś innego niż recenzje nowych seriali (choć np. recenzje filmów 'świętokradczych' mile widziane), superprodukcji kinowych, czy płyt muzycznych. Chodzi o ogólniejsze refleksje i problemy

Religioznawstwo - dział jest olbrzymi, lecz i najbardziej przez nas rozwinięty; w chrześcijaństwie jest już mało miejsca (choć coś by się z pewnością znalazło, zwłaszcza protestantyzm, kościół i polityka, sprawy finansowe kościoła), jednak pozostało jeszcze wiele sekt i kościołów, którymi można się zająć (jakimi - przejrzyj nasz dział)

Czytelnia - możliwe dwie formy współpracy: 1) pisanie recenzji do nowych, ciekawych pozycji książkowych, zwłaszcza takich które w tzw. prasie opiniotwórczej nie mają szans na zaistnienie z uwagi na swą niepoprawność polityczną lub podejście do tematu; chodzi o takie książki, na które powinien zwrócić uwagę racjonalista, związane przede wszystkim z poruszaną przez nas tematyką; 2) zamieszczanie fragmentów książek, skanowanie całych najciekawszych książek - warunkiem jest nienaruszanie praw autorskich (majątkowe prawa autorskie trwają u nas 70 lat od śmierci autora), tak więc w przypadku nowszych pozycji należy zwrócić się o zgodę do wydawnictwa lub autora na zamieszczenie w Racjonaliście danego tekstu

Kilkanascie propozycji na TWOJ tekst w Racjonaliscie (kolejnosc jest przypadkowa):
- Teoria Gai - teoria naukowa czy ideologia?
- Ruch ekologiczny (zieloni)
- Sylwetki i pisma ojców kościoła
- Penetracja Zachodu przez nowe ruchy religijne
- Postmodernizm z kulturze
- Deizm i religia natury
- Erazm z Rotterdamu
- Nurt gnostycki w poczatkach chrzescijanstwa
- Dzieje i odłamy islamu
- Krytyczna analiza i ocena Koranu
- Dzieje judaizmu (+ kabała, chasydyzm, sabataizm)
- Talmud okiem krytyka
- Różokrzyżowcy
- Neopoganstwo, religie rodzime, wicca
- Religie plemienne Afryki
- Wedy
- Joga - doktryna i praktyka
- Feng-szui
- Nurty mistycystyczne w religiach
- Religie antyczne Greków, Rzymian, Egipcjan, etc.
- Wierzenia i obyczaje słowiańskie
- Alchemia - doktryna, dzieje i znaczenie
- Wrozbiarstwo, astrologia, onejromancja, kleromancja (chodzi o wrózenie z kart...), wyrocznie starozytne, itd.
- Teozofia (doktryna, sekty, postacie, Towianski, Blawatska i in)
- Antropozofia (zwl. Rudolf Steiner)
- Okultyzm, ezoteryka, magia
- Spirytyzm, nekromancja i parapsychologia
- Stan klerykalizacji w Polsce
- Kosciol i sprawy majatkowo-finansowe
- Spoleczna Nauka Kosciola
- Sobor Watykanski II i jego znaczenie
- Szkoly i nurty w filozofii, wielcy filozofowie - dziesiatki tematow
- Psychoanaliza dawniej i dzis

Planuję też otworzyć dział związany z cyberkulturą i memetyką.

Bardzo waże sugestie zawiera ponadto tekst Racjonalista jako książka, który powinien być uważnie przeczytany, w szczególności przez tych, którzy myślą o poważniejszej i dłuższej współpracy z naszym serwisem.

Regulamin publikacji tekstów w Racjonaliście


1. Tekst w naszym serwisie można opublikować z nazwiskiem lub pseudonimem.
2. Publikacja jest nieodpłatna.
3. Publikacja pod pseudonimem nie oznacza utraty praw autorskich.
4. Osoba nadsyłająca tekst do publikacji nie zrzeka się praw majątkowych do niego.
5. Nadeslanie do nas podpisanego materiału oznacza wyrażenie zgody na jego publikację nie ograniczoną terminem.
6. Zgoda na publikację oznacza zgodę na zamieszczenie materialu w serwisie internetowym Racjonalista oraz na płycie 'CD Racjonalista'. Na danym tekście nie zarabiamy, nie podnosi on ceny płyty CD. Zysk z płyt 'CD Racjonalista' służy rozwojowi serwisu internetowego. O sposobie wykorzystania zysków i o ich przeznaczeniu decydują redaktorzy Racjonalisty.
7. Nie ma możliwosci (z przyczyn technicznych) zamieszczenia tekstu wyłącznie w serwisie internetowym.
8. Tekst publikowany w serwisie Racjonalista można dowolnie publikować w prasie i wydawnictwach konwencjonalnych, informując o tym fakcie redakcję.
Nie można bez wczesniejszego porozumienia publikować takiego tekstu na innej witrynie internetowej (autor zgadza sie więc na internetową wyłaczność Racjonalisty do publikacji swojego tekstu). Publikacja na innej witrynie powoduje usunięcie tekstu z Racjonalisty, a autor może utracić prawo do publikowania w przyszłości w naszym serwisie
9. Racjonalista publikuje (ewentualne) sprostowania wiadomości nieprawdziwych lub niescisłych oraz odpowiedzi na stwierdzenia zagrażające dobrom osobistym. Warunkiem publikacji jest ich zwięzłość i rzeczowosć.
10. Nie dokonujemy merytorycznej ingerencji w nadesłany tekst. Ewentualne propozycje zmian tego typu są uzgadniane z autorem tekstu.
11. Zastrzegamy sobie mozliwość usunięcia z Racjonalisty tekstu bez podania przyczyn, w szczegolności jeżeli okaże się on nierzetelny lub nieprawdziwy. Autor takiego tekstu traci mozliwość publikowania w przyszłosci, o ile można mu zarzucić, ze nie dochował należytej staranności przy jego opracowywaniu, jeśli błąd jest szczególnie istotny, a autor nie ma znaczących zasług we wspołtworzeniu serwisu, czyli jeżeli ów błąd nie może być zrekompensowany innymi opracowaniami wysokiej jakości.
12. Autor, ktory swym tekstem naruszy prawa autorskie przysługujące innej osobie, traci prawo do publikowania w naszym serwisie.

Co z tego będę mieć ?

Jeśli zacząłeś czytać od tego punktu, to nie wróżę nam owocnej współpracy. Kiedy zakładałem ten serwis w 2000 roku nie zadałem sobie tego pytania, ani nie przeszło mi ono przez myśl. Może dlatego serwis rozwinął się w to czym jest dziś... Kilku naszych 'konkurentów' odeszło w międzyczasie w niebyt, inni pogrążyli się w marazmie lub zatrzymali swój rozwój tracąc czytelników. Liczba naszych czytelników nieustannie wzrasta - właśnie dzięki rzetelności i zaangażowaniu osób, którzy nie zadają sobie pytania: Co z tego będę mieć? Jest to pytanie, które dziś staje się jedynym, a w najlepszym przypadku głównym pytaniem człowieczym. Jest ono oczywiście ważne, lecz ktoś kto nie potrafi dokonać w swym życiu niczego bez pozytywnej odpowiedzi na to pytanie, pozbawia swoje istnienie głębszej treści, jakiejś wzniosłości, skazując się na nijakość i nikczemność.

Tyle mojej filozofii w przedmiocie wybijania Wam z głów niewygodnych dla nas pytań. Prawda jest taka, że Racjonalista nie ma sponsora i nie prowadzi działalności komercyjnej umożliwiającej nam płacenie za teksty. Nasza mała księgarenka umożliwia nam istnienie bez dokładania do interesu (opłaty za hosting, domeny i in.). Tak więc oczekujemy zaangażowania ludzi chcących coś zrobić, coś robić, tworzyć i współtworzyć. Oczywiście nie znaczy to, że nie ma żadnych korzyści ze współpracy z nami. Są, lecz jako uzupełnienie korzyści głównej i zasadniczej:

1. Należenia do grona redaktorów i współautorów największego polskiego serwisu wolnomyślicielsko- humanistyczno- religioznawczo- racjonalistycznego; serwisu którego ranga, autorytet i opiniotwórczość stale rosną, zwłaszcza wśród Internautów o zbliżonym światopoglądzie, ale nie tylko; serwisu, który ma szansę odegrać istotną rolę w krzewieniu sceptycznego myślenia i przywrócenia zainteresowania wiedzą, za którą nie zawsze zapłatą będzie banknot, gdyż czasami będzie nią 'tylko' własny rozwój intelektualny

Inne korzyści:

2. Możliwość dotarcia z tym co chcesz i potrafisz powiedzieć do tysięcy czytelników w Polsce i za granicą (gdyż licznie czyta nas również Polonia, zwłaszcza z Niemiec, Kanady, Australii, Belgii, Szwecji i Wielkiej Brytanii)

3. Możliwość własnego rozwoju - każdy kto współtworzy z nami serwis cały czas się rozwija; nie tylko przez to, że ma możliwość konfrontacji swojego stanowiska z przeciwnym, nie tylko poprzez to, że tworzenie tekstów wymaga od niego stałej aktywności intelektualnej i skłania do coraz odkrywczych przemyśleń, nie tylko przez to, że wydoskonala swoją publicystyczną formę, ale przede wszystkim poprzez możliwość najściślejszego kontaktu z wieloma ciekawymi ludźmi, w jakiś sposób związanymi z nami lub współtworzącymi serwis. To naturalne, że nasze grono najżywiej kontaktuje się wzajemnie ze sobą i że kontakty te to jakby drugie, 'podskórne' życie Racjonalisty. Jesteśmy bardzo różnorodnymi ludźmi, stąd jak sądzę - ciekawymi. Może kiedyś razem dokonamy czegoś większego, zwłaszcza jeśli będzie nas więcej...

4. Własne profesjonalne konto email w naszej interesującej domenie. Adres, np.: kowalski@racjonalista.pl. Oto niektóre parametry:

  • samodzielna rozbudowana administracja przez WWW
  • 26MB przestrzeni dyskowej
  • dostęp do konta przez FTP, SMTP/POP3/IMAP i WebMail - bez SSH/Telnet
  • powiadamianie SMS o nowej poczcie dla wszystkich sieci GSM
  • 2 aliasy e-mail plus funkcja catch-all dla parkowanej domeny
  • 2 autorespondery czyli automaty pocztowe
  • Automatyczny Skaner AntyWirusowy Poczty
  • @VCMailing czyli Zautomatyzowana Lista Mailingowa
  • strefa Upload/Download do przesyłania dużych plików przez WWW

Oraz tylko dla redaktorów:

5. 40% rabat na zakupy w Księgarni Racjonalisty (wówczas odpada ogólnodostępny system rabatowy).

6. Możliwość przydzielenia przestrzeni na naszym serwerze na własną stronę o adresie www.twojanazwa.racjonalista.pl

Zainteresowani

Wszystkich zdecydowanych nawiązać współpracę lub chcących spróbować proszę o pisanie pod adres: wspolpraca@racjonalista.pl, w tytule wiadomości proszę wpisać: 'Współpraca'. Co powinien zawierać list:
1. Kilka słów o sobie: czym się zajmujesz na co dzień (np. kierunek studiów, praca), jakie masz zainteresowania, czy należysz do jakiejś organizacji społecznej lub politycznej (niemal jak lustracja...), może ile masz lat i miejscowość w której mieszkasz; oczywiście chodzi nam przede wszystkim o Twoją wiedzę, dlatego jeśli chcesz pozostać anonimowy - niech tak będzie.
2. Nie pisz ogólnie: chcę współpracować, lecz napisz konkretnie w jakim zakresie i w jakiej formie (czy np. ma to być pisanie tekstów, czy coś innego)
3. Jeśli masz już jakieś swoje teksty, które zdają Ci się warte publikacji u nas – przyślij je w pierwszym liście. Jeśli masz już inne teksty, ale nie chcesz lub nie możesz ich u nas opublikować (mają gdzieś wyłączność, lub nie są w żaden sposób związane z zakresem tematycznym, jaki podejmuje Racjonalista), wówczas i tak je przyślij (chciałbym wiedzieć jak piszesz; w razie jakichś uwag pomogę Ci to poprawić).
4. Jeśli jeszcze nie masz jeszcze żadnych tekstów, to w pierwszym liście zaproponuj coś konkretnego. Jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy, a mimo to wiesz, że możesz napisać coś ciekawego, to podaj dziedzinę/dziedziny, w których posiadasz stosowną wiedzę.
5. Każdy kto zamieści choć jeden tekst w Racjonaliście jest dopisywany do listy współtwórców serwisu (na początku miejsce może być odległe, lecz z czasem zachodzą przesunięcia odpowiednio do wkładu danej osoby). Dlatego też proszę o krótką notkę o Tobie, która ma być zamieszczona przy Twoim nazwisku. Jeśli nie wskażesz tego, podstawę stanowić będą ogólne informacje o Tobie.
6. Jeśli planujesz poważniejszą i dłuższą współpracę z nami, zachęcam Cię do przysłania swojego zdjęcia – z czasem chciałbym uzupełnić nasz dział autorski o nie.
7. Inne uwagi i treści, które uznasz za stosowne – im bogatszy list, tym lepsze wrażenie.

:
 
 :
 
  OpenID
 Sign up for free..
Search

Introduction
Alphabetic index
Write to the staff
Newsletter
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)