Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.318.720 visits
There are 7364 articles
written by 1065 authors.
They could occupy 29017 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Lilian Edvall -
Nowe życie Tildy Bengtsson
Znajdź książkę..
Comments to article
Państwo świeckie. Ważność światopoglądowej neutralności w Polsce
Enter your comment on this article …
myprecious
4 na 4
Ciekawy test; jednak nie podzielam optymizmu autora. Mimo opisanych wydarzeń, KK nadal będzie przyjmował szerokim strumieniem płynące z państwowego skarbca pieniądze. Szkoły nadal będą nauczać, że kłamstwa rzucane w czasie religii o żydach w Egipcie mają tę samą epistemologiczną wartość co fakty poznawane na lekcjach historii. Krzyże nadal będą wisieć w każdym urzędzie czy szkole. A ubrani na purpurowo ignoranci nadal będą decydować o tym co jest lekarstwem a co ingerencją w plany i ich boga.
Author:
myprecious
Date:
04-05-2011
Reklama
m.o.
2 na 2
Jasne, zrozumiałe, racjonalne. Tylko nie dla "głęboko wierzących". Oni takich argumentów, po prostu, nie przyjmują do wiadomości.
Author:
m.o.
Date:
04-05-2011
dupeczka - następny polski święty?
1 na 1
Ja jednak podzielam optymizm autora. Wydaje mi się, że siła KK maleje (na świecie już mocno: USA, Irlandia, Hiszpania itd). Do Polski to też powoli dociera. Młodsze pokolenie różni się mocno od tego "moherowego", a to nie będzie żyć wiecznie...
Kto będzie następnym polskim świętym? Sprawdź na
www.jazgacz.pl
Author:
dupeczka
Date:
04-05-2011
Meslier - Panstwo w panstwie
2 na 2
Panstwa protestankie przeszły długa droge, i tam własciewie panstwo i koscioł były bardzo połączane. Paradoksalnie nie bylo rozdzialu panstwa od kosciola, co jednak znaczylo ze to panstwo i swieccy decydowali o roli i funkcjach kosciola w panstwie. Dopiero przez ostatnie 50 lat dobrobyt spowodował inną swiadomosc ludzi i zanik religijnych argumentow w zyciu publicznym. Kosciolom zostaly powierzone niektore funkcje administracyjne, i formalnie dopiero od niedawna nastapil rozdzial kosciola od panstwa!
Polska jest 50-60 lat mentalnie opozniona, zniewolone katolickie umysly nie nadąrzają. Proces rozdzialu bedzie bardzo trudny, bo w Polsce kosciol to panstwo w panstwie, z protektoratem Watykanu, taki pasozyt, jak malaria.
Author:
Meslier
Date:
04-05-2011
Jacek Tabisz - optymizm
1 na 1
Też nie podzielam optymizmu autora. Polacy nie lubią swoich polityków (często nie bez racji), dlatego nie wszyscy chcieli mieć takiego na Wawelu (czemu się nie dziwię i w sumie nawet taką motywację popieram). Myślenie o tym, że każdy chciałby żyć wiecznie i nie ma sprawy pokazuje, jak bardzo pomijana jest w rozważaniach główna przyczyna żywotności wiary chrześcijańskiej - eskapizm. Dopóki uczciwie się nie przeciwstawi realizmu śmiertelności fantasmagorii zaświatów, dopóki nasze myślenie o tym jak należy działać, o tym co jest ważne, a co nie, będzie spaczone. I to znacznie większy problem, niż istnienie Kościoła.
Padła słuszna uwaga o tym, że rozdział religii od państwa przebiegał w krajach protestanckich później niż w katolickich. Jeszcze w latach 60 - ych pracownik wyższej uczelni w Wielkiej Brytanii nie mógł nie być chrześcijaninem.
Author:
Jacek Tabisz
Date:
05-05-2011
Jacholek - specyfika Polski
1 na 1
Niestety KK tak gleboko zakorzenil sie na polskim gruncie ze wzgledu na zaszlosci historyczne - byla to jedyna, w miare legalna opozycja epoki PRLu. Stad teraz KK rosci sobie tak wielkie prawa, a racjonalistom tak latwo sie przyszywa etykiete "komuchow".
Nie mniej nie nalezy wpadac w rezygnacje, wszak dzisiaj przygotowuje sie dzien jutrzejszy.
Author:
Jacholek
Date:
05-05-2011
Olek Mularski - trzeba poczekać aż zmniejszy się..
Niestety wiara religijna bliska jest urojeniom, czyli objawom chorobowym, z resztą bardzo trudnym do leczenia. Oba mają wiele wspólnych cech, m.in. fałszywość i niekorygowalność. W związku z tym nie wróżę jak na razie powodzenia tym działaniom, do czasu, aż zmniejszy się nasilenie objawów choroby katolickiej polskiego społeczeństwa.
Author:
Olek Mularski
Date:
28-02-2012
Sort comments
from the newest
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)