Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.323.670 visits
There are 7364 articles
written by 1065 authors.
They could occupy 29017 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Antonio Negri -
Goodbye Mr Socialism
Znajdź książkę..
Comments to article
Ekstremizm mile widziany
Enter your comment on this article …
Jakób - krytyka jakaś
Problem polega jednak na tym, iż tam gdzie rządzi religia - cierpią ludzie. Różnice religijne zawsze były jednymi z głównych powodów wojen i rzezi, tak jest zresztą również obecnie. Dlatego powinniśmy się cieszyć, że niepodzielne rządy Kościoła Katolickiego w Europie dobiegły końca, bo dzięki temu rozwinąć się mogła ludzkość. Religia narzucając swoje nakazy i zakazy ogranicza człowieka. Zamyka go w klatce obwarowanej dogmatami i mówi, że wszystko co znajduje się poza tą klatką jest złe. Religia upraszcza ten tak wspaniale skomplikowany świat, odbiera mu kolory i smak. Przyporządkowuje człowieka sobie, każe mu być wiernym i stawia automatycznie w opozycji do wszystkich, którzy mają inne poglądy.
pierwszy błąd który rzuca się w oczy to że różnice religijne były jednym z głównych powodów wojen - największa wojna to II światowa nie ma nic z religią wspólnego tylko ze świeckimi światopoglądami (nazizm i komunizm - obie zwalczały wolność religijną - nie znaczy to że całkowicie tylko że mogła być taka religia która nie przeszkadzała systemowi)
tam gdzie rządzi religia cierpią ludzie - był badacz systemów politycznych (nie pamiętam nazwiska) który badał systemy polityczne działające w klasztorach chrześcijańskich i tam się sprawdzały wszystkie (były zgodnie stosowane z moralnością) - od demokracji do podobnego do wojskowego systemu jezuitów - sprawdzały to znaczy nie krzywdziły ludzi
źle działa oczywiście sojusz tronu z ołtarzem
podejrzewam że panu chodziło też bardzo o inkwizycję a ona, mimo tego co sądzą nie oświecone historią tylko zaciemnione stereotypem (imię róży na przykład - Ryszard de Gui(czy jak się tam nazywał) był jednym z leposzych inkwizytorów), miała najbardziej liberalne w średniowieczu sądy a skazała na śmierć mniej ludzi niż się sądzi powszechnie
każde przekonanie i wybór ogranicza (wybierasz jedną drogę a resztę zostawiasz - nieważne ile by ich było) to pierwsze (miłość też) i jeśli przekonanie jest prawdziwe to nie ma co sięna nie zrzymać a wiara katolicka nie jest sobie tak po prostu - była uzasadniana od Justyna wielkiego (III wiek)
a drugie to mam wrażenie że sobie pan nie przemyślał owych chreścijańskich cnót np (przykład Chestertona z Ortodoksji)przebaczenie - w rozumieniu pogańskim przebacza się komuś do pewnego momentu później że się wyrażę nieco kolokwialnie Spierniczaj, za to chrześcijańskie przebaczenie mówi nienawidź z całego serca tego zła które ci wyrządził (patrz Chrystus w świątyni - nie wygania kupców mówiąc "a kysz a kysz niegrzeczny kupczyku") ale z całego serca kochaj tego człowieka - pozwala wybrzmieć obu sprzecznym emocjom w sposób który nikogo nie krzywdzi
Religia upraszcza ten tak wspaniale skomplikowany świat, odbiera mu kolory i smak - przeczytaj Pieśń nad Pieśniami albo popatrz na Św Franciszka który był zachwycony naturą ale miał do niej dobry stosunek - nie czcił jej - dla niego to była młodsza siostra - piękna ale człowiek jest czymś wyższym niż reszta (jeszcze zachęcam cię do przyglądnięcia się postaciom biblijnym (Dawid, Jezus) i dużej części świętych (brat Albert umarł po ostatnim zaciągnięciu się papierosem - życia nie miał łatwego ale we wszystkich barwach był nawet w szpitalu psychiatrycznym))
stawia automatycznie w opozycji do wszystkich, którzy mają inne poglądy - Augustyn w państwie bożym pisał że państwo boże (czyli takie w którym ludzie kierują się dobrem) nie może być zawężone do kościoła (formuła że poza kościołem nie ma zbawienia nie jest oficjalną nauką kościoła)
więcej nie mogłem przeczytać bo jeden komputer w domu a ludzi dużo może zrobię to potem - przepraszam za chaos niekontrolowany
Author:
Jakób
Date:
15-01-2007
Reklama
romaro - Zgadzam się
Popieram w całości artykuł.Co do argumentów to pisze je dzisiaj nasze życie codziene,bo niemal nie ma dnia w którym nie zetknelibyśmy się z krzewieniem jedynych słusznych wartości.Piewcami są i politycy i księża, i nic w tym dziwnego, wszak jedni zawdzięczają swą "godziwą" egzystencję drugim.
Author:
romaro
Date:
15-05-2006
bella - znana wszystkim prawda
Nic nowego autor nie wniósł w swoim artykule. Wszyscy tutaj wiemy, jak jest, dlatego też takie ujęcie tematu jest zbędne. Żadnego wysilku, w związku z zebraniem odpowiednich materiałów na poparcie stanowiska, też nie zauważyłam. Tego rodzaju komentarze, może w nieco skróconej formie, pojawiają się choćby na forach dyskusyjnych.
Choć zgadzam się ze stanowiskiem autora, zarzucam mu brak merytorycznych argumentów, przypisów, cytatów.... zwłaszcza, że jest on dziennikarzem z wykształcenia. Piękny styl to nie wszystko, argumenty potrzebują wsparcia merytorycznego.
Author:
bella
Date:
14-05-2006
Sort comments
from the first
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)