The RationalistSkip to content


We have registered
163.346.163 visits
There are 7324 articles   written by 1064 authors. They could occupy 28895 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2966 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Comments to article Wojna końca świata

Enter your comment on this article …
Kowalski K. - Arcydzieło Vargasa Llosy   2 na 2
     "Wojna końca świata" Mario Vargasa Llosy jest arcydziełem literackim. Oprócz ciekawego tematu: opisu rebelii religijnej przeciwko republice, który w książce jest przedstawiany z wielu różnych punktów widzenia, jest majstersztykiem literackim. Bardzo, bardzo polecam tę książkę. Jest to jedna z najlepszych powieści jakie czytałem, a czytałem dosyć sporo. Polecam też inne ksiązki Vargasa Llosy, w większości są wspaniałe. Te najpoważniejsze to: "Rozmowa w Katedrze", "Święto Kozła" i "Miasto i psy".
    Dziękuję Autorowi artykułu za podanie wielu ciekawych informacji historycznych dotyczących tych wydarzeń i tego co było przedtem, wraz z całym kontekstem religijno-politycznym. Niestety, doświadczenie pokazuje nam, że fanatyzm religijny nie jest łatwo pokonać. Nawet ludzie wykształceni czasami mu ulegają. Siła wpojonych od dzieciństwa poglądów w pewnych warunkach przeważa nad rozumem, a nawet tylko zdrowym rozsądkiem. Mimo wszystko myślę, że chociaż małymi kroczkami, to jednak ludzkość zmierza w dobrym kierunku i liczba krwawych (i nie tylko krwawych) ekscesów religijnych będzie się zmniejszać. Ale to jeszcze pokoleń trzeba.
Author: Kowalski K.  Date: 10-02-2010
Reklama
Adam Wojtkiewicz - Bardzo lubię
takie teksty. Świry są bardzo interesujące.
Dzięki.
Author: Adam Wojtkiewicz  Date: 10-02-2010
irek - Sebastian i Anders  0 na 2
Nie tylko Król Sebastian na białym koniu nigdy nie wróci do Portugalii. Również generał Anders na białym koniu nie przybył do Polski. I całe szczęście.
Author: irek Date: 10-02-2010
rudyment - Adopcja
Hm, mit chyba adoptowany być nie może... co najwyżej adaptowany
Author: rudyment Date: 11-02-2010
malok  -2 na 2
Ciekawy eksperymetr , szkoda, że  został zniszczony przez siły zewnętrzne a nie upadł z przyczyn naturalnych. Pytanie,  czy taki organizm   by przetrwał i by się rozwijał.  Nie bardzo jestem przekonany do nazywania takiego tworu  formą komunistyczną,  jeśli mieli swoją własną walute , to musiały istnieć oddzielne podmioty gospodarcze. 


Kolejne konflikty religijne przeciwko republice z tysiącami ofiar pokazały, że nie ostudziło to fanatyzmu religijnego


A może inaczej. Kolejne konflikty antyreligijne przeciw monarchii z tysiacami ofiar pokazały, że instnieje fanatyzm antyreligijny . Dlaczego fanatyzm religijny jest zły, a fanatyzmu  antyreligijnego autor   nie  krytykuje. Paradoksem jest też, że demokratyczne republiki  przybierają formy wyzysku i niewolnictwa. Co widać w Polsce i Europie 
Author: malok  Date: 11-02-2010
adam
czytałem książkę dość dawno (10 lat), ale faktycznie pamiętam że wywarła na mnie duże wrażenie. Jeżeli o artykuł to w sumie przyznam się że trochę jestem rozczarowany takie proste nawiązanie do tej wojny a potem powstania faweli jest co najmniej naciągane. Ta rewolta była raczej skutkiem biedy, zacofania i brutalności rządzących a nie przyczyną. Z tą wojną czy bez slumsy w Rio i przemoc tam ponująca miałyby się równie dobrze.
Author: adam Date: 11-02-2010

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)