The RationalistSkip to content


We have registered
169.056.197 visits
There are 7337 articles   written by 1064 authors. They could occupy 28957 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2968 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
Piotr Napierała - hmm
Jako badacz oświecenia nie pamiętam by ktoś kiedykolwiek twierdził ze kręcili się ono tylko wokól humanistyki. Moznaby dodać cos o projektach Tyzenhauza. Ale teza iż oświecenie polskie zaczelo sie za Ciołka jest nieprawdziwa. Jednak konarski leszynski edukacja itd to już startuje za Sasów
Author: Piotr Napierała  Date: 12-11-2014
Reklama
Mariusz Agnosiewicz - odp   1 na 1
Oświecenie to nie jednostka działająca na rzecz zmian w czasie Nocy Saskiej. Ani nie kilka jednostek. Oświecone jednostki były de facto w każdej epoce, choć miały różną siłę przebicia.  Polskie Oświecenie to ruch naprawy Rzeczypospolitej, a ten zaczął i rozwinął się od Poniatowskiego. Wcześniejsze jaskółki były preoświeceniowe.
Author: Mariusz Agnosiewicz  Date: 12-11-2014
Tanaka - Oświecenie to jednak tylko marzenie.
Pełna zgoda, że patrzenie na historię przez pryzmat wykutych imion królów i dat bitew nie jest ani nauką historii, ani - tym bardziej, bo efekt jest przeciwny do formalnie przyjętego - jej rozumieniem. Patrzenie przez pryzmat rozwoju stosunków ekonomicznych i społecznych jest znacznie nośniejsze, trafniejsze i cenniejsze poznawczo. Ten tekst jest pod tym względem bardzo wartościowy.
Jednak nie zmienia on mojej opinii o tym, że - właśnie - Oświecenia w Polsce niemal nie było.  To co Pan pisze, panie Mariuszu, to marzenia: piękne i prawdziwe fragmenty na tle ogólnego sprzeciwienia się przez Polskę i Polaków oświeceniu. Pierwszy temu winny jest Kościół katolicki.
Chciałbym tylko przypomnieć, że istotne Oświecenie to edukacja, wolność osobista, wolność myśli i badań, wolność stosunków gospodarczych i podróży, a więc zmiana stosunków społecznych - o pękanie okowów religii dławiącej umysły i ciała. Oświecenie to szybki rozwój miast i urbanizacji, gospodarki, uniwersytetów, nauki i wynalazków , stosunków pieniężnych, banków itd. A wszystko w odniesieniu do upodmiotowienia człowieka. W Polsce Polakiem był tylko szlachcic. Nie chłop, nie zbieg do miasta, nie mieszczanin.  Dlatego mimo pewnych pięknych zdarzeń, Polska nie zaznała Oświecenia.
Author: Tanaka  Date: 18-11-2014
Roman Stanisław Adler - Brakowało takiej racjonalistycznej...   2 na 2
... syntezy o polskich dziejach. Od lat staram się przypominać o kształtowaniu kultury pracy w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Śląska, m.in. na łamach miesięcznika "ATEST - Ochrona Pracy" i na blogu "TROPY" (romaquil.blog.onet.pl). Ostatnio też w obszernym artykule/cyklu - zapoczątkowanym w piśmie społeczno-kulturalnym "Własnym Głosem" Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury www.wlasnymglosem.pl/uploads/czasopisma/wg_89.pdf oraz www.wlasnymglos(*)/czasopisma/wg-90_91_inter.pdf Cieszę się, że ten kierunek zainteresowań historycznych trafił również na stronę "Racjonalisty". Życzę sukcesów w kolportażu/sprzedaży tego cennego opracowania. Pozdrawiam autora...
Author: Roman Stanisław Adler  Date: 18-11-2014

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)