The RationalistSkip to content


We have registered
183.304.343 visits
There are 7351 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29006 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2982 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Science news
Events
Tydzień Mózgu 2011 w Racjonaliście (10-03-2011)

Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week, BAW) jest kampanią o zasięgu globalnym, organizowaną w celu podniesienia świadomości społecznej dotyczącej mózgu, a także postępów w badaniach nad mózgiem i płynących z nich wielorakich korzyści.

Co roku w marcu w ramach BAW organizacje z całego świata, w tym uczelnie wyższe, szpitale, szkoły, agencje rządowe i profesjonalne stowarzyszenia, jednoczą się w całotygodniowych obchodach, w których centrum znajduje się ludzki mózg i układ nerwowy. W czasie trwania BAW partnerzy kampanii organizują liczne wydarzenia w celach edukacyjnych, jak również z zamiarem zainteresowania ludzi z wszystkich grup wiekowych problematyką badań nad mózgiem. Kształt i charakter wydarzeń ograniczony jest tylko i wyłącznie wyobraźnią organizatorów. Są to, między innymi, dni otwarte w laboratoriach badawczych, wystawy i wykłady na tematy związane z mózgiem, ekspozycje w centrach handlowych, bibliotekach publicznych i domach kultury, w końcu - lekcje i imprezy szkolne, i wiele innych.

Wydarzenie zostało powołane do życia w 1994 roku i jest po dzień dzisiejszy koordynowane przez Dana Alliance for Brain Initiatives, organizację non profit, której przyświeca misja popularyzacji wiedzy na temat mózgu i wyników badań nad mózgiem w przystępny i zrozumiały sposób. Obecnie Dana Alliance for Brain Initiatives zrzesza ponad trzystu członków, wybitnych neuronaukowców, w tym dziesięciu laureatów Nagrody Nobla.

W roku bieżącym, podobnie jak w latach ubiegłych, w światowe obchody BAW włączyło się szereg instytucji z Polski, w tym Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski, a także portale internetowe i inne media.

Imprezy w ramach Światowego Tygodnia Mózgu w Warszawie odbywają się w dniach 7-12 marca. W Krakowie Tydzień Mózgu 2011 będzie trwał w dniach 14-20 marca, a w dniach 14-18 marca odbędzie się w Poznaniu 3. Tydzień Mózgu. Podobne wydarzenie planowane jest w dniach 14-20 marca w Katowicach i w dniu 18 marca w Trójmieście.

W programach imprez znajdują się liczne wykłady neuronaukowców i specjalistów dziedzin pokrewnych z wiodących polskich ośrodków naukowych. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny i dostępny dla szerokiej publiczności.

W tym roku również Racjonalista, w roli partnera BAW, włącza się do obchodów Brain Awareness Week w Polsce i na świecie. "Tydzień Mózgu 2011 na Racjonaliście" będzie trwał w dniach 14-20 marca bieżącego roku. W programie wydarzenia publikacja szeregu nowinek naukowych z dziedziny neuronauk, nowa sonda i "Test wiedzy o mózgu" dla uważnych i wytrwałych czytelników naszego serwisu. Zobacz szczegóły.

Oprac. C. O. Reless

opis

 


Add comment on this news..Advertisement

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)