The RationalistSkip to content


We have registered
204.577.991 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Science news

Mikroorganizmy mogą powstrzymać pustynię (06-01-2014)

Tzw. czerwony śnieg z algą niebiesko-zieloną (cyjanobakterią). Fot. Peretz Partensky, Wikimedia
1. Tzw. czerwony śnieg z algą niebiesko-zieloną (cyjanobakterią). Fot. Peretz Partensky, Wikimedia

Dzięki mikroskopijnym sinicom Chińczycy chcą powstrzymać pustynnienie wielkich obszarów swojego kraju - informuje "New Scientist". Pustynnienie jest w północnych Chinach poważnym problemem. Nadmierne wypasanie żywego inwentarza zniszczyło warstwę mchów, glonów i porostów, wiążących glebę. Z czasem piaski mogą pochłonąć drogi czy linie kolejowe. Burze piaskowe i pyłowe zagrażają ziemiom uprawnym, a nawet dużym miastom.

Sytuację poprawia wysiewanie odpornych traw, które utrzymują piasek w miejscu. Jednak pojedyncze ziarnka nadal są stopniowo wywiewane przez wiatr.

Nowy środek zaradczy opracowała Chunxiang Hu z Instytutu Hydrobiologii Chińskiej Akademii Nauk w Wuhan. Obsiane trawą wydmy pokrywane są mieszaniną zawierającą zdolne do życia w tak suchym środowisku sinice (cyjanobakterie).

Sinice to gromada organizmów samożywnych (zdolnych do fotosyntezy), dawniej uznawanych za rośliny, a według nowszej taksonomii zaliczanych do królestwa bakterii. Zakwity, czyli masowe pojawianie się sinic znamy chociażby z Bałtyku, w którym często stają się problemem. Jednak sinice potrafią przeżyć także w suchym środowisku.

W ramach chińskich badań rozmnażane w pobliskich sadzawkach sinice są co kilka dni przewożone ciężarówkami i tam rozpylane na wydmach. Sinice tworzą lepkie włókna, które utrzymują w miejscu cząstki gleby i zapobiegają ich wywianiu. Ponadto w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery i dostarczają glebie potrzebnej materii organicznej.

Trwający osiem lat eksperyment Hu doprowadził do powstania na wydmach warstwy materii organicznej o grubości centymetra po zacienionej stronie wydm (po stronie nasłonecznionej warstwa była dwa razy cieńsza). Poprawiło to istotnie wzrost roślin.

Metoda "obsiewania" sinicami stosowana jest obecnie w północnych Chinach do zabezpieczania obrzeży dróg i linii kolejowych, jak również granic oaz i ziem uprawnych. W ciągu następnych pięciu lat program ma objąć 133 kilometry kw. powierzchni. (PAP)


Add comment on this news..



Advertisement

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)