The RationalistSkip to content


We have registered
166.346.168 visits
There are 7332 articles   written by 1064 authors. They could occupy 28943 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2966 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"
Anatol France - Bogowie pragną krwi
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
« Introduction  
Wprowadzenie: Fanatyzm
Author of this text:

"Nie uniknąłem wściekłości rozpętanego wichru. Uderzył we mnie, wstrząsnął mną całym; jadowite zęby zawiści poraniły mnie okrutnie, mimo to przecie nie zostawiłem rozpoczętego dzieła. Bo teraz dopiero eksperiencja odkryła mi istotę prawdy wszystkim mędrcom wiadomą, a mianowicie, że tylko mierność od zawiści na tym świecie jest bezpieczna". (Boccaccio) Czasami trzeba wiele cierpliwości i odwagi aby znieść ciosy, które sypią się ze wszystkich stron. Początkowo mnie to irytowało, ale z czasem człowiek się przyzwyczaja i zaczyna się dobrze bawić, bo nic tak nie buduje, jak niepohamowana złość u przeciwników, jak zdrowy objaw skretynienia w obozie przeciwnym (obozem przeciwnym nie są ludzie wierzący, lecz fanatycy). Odczucia mam przy tym podobne jak inny niedowiarek, imieniem Tadeusz Żeleński, pseud. Boy: "Co dzień lub co drugi dzień otrzymuję paczkę obelg, porcję nienawiści wyzianą przez ludzi skupionych pod sztandarem miłości bliźniego. Przywykłem do tego jak do rannego masażu".

W Klerokratii piszemy o wszystkich religiach, tak wiec skupia się przeciwko nam całe bagno fanatyzmu z każdej z nich i czasami zdaje mi się, że między fanatykami dwóch najbardziej sprzecznych ze sobą religii jest niepomiernie mniej różnic niż podobieństw. Fanatycy ekumenicznie niwelują sprzeczności międzyreligijne. Ale to chyba dobrze, jeśli w obliczu krytyki przeciwnik otwiera usta jedynie po to, aby wyrzucić z nich stek przekleństw… I to nieprawda, że wśród katolików najwięcej jest fanatyków. Prawda, jest banda Rydzyka, z którą miałem już do czynienia. Tym niemniej ja sądzę, że jest inaczej. Zapalczywość sekt bywa znacznie większa. Choć katolicy powinni być najbardziej mi przeciwni, gdyż to oni najczęściej są w centrum naszego zainteresowania, jednak najwięcej fanatyków pisze z sekt. Niestety większość z nich się nie przedstawia, więc tylko poszlaki na to wskazują. Jako ciekawostkę podam, że najbardziej zapalili się wyznawcy Sai Baby, po tym jak ukazał się u nas artykuł o nim. Ileż się oni napisali… Sai prawi komunały o miłości, a oni jak wściekłe psy (najbardziej bawią mnie listy z pogróżkami: 'jeszcze się doigrasz, frajerze', etc.). Ale pamiętajcie buce jedne, że wasza głupota tylko mnie umacnia. Zniszczymy fanatyzm albo go wyizolujemy, tak że pozostanie już tylko mądra niewiara i mądra wiara, czyli dwie równoprawne postawy.

Znamienitym jest to, że fanatyzm to przede wszystkim choroba młodości. Wśród młodych najwięcej zdobywa sobie wyznawców, gdyż to w młodości właśnie idealizm najlepiej jednoczy się z głupotą.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Wprowadzenie: Obraza uczuć religijnych
Wprowadzenie: Tradycja

 Comment on this article..   See comments (2)..   


« Introduction   (Published: 14-05-2002 Last change: 09-12-2002)

 Send text to e-mail address..     
Print-out version..    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Private site

 Number of texts in service: 945  Show other texts of this author
 Number of translations: 4  Show translations of this author
 Newest author's article: Polskie geny
All rights reserved. Copyrights belongs to author and/or Racjonalista.pl portal. No part of the content may be copied, reproducted nor use in any form without copyright holder's consent. Any breach of these rights is subject to Polish and international law.
page 10 
   Want more? Sign up for free!
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)