The RationalistSkip to content


We have registered
204.315.982 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Anatol France - Bogowie pragną krwi
Friedrich Nietzsche - Antychryst
  »

VAT. Okazja
Author of this text:

Na drugi rzut oka

Liczne błędy i niejasności wytknięte ustawie o podatku VAT mogłyby się stać okazją do likwidacji tego absurdalnego podatku, spędzającego sen z oczu polskich biznesmenów, że nie wspomnę setek tych, którzy z jej powodu utracili wolność, i tysięcy, którym ustawa o podatku VAT zlikwidowała miejsca pracy. Zamiast ustawę poprawiać, jak tego chcą niektórzy politycy, należy ją raz na zawsze zlikwidować. Wniosek o likwidację podatku VAT byłby naszym wkładem w trwałość i prosperitę Unii Europejskiej, przysparzając Polakom sławy i popularności.

Czym jest VAT? Jest to podatek dodawany do wartości sprzedawanych dóbr czy usług, bez względu na to, czy są to dobra i usługi kapitałowe, czyli takie, które są etapem na drodze do wyprodukowania dobra konsumpcyjnego, czy dobra finalne. Podmiot płacący podatek VAT w trakcie produkcji dobra konsumpcyjnego ma prawo odzyskania tego wydatku od fiskusa. Odbiorca zelówek płaci podatek VAT, po czym występuje o jego zwrot. Zelówki z doszytymi cholewkami obciążone są podatkiem VAT, który płaci producent butów tylko po to, by następnie zwrócić się do Urzędu Skarbowego o jego zwrot. Na końcu jest konsument, który kupuje buty, płaci VAT, ale nie może go odzyskać. De facto więc podatek płaci wyłącznie konsument dobra finalnego. Po co więc utrzymywać wielotysięczną machinę dopisywaczy i dopisywaczy podatku VAT, księgowych, doradców, kontrolerów, tony druków, tysiące aktów oskarżenia i innych skutków tego absurdu? Jeśli już podatek ten musi istnieć, niech go płaci konsument, to jest ostatnie ogniwo na drodze od producenta, do konsumenta. Tak jest właśnie w USA, gdzie funkcjonuje podatek od sprzedaży (sales tax), prosty, jednoznaczny i znacznie niższy (od 2 do 10 proc.). I to jest jeden z powodów, dlaczego bezrobocie w USA jest o połowę niższe niż w Europie.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Swoboda działalności gospodarczej - nowa ustawa
Nielegalny podatek

 Comment on this article..   See comments (2)..   


«    (Published: 01-09-2004 )

 Send text to e-mail address..   
Print-out version..    PDF    MS Word

Jan M. Fijor
Ekonomista; publicysta "Wprost", "Najwyższego Czasu", "Życia Warszawy", "Finansisty" i prasy polonijnej; wydawca (Fijorr Publishing). Były doradca finansowy Metropolitan Life Insurance Co. Ekspert w dziedzinie amerykańskich stosunków społeczno-politycznych. Autor dwóch książek: "Imperium absurdu" i "Metody zdobywania klienta, czyli jak osiągnąć sukces w sprzedaży".

 Number of texts in service: 36  Show other texts of this author
 Newest author's article: Keynes i jego ludzie
All rights reserved. Copyrights belongs to author and/or Racjonalista.pl portal. No part of the content may be copied, reproducted nor use in any form without copyright holder's consent. Any breach of these rights is subject to Polish and international law.
page 3585 
   Want more? Sign up for free!
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)