The RationalistSkip to content


We have registered
199.102.521 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Enter your comment on this article …
Ocykan - Nieścisłości
Jak na artykuł pretendujący do miana wykładu trochę za dużo tu nieścisłości. Pozwolę sobie wytknąć dwie, które aż "rżną po oczach".

1) Autorem wiersza Nie lubię (którego fragment stanowi motto tego artykułu i który poddany jest w nim analizie jako tekst Kaczmarskiego) nie jest on lecz Włodzimierz Wysocki. Wysocki jest również autorem muzyki (ten wiersz to tekst pieśni). Jacek Kaczmarski jest autorem przekładu.

2) Jeżeli chodzi o przypisane Kaczmarskiemu autorstwo powszechnie znanych Murów to tez nie całkiem tak. Jacek Kaczmarski jest w tym przypadku autorem wyłącznie tekstu (choć niektóre źródła podają, że to tłumaczenie). Natomiast autorem muzyki jest Lluis Llach (http://pl.wikipedia.org/wiki/Llu%C3%ADs_Llach).

Jacek Kaczmarski śpiewał nie tylko własne utwory. Wiele tekstów pieśni Kaczmarskiego to tłumaczenia (najwięcej z Wysockiego) lub wiersze innych poetów. Czasami (rzadko) śpiewał on pieśni, których i teksty i muzyka były innego autorstwa. "Wykładowca" powinien o tym wiedzieć!

A tak na marginesie: Pieśń Mury słyszałem kiedyś (ale nie w wykonaniu Jacka) również z innym tekstem:

Gdy uderzymy - runie mur.
Nie może przecież wiecznie trwać.
Na pewno runie, runie, runie
I wolny będzie każdy z nas.

Gdy ty uderzysz mocno tu
A ja uderzę mocno tam,
To wtedy runie, runie
I wolny będzie cały świat.

Czy koś wie, kto jest autorem tego tekstu?
Author: Ocykan Date: 05-03-2007
Reklama
Autor - do Ocykana
Przykro mi, ale Ocykan nie ma racji. Może zacznę od końca. Jacek Kaczmarski śpiewał przede wszystkim swoje wiersze. Nazwisko zdobył dzięki własnej twórczości, a nie tłumaczeniu czy śpiewaniu wierszy innych autorów. Owszem, Jacek niestronił od twórczości innych autorów ale przy przebogatej własnej twórczości nie ośmieliłbym się postrzegać nazwiska Jacka Kaczmarskiego w kontekście tłumacza i pieśniarza wierszy innych autorów. Po drugie zaś, mój tekst to rozprawa o postawach społecznych obecnych w wierszach Jacka, a nie encyklopedyczna pigułka o Jacku Kaczmarskim. Stąd skupiłem się tylko na wierszach autorstwa Jacka Kaczmarskiego, o czym świadczy choćby tytuł mojego artykułu.

Co do kwestionowania autorstwa wierszy Jacka pt. ,,Nie lubię'' i ,,Mury'' nie będę wdawał się w polemikę. Niech przemówi sam poeta:

Z rozmowy z Grażyną Preder, Pożegnanie barda, wydawnictwo Nitrotest, Koszalin 1995

G.P. - Jedną z najbardziej znanych i najbardziej osobistych piosenek Wysockiego, którą przetłumaczyłeś, jest utwór "Nie lubię".

J.K. - To znowu jest utwór, który napisałem z pamięci, tzn. co zapamiętałem z Wysockiego, to przetłumaczyłem, a czego nie pamiętałem wymyśliłem sam.

A z murami było tak:

Z rozmowy z Waldemarem Maszendą, Monachium, kwiecień 1990 r.

Jacek - (...) był to utwór przeciw ruchom masowym, o tym, jak twórca śpiewa coś, a tłum to podchwytuje. Słuchałem kiedyś płyty Katalończyka Lluisa Llacha, który to śpiewa, a 10 tysięcy ludzi powtarza refren. Tekst tam jest inny, o wyrywaniu pala, do którego są przywiązani ludzie, ale motyw jakby ten sam. Gdy to usłyszałem, od razu miałem wizję 10 tysięcy ludzi z piękną pieśnią na ustach niszczących przeciwników, wybijających szyby w oknach. Być może jest to wizja fałszywa, ale "Mury" powstały jako wyraz nieufności w morale ruchów masowych, podczas gdy historia zaprzeczyła temu i jednocześnie potwierdziła ją. W piosence twórca zostaje sam, a tłum idzie i śpiewa, że mury runą. Tymczasem mury rosną, bo to są już inne mury. Twórca zostaje sam, bo mu odebrano władzę nad pieśnią. To, co było w niej tylko refrenem, stało się hymnem Solidarności.

Przekład wiersza, który Ocykan podał jest oryginalnym tłumaczeniem wiersza Lluisa Llacha. W tym tłumaczeniu utwór ten wykonywał Zespół Reprezentacyjny, w którego skład wchodzili, m.in. Filip Łobodziński i Jarosław Gugała. Dziś postacie powszechnie znane.
Utwór znajduje się na wydanym w 1985r. programie, pt. Za nami noc... (pieśni Lluisa Llacha).
Author: Autor Date: 05-03-2007
Ocykan - do Autora
Dziękuję za rzucenie moich uwag na szersze tło oraz podanie autora przytoczonego przeze mnie tekstu Murów.

Co do Nie lubię: Nawet jeżeli Kaczmarski przetłumaczył tylko to co, jak Pan pisze, zapamiętał z Wysockiego, to zapamiętał bardzo dużo. Nie jest to jedyny "zaadaptowany" przez JK utwór Wysocjiego. W niektórych Wysockiego niewiele, właściwie tylko inspiracja. W tym utworze to jednak przede wszystkim Wysocki.

Nigdy nie zaprzeczałem, że JK śpiewał przede wszystkim swoje utwory. Śpiewał jednak i cudze. Pozwolę sobie przypomnieć kilka takich, których i melodia i tekst nie są jego: Pani Bovary (muz. Gintrowski, sł. Sieniawski),Przyjaciele, których nie miałem(muz. Gintrowski, sł. Sieniawski),Dziady (muz. Gintrowski, sł. Jastrun), Cesarz (muz. Gintrowski, sł. Herbert), Przesłuchanie Anioła (muz. Gintrowski, sł. Herbert). Utworów takich jest oczywiście więcej. A takich, w których JK jest tylko autorem słów - o wiele więcej.
Author: Ocykan Date: 05-03-2007
kika - Bóg Kaczmarskiego
Przytaczam tekst, któremu jak myślę, dobrze będzie na tym portalu.

"Mój Bóg pochyla się nade mną.
- Wstań - mówi, choć za oknem ciemno
I sen domaga się pointy.
Sam nie zna snu, więc mnie pogania
Do mycia zębów, do śniadania,
Siłą perswazji i zachęty.

Mój Bóg nie stworzył świata w tydzień.
Robota mu niesporo idzie,
Ciągle się myli i przeklina;
Grzebiąc w szczegółach - gubi wątek,
Nie wie gdzie koniec, gdzie początek
I sarka, że to moja wina.

Wciąż mu nie dość
Zmylonych dróg -
Uparty gość
Mój Bóg.

Częściej bezradny niż zaradny
Okazji nie przepuści żadnej
By w ból się wtrącić czyjejś duszy.
Z rozsądkiem zawsze ma na pieńku,
Lecz nie potrafi machnąć ręką,
Nie umie ramionami wzruszyć.

Gdziekolwiek w świecie coś się święci
Tam, jak cierń w pięcie, On się wkręci -
Nieustający ostry dyżur.
Oddaje wieczność dla tej chwili
Gdy nad kimś czule się pochyli,
Chociaż go zdrowo łupie w krzyżu.

Na do drzwi stuk
Kogo by mógł -
Wpuści za próg
Mój Bóg.

Ma żal do swych niebiańskich Braci,
Że słono każą sobie płacić
Za swą do łask i kar gotowość,
Ale podziwia także dość ich
Za wszechmoc, za brak wątpliwości
I za nieludzką pomysłowość.

Sam z rachunkami ma kłopoty;
Nikomu nie wyceni cnoty
I z grzechów też nie zbierze żniwa.
Trochę rozrzutny, trochę próżny -
Zawsze się czuje komuś dłużny,
Więc byle bydlę Go wykiwa.

A każdy dług
Zwala go z nóg -
Swój własny wróg -
Mój Bóg.

Nie dziw, że czasem już nie zdzierży!
Pić zacznie, jakby żył w oberży
I w cielesnościach się zatraca...
Szukam Go wtedy po melinach
I sam podsuwam rano klina,
Bo On szaleje - ja mam kaca.

Więc kiwa głową przy śniadaniu
Cichy jak wstyd, jak myślnik w zdaniu
Co prawd najprostszych nie uniesie,
Że się za oknem czai ciemność,
Że musi umrzeć razem ze mną,
A mimo to tak żyć mu chce się!

Nie leje łez
Na mroku próg -
Potężny jest
Mój Bóg."

Jacek Kaczmarski
18.7.1999
Author: kika Date: 05-03-2007
kobieta - dziekuje
Bardzo piekny artykul. Dziekuje za jego napisanie. Poezja Jacka Kaczmarskiego jest ponad czasem, nigdy nie straci swojej aktualnosci. Spotkalam go kilka razy i mysle, ze gdyby zyl i przeczytal ten tekst bardzo by sie ucieszyl.
Serdecznie Pana pozdawiam.
Author: kobieta Date: 06-03-2007
a z - Estaca a Mury
Autorem tłumaczeniaEstaki jest Riesenkampf.
Przeczytajcie, o co w ogóle w utworze chodzi!
Author: a z Date: 13-03-2007
joanna_scotland - "Nie lubię" jest Wysockiego!
Piosenka "Nie lubię" to przetłumaczony przez Jacka Kaczmarskiego utwór Wołodii Wysockiego "Ja nie liubliu" z oryginalną tegoż Wysockiego muzyką. Jacek Kaczmarski często sięgał po utwory innych autorów, czy to same melodie (Jak ten "kawałek" o radzieckim czołgu, czekającym na upadek powstania warszawskiego z muzyką Wołodii) ewentualnie słynne "Mury" - pieśń Lluisa Llacha, do której Kaczmarski napisał własną wersję tekstu. Piosenka "Nie lubię" - jest w całości Wysockiego. Zresztą Jacek Kaczmarski nigdy swoich zapożyczeń nie ukrywał.
Podsumowanie twórczości Kaczmarskiego - w ogólnych zarysach mi się podoba. Tym bardziej szkoda, że autor popełnił taki błąd rzeczowy. pozdrawiam
Author: joanna_scotland Date: 19-03-2008
Autor - Replika
Już raz na ten temat się wypowiadałem. Szkoda, że nie przeczytała Pani komentarzy, a w szczególności komentarza nr 2. Chcąc uniknąc powtórzeń odsyłam do tego komentarza.
Author: Autor Date: 20-03-2008
Anka - ?
Od kiedy w wierszu występuje narrator? To zdanie jest bez sensu: Podmiotem lirycznym w wierszu a zarazem narratorem jest...to w końcu kto?
Author: Anka Date: 08-05-2008
Adek - Lluis Llach - polskie tłumaczenia utworøw
Zapraszam na strone:

lluisllach.pl
Author: Adek Date: 02-08-2008
ADEK
zalecam:

www.lluisllach.pl

Tam jest co nieco materialu llachologicznego.

Oraz wywiad z samym Llachem w mies. Lampa sprzed 2 lat.
Author: ADEK Date: 23-08-2008
Esserath
Świetny artykuł, bardzo dobry dobór wierszy i wnikliwa analiza tekstów uczyniły czytanie prawdziwą przyjemnością. Podobało mi się zwłaszcza ukazanie różnych rodzajów przegranego życia człowieka. Sądzę, że twórczość Jacka Kaczmarskiego nie zostanie nigdy zapomniana. Można odczytywać ją na różnych płaszczyznach (religia, historia, wątki autobiograficzne). Dla mnie jednak najważniejszy jest uniwersalny przekaz. Dzieła dotyczą bezpośrednio każdego z nas. To właśnie jest piękne. Poza tym artyzm języka rzadko kiedy spotykany u innych twórców, gry słów, liczne ukryte aluzje i symbolika. "Wszystko ma drugie, trzecie, czwarte, piąte dno", jak pisze sam Kaczmarski. Tworzone przez poetę melodie, muzyka odgrywana przez niego samego towarzysząca słowom, sposób przekazu... To wszystko razem jest niesamowite, przynajmniej dla mnie.
Author: Esserath Date: 31-03-2009
FretslowsFeem
Torrents: <a>films en streaming page 332</a>
American Dad S13E02 XviD AFG ! <a>Mobile Suit Gundam The 8th MS Team Episode 6 English Dubbed</a>.
Survivor S33E09 720p HDTV x264-FIRST<ettv>

<a>Lançamentos em 1925</a>

<mp>] Kathakali (2016) Movie 720p UNCUT H... - <a>Chapter 138</a>. Brian Eno - Eno Box II: Vocals (Box 3CD) to] - <a>1 Comment</a>.
Janis Joplin - The Kozmic Blues (2007) NTSC] to]
Alan Brando Hearbeat

Stream in HD + <a>RocГ­o, contar la verdad para seguir viva 1x08 Hace 1 dГ­a</a>. The Expanse - <a>Chapter 108.6</a>.</isohunt></dvd></isohunt></mp></ettv>
Author: FretslowsFeem  Date: 18-04-2021
dansonpas
Doskonała praca tutaj. Doceniam to, że poświęciłeś czas na złożenie tego razem. Poezja Jacka Kaczmarskiego jest ponadczasowa; nigdy nie stanie się bez znaczenia. Miałem przyjemność spotkać go przy kilku okazjach i sądzę, że byłby zachwycony, gdyby dowiedział się o istnieniu ego tekstu. geometry-dash.io/
Author: dansonpas  Date: 05-07-2023
Adam.123456
This is one of the coolest websites I've ever seen. The articles posted on this website are very qualified and have a lot of useful information in many fields. slope3d.org
Author: Adam.123456  Date: 02-08-2023
Emma.123456
I have read your post very carefully and I just want to say that the information you shared is really great thepasswordgame.io and I have learned a lot from it.
Author: Emma.123456  Date: 02-08-2023
zealoie - 1235
ergonomic design make it a crossovergrid.org must-have for anyone who values a dependable and effective blade.
Author: zealoie  Date: 08-08-2023
popsnkrsreps - popsnkrsreps
Released in 1995 and returned in www.popsnkrsreps.com/low-jordan-reps.html initial basketball retirement. Its design broke from tradition, focusing on minimalism. The “Chicago” style, with a bold White leather upper and Black and Red accents, honors Jordan’s legacy in his city.
Author: popsnkrsreps  Date: 23-08-2023
seoservicwes611 - seo services
Connections Puzzle Game is a popular word association puzzle game in the Connections Wordle Game, you'll be given a total of 16 words. Your task is to create groups of 4 words each, so you end up with 4 groups in total. Each group should have 4 words that are somehow connected to each other.

connectionspuzzle.org/
Author: seoservicwes611  Date: 26-09-2023
lilycollins34 - slope
Kaczmarski jest jednym z tych poetów, którzy potrafią dotknąć serca czytelnika. Jego 'Człowiek slopeonline.org przegrany' to arcydzieło, które zawsze będzie aktualne.
Author: lilycollins34  Date: 04-10-2023
marianat32
I like the complement and the various options that it always brings us the best options to give beautiful words catalogoss.mx/
Author: marianat32  Date: 08-10-2023
Miranda3 - Miranda
I really like what you shared in this drift-boss.org article
Author: Miranda3  Date: 19-10-2023
lightsbawl - great
Good article. Very informative, well balanced, unbiased. gorillatag.io
Author: lightsbawl  Date: 31-10-2023
faintcat - New
Kaczmarski uświadamia odbiorcy, że człowiek piastujący najwyższy urząd w pań- stwie okazał się bierny, nieudolny i całkowicie podporządkowany poleceniom. dinosaur-game.io
Author: faintcat  Date: 20-11-2023
rawatdeepakg
Thanks for sharing with us such a mind-blowing post. www.ahmedabadcarrentals.com/
Author: rawatdeepakg  Date: 27-11-2023
sarausa - Good
I really like the information you share. Thanks to that, I know many more interesting and useful things. https://slitherio.online
Author: sarausa  Date: 28-11-2023
namaste*543@ - Travel Agents in Delhi
Undoubtedly, your writing style is top professional; Even your website looks wonderful, thanks for posting. www.namasteindiatrip.com/
Author: namaste*543@  Date: 04-12-2023
LucyCoffee
Jacek Kaczmarski's poems often depict a lost person wandering through the complexities of life.
And through poignant verse, he captures the essence of human struggle, questioning existence and reflecting deeply on society. Just what is it that people live for?
Author: LucyCoffee  Date: 01-02-2024
beni77
Dziękujemy za udostępnienie różnych opcji, które zapewniają nam najnowocześniejsze opcje tego, co się myśli www.catalogs.com.mx/
Author: beni77  Date: yesterday

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)