The RationalistSkip to content


We have registered
171.876.681 visits
There are 7337 articles   written by 1064 authors. They could occupy 28957 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2974 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
ktośtam - :)
Klimat jak u Kafki?? Czytałem to w odcinkach na racjonaliście i raczej przypominało mi Mrożka, bo choć to nie farsa bez przesłania, to generalnie jaja jak berety i całkiem nie-mroczny pokręcony absurd :D
Author: ktośtam Date: 06-10-2009
Reklama
piotr.warszcz - no niezupełnie...
Przyznam, nie czytałem całości, bo mnie znużyło. Ale nawet na podstawie przeczytanych fragmentów, sądzę że autor ewidentnie i celowo przerysowuje postaci i ich reakcje. Jeśli chodzi o potencjalny portret małomiasteczkowości - to ewidentnie nabija się ze stworzonych przez siebie postaci. Jeżeli miałbym się w tym doszukiwać jakiegoś przesłania - to raczej porównałbym to do 1981 Orwell'a (ostrzeżenie), albo Mrożka (ot, trochę mniej czy bardziej śmieszny surrealizm) - jak napisał ktośtam.
Author: piotr.warszcz Date: 06-10-2009
Humanozerca - Hm.
Fajnie, że piszesz i się udzielasz w sposób, który ci jest światopoglądowo bliski, mam jednak wrażenie, że czasem chcesz widzieć coś, czego nie ma. Na przykład nie da się wycisnąć z egzystencjalizmu optymizmu a z pewnej satyrycznej opowieści poważnej prozy kafkowskiej. Nie te same światy... ten do którego, zapewne aspirujesz, cechuje się tym, że brak w nim utożsamienia krytyczności myślenia z danymi rozwiązaniami myślowymi (patrz na przykład kabalistyczne interpretacje twórczości Kafki- i ten kabalistyczny Kafka miałby się "bratać" z scjentystami?). A niestety takie utożsamienie cechuje wszystkich tych, którzy chcą jedynie użyć myślenia a nie myśleć. Na przykład to, że w twojej szkole nie sprzedała się krytyczność wymierzona w media i GW, nie znaczy, że gdzie indziej było tak samo- być może była to kwestia formy a nie towaru. Podobnie nie wszędzie sprzeda się krytyczność wymierzona w kościół czy religię. Wiem to z doświadczenia. Chętnie bym pogadał ale dyskutowanie w komentarzach, nie jest zbyt wygodne. Przepraszam też za komentowanie (pewnie nie całkiem sprawiedliwe) kilku tekstów naraz.

Pozdr. www.pregierzrozumu.blogspot.com
Author: Humanozerca  Date: 06-10-2009
Oskar Wiśniewski
Niestety, jakbyś nie próbował, to i tak nie przekonasz mnie, że widzę tę książkę inaczej, niż to opisałem w recenzji. Widocznie miałem jakieś odczucia, które skojarzyły mi tę powieść z klimatami kafkowskimi, tyle.  Odnośnie tego artykułu o etyce w szkole- czy ja gdzieś napisałem, że taka krytyczność "sprzeda się" wszędzie?

Pozdrawiam
Author: Oskar Wiśniewski Date: 07-10-2009
Humanozerca - Ok
Nie powiedziałeś tego, ja zaś nie mam do ciebie pretensji, tylko parę luźnych uwag i przemyśleń, co z nimi zrobisz Autorze to jego sprawa. Nie zamierzam ci bronić własnego sposobu odbierania lektury, nie mniej nie przekonasz mnie, że Kafka bvł scjentystą.

Pozdr.
Author: Humanozerca  Date: 07-10-2009

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)