Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.475.204 visits
There are 7364 articles
written by 1065 authors.
They could occupy 29017 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Niall Ferguson -
Cywilizacja. Zachód i reszta świata
Barbara Włodarczyk -
Nie ma jednej Rosji
Znajdź książkę..
Comments to article
Spełnione proroctwo
Enter your comment on this article …
sinapis - Dwie uwagi
2 na 2
Primo: "trudno mówić o jakimś dobru lub
źle,"
O dobru i złu - o "źle" to źle...
Swoją drogą ciekawe, że o ile "dobro" odmieniamy zazwyczaj poprawnie, ze złem mamy już pewne kłopoty.
Secundo: wyczerpującej odpowiedzi na pytanie "dlaczego ja" udzielił Vonegut w "Rzeźni numer 5", brzmi zasię ona: "A dlaczego ktoś inny?"
Author:
sinapis
Date:
06-04-2013
Reklama
Damian Jozefczyk
NO wlasnie, z Wielkiej, a nie z duzej litery i...rzeczywiscie widzial Pan ta scene z lasica?!:P
Poza tym bardzo ciekawy artykul=]
Pozdrawiam
Damian
Author:
Damian Jozefczyk
Date:
06-04-2013
Syn Lecha - "wielką lub od wielkiej"
Choć wiele osób pisze właśnie z dużej/wielkiej/małej litery, to jednak słowniki poprawnościowe nadal uznają za poprawne jedynie następujące formy:pisać coś od dużej/wielkiej/małej litery albo
pisać coś dużą/wielką/małą literą.
Problem niepoprawności tkwi w "Z". Wynika to z tego, że konstrukcja z wielkiej/dużej litery to dosłowne tłumaczenie rosyjskiego wyrażenia "s bolszoj bukwy".
Źródło-
www.ekorekta24.(*)lej-litery-czy-duzamala-litera
Cóż, oczekwanie, że redaktorzy będą stanowili godnych partnerów zapraszanych do wywiadów osób są bardzo[mega] wygórowane.
Author:
Syn Lecha
Date:
06-04-2013
Jacholek - niejasne
Nieco niejasne te odniesienia do jakichś wywiadów czy artykułów, niekompetentnej redaktorki itd. No a kwestia dobra i zła - wątpliwe te analogie fizykalne. Przyroda nie operuje takimi wielkościami, nie ma więc czegoś takiego jak termodynamika wartości czysto ludzkich. Ewolucja była najmniejszym złem skoro 99% gatunków, jakie kiedykolwiek istniały na Ziemi, wyginęło ?
Author:
Jacholek
Date:
06-04-2013
mieczysławski - niespełnione proroctwa
3 na 3
Biblia zawiera niespełnione proroctwa, np. Jezus obiecał, że wkrótce wróci i stanie się to jeszcze za życia apostołów, ale chrześcijan to nie zniechęca, mimo że minęło 2000 lat.
Teologia to w większości szachrajstwa, np. Jezus mówił o wyłącznie o zbawieniu Żydów, a w apokalipsie Jana jest wymieniona konkretna liczba. Największym szachrajstwem jest usunięcie pierwszego przykazania z dekalogu. W wielu sprawach biblia przez teologów nie jest odczytywana dosłownie, lecz jako alegoria.
Nauka odkrywa tajemnice ludzkiego umysłu, może wyjaśni mechanizm snów i urojeń bez odwoływania się do metafizyki.
Author:
mieczysławski
Date:
06-04-2013
Poltiser - Koniec religii...
1 na 1
Gdyby proroctwa się spełniły, byłby to nieuchronny koniec religii, a wię i koniec świata...
;-)
Kariera niespełnionych przepowiedni i jej skuteczność w ostatnich 10 000 lat, w okolicach zamieszkałych przez ludzi, świadczy o tym, że tylko niespełnione proroctwa sa popularne a wiara polega na czekaniu aż się spełnią, czego Wam i sobie życzę, niezależnie od wyniku kolejnych perzepowiedni... Wykłady o wyższości "Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy" zmieniają tytuł w zależności od sezonu i tego na co aktualnie czekamy. A czekać warto. Jakby zabrakło nam rzeczy, na które warto czekać, to by dopiero była tragedia!
Miłego czekania!
Author:
Poltiser
Date:
07-04-2013
marcin kwiek - @Damian Jozefczyk
4 na 4
Po pierwsze: nie "z wielkiej", tylko "wielką" (jeśli już używamy określenia "wielka"); chociaż ta pierwsza forma jest już tak powszechna, że pewnie niedługo przestanie być uważana za niepoprawną.
Po drugie: wyrażenie "duża litera" jest tak samo poprawne jak "wielka litera", a niektórzy językoznawcy (np. prof. Miodek) polecają nawet używanie tej pierwszej formy, argumentując:
(...)"wielka litera", która wdarła się do słowników i podręczników szkolnych, też mnie wyjątkowo irytuje. Przecież parom przeciwieństw typu zimny - ciepły, niski - wysoki, wąski - szeroki, lekki - ciężki, pionowy - poziomy, prosty - krzywy, chudy - gruby itp. od zawsze towarzyszy przeciwstawna para mały - duży. Wielki to jest duży + nacechowanie emocjonalne (wielkie chłopisko, wielka baba, wielki gmach, wielki zwierz). Jak można określać mianem "wielkiej" literę?!!
Author:
marcin kwiek
Date:
07-04-2013
R.Brzeziński robbo - Jerzy Neuhoff
przypisuje sobie zdolności profetyczne.
Niewykluczone,że został "uniesiony duchem świętym" i już niedługo poza darem prorokowania odkryje w sobie dar glosolalii i będzie do nas "mówił obcymi językami"-(żart).
Autor jak to wynika z tekstu zabawił się "detektywa".
Napisał :"Idąc po nitce dotarłem do kłębka...".
Niestety nie.
To nieuczciwe przypisywać sobie dotarcie do źródła tematu (tutaj zagadnienia matematyczności przyrody),a w sowim tekście nie odwołąć się do książki omawianego tekście Michała Hellera,który napisał książkę(jest współautorem) jak na złość pod tytułem "Matematyczność przyrody".
Nie zdradzasz człowieku ,żadnych zdolności profetycznych,wiedziałbyś wtedy,ze M.Heller jest współautorem książki w ,której porusza wzmiankowane przez ciebie zagadnienie.
Temat ten nie jest obcy ludziom wierzącym (oczywiście zajmują się nim wybitni uczeni niezależnie od wyznawanego światopoglądu).
Jak dla mnie lekceważąco podszedłeś do tematu.
Myślę,ze w omawianym zagadnieniu warto zająć się zagadnieniem metodologiczno -przyrodniczym towarzyszącym temu tematowi.
Interesującą wg.mnie jest książka ,którą napisał dr.fizyki Tomasz Michniowski pod tytułem :Wszechświat matematyczny".
I nie kieruję tych uwag czysto personalnie.
Author:
R.Brzeziński robbo
Date:
07-04-2013
Sceptyk35 - @Autor
1 na 1
Wolna wola? Tak. Człowiek ma ZAWSZE wolną wolę. Chyba, że Bozia ma inne plany. Jak np. w przypadku faraona (Wj 4.21 i kilka dalszych). Wtedy nie ma.
Btw. Namawiam, szczególnie uczącą sie młodzież do wnikliwego zapoznawania się z "Pismem Świętym" i w przypadku wątpliwości (a tych będzie mnóstwo) zwracania się do swoich "przewodników duchowych" (katechetów i tp.) o wyjaśnienia. Nie chodzi tu o złośliwości, ale o wiedzę. Np. dlaczego za wyśmiewanie się z łysiny proroka Bozia ukarała dzieciaki śmiercią (2Kl 2.24), a za większe grzechy Dawida (Uriasz - 2Sm 11.15-27) Bozia tylko pogroziła mu paluszkiem.
Author:
Sceptyk35
Date:
08-04-2013
Lucjan Ferus - mieczysławskiemu
Napisał Pan: "Największym szachrajstwem jest usunięcie pierwszego przykazania z dekalogu". Drugiego, drogi Panie, drugiego. No i oczywiście rozbicie X na dwa dwa przykazania, aby zgadzała się ilość. Co do reszty ma Pan rację. Pozdrawiam.
Author:
Lucjan Ferus
Date:
09-04-2013
Sort comments
from the newest
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)