Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Krak syn Ludoli. Dziejawa w dziesięciu odmroczach Dziedzina: Kultura i sztuka Autor: Stanisław Szukalski Miejsce i rok wydania: Wrocław 2007 Wydawca: Toporzeł Liczba stron: 160 Wymiary: 21x30 wyd. albumowe cm ISBN: 978-83-85559-31-3 Okładka: Twarda Ilustracje: Tak Cena: 49,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis "Krak syn Ludoli - dziejawa w dziesięciu odmroczach", dedykowany 'Młodzi słowiańskiej', powstał współcześnie z "Hobbitem" Tolkiena. Opowiada mityczne dzieje Wielkiej Sławii ujarzmionej przez dzikich Bidżymdów wyznających kult boga Hjeh Weha. Do walki z nimi staje Krak, syn Ludoli - ślepego kowala wykuwającego dusze. Po licznych zwrotach akcji, dramatycznych obrzędach opisanych w rozdziale "Ukara i Obryzga", Krak niszczy Smoka Wawelskiego i zrzuca znienawidzone jarzmo. Sławia staję się wolna
"Krak syn Ludoli" to nie tylko bajka - to mit - prawdziwy, ponadczasowy mit - polski, słowiański, pogański - dający człowiekowi tożsamość i orientację w świecie kultury oraz ludzkiej egzystencji. Legenda o Kraku ukazana jest w taki sposób, aby łatwo było odnaleźć go wśród nam współczesnych, a także aby przestać się bać dzisiejszych smoków i przestać składać im prawdziwe ofiary z ludzi.
"Ludy starożytne, co Twórczyn zostawiły po sobie, rozwinęły takie maleńkie podania do szerokich opowieści, zachowanych w ludowej ględźbie. Poeci znów przemienili owe echa pradziejów na Mity. Najpierw błąkała się spóźniona plotka, która potem zamieniła się w opowieść, ta zaś w podanie, ono znów w tradycję, a nieznani poeci ludowi stworzyli z nich Mitologie, z których powstały religie. Czczenie cudzych bogów jest dowodem zniewolenia, upodlenia.
Nie ma rzeczy nowej, która nie byłaby wymyślona przez jakąś twórczą jednostkę. Wszystko to, co zwykliśmy zwać "sztuką ludową", "muzyką ludową" czy "mądrością ludową", oraz to, co stanowi "ludowy" twórczyn jest tylko uciułaniem pomysłów twórczych jednostek, których imiona nie zostały jednak zachowane.
Lud i Naród tylko zachowują owe podarki wymyślone i ofiarowane przez twórców wymysłu wszelakiego, wielkiego i drobnego, widocznego i duchowego, a które razem złożone zwiemy - Twórczynem (kulturą).
Sławianie nie mieli w prawiecznych czasach poetów ludowych, co by nam pozostawili ze wczesnych epok jakieś podania, rozwinąwszy je we własny Epos lub Sagę. Nie mając własnych Mitów, nie zbudowali własnej Wiary. Dlatego czerpali dotąd natchnienie jedynie z cudzych bohaterów, gdzieś z dalekiej Abisynji, zamienionych przez cudzych poetów na bożyszcza, modlili się jedynie do cudzych Olimpów." (Fragment Przedsłowia)
Wielkapłan Ciuł to łącznik między Wszechpaństwem Biżymdów, a zawojowanymi krajami Sławian. Wielkapłana zwą wszyscy "Jego Szerokością". Zdrajcę Ludu na żołdzie Biżymdów, ze względu na jego najwyższy majestat, nikt widzieć nie może krom Kapłana Kosa i to przez oczy Zdradara i Wyroczyni, sprawującej swe wróżby w świątyni Boga Hjeh Weha. Czynnością Ciuła jako namiestnika jest ciułanie bogactw dla wszechpaństwa Biżymdów. Ciuł ciuła złoto, srebro i świecące kamyczki dla potęgi Biżymdów, zaś dla zdradzonych Sławian kości młodzianych Ofiarników, zachowywane po każdym spełnieniu corocznych ofiar Smokowi w podziemiach Skałki. Tron, na którym siedzi Wielkapłan, jest pokryty białemi nićmi pajęczyny, tak że jego olbrzymia tusza i osiem ramion rzeźbionych na tyle jego tronu są uwydatnieniem pajęczej natury Jego Szerokości.Podziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2007-09-24 - Mieczy-Sław Uwielbiam teatr, ale po raz pierwszy przeczytałem dramat.W mojej opinii to jednocześnie dramat w innym znaczeniu: najgłębsze objaśnienie dramatu -tragedii całej historii Polski zawarte w micie Smoka, symbolu lęku i sprawowania władzy nad ludem za pomocą celowo wzbudzanego strachu. Zaledwie na kilku stronach,(s.13-15)Autor wyjawił klucz do całych naszych dziejów i dzisiejszej słabości.Całość to scenariusz sztuki nad sztukami, tak potrzebnej wszystkim Polakom, szczególnie coraz gorzej znoszącej zakłamaną rzeczywistość naszej młodzieży. To lektura obowiązkowa dla wszystkich i zbiorowy obowiązek w godnym jej wystawieniu na narodowej scenie.
Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:Szukalski: pogański gigant samorodny