Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
PRL bez uprzedzeń Dziedzina: Historia Autor: Jakub Majmurek i Piotr Szumlewicz (red.) Inne pozycje autora (2) | O autorze Seria: Biblioteka Bez Dogmatu Miejsce i rok wydania: Warszawa 2010 Wydawca: Książka i Prasa Liczba stron: 227 Wymiary: 13x20 cm ISBN: 978-83-88353-58-1 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 25,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Chcemy spojrzeć na PRL bez uprzedzeń, z punktu widzenia wartości i przy pomocy teorii i narzędzi współczesnej lewicy. Pisząc o PRL-u mamy na myśli nie tylko tamtejsze państwo, nie chcemy pisać kolejnej historii politycznej. Podjęliśmy próbę pokazania przemian zachodzących w tym okresie w społeczeństwie, w kulturze czy w gospodarce. Chcemy również pokazać PRL z punktu widzenia grup do tej pory w niewielkim stopniu dostrzeganych w polskiej historii, takich jak mniejszości seksualne czy kobiety.
Okres Polski Ludowej rodzi pytania, z którymi współczesna polska lewica musi się zmierzyć, jeżeli chce skutecznie walczyć z prawicą na polu idei. Lewica musi dziś odkłamać PRL co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, by nie musieć tłumaczyć się w debatach publicznych za wymyślone przez historyków z IPN-u i prawicowych publicystów domniemane winy i absurdy tego systemu. Po drugie, dla samej siebie. Lewica nie może bowiem ulec pokusie stworzenia z PRL-u mitu, wokół którego będzie budować swoją tożsamość i który będzie przeciwstawiać rzeczywistości III czy IV RP. Nie może jednak również zgodzić się na IPN-owską wizję historii, całkowicie odciąć się od PRL-u jako okresu „sowieckiej okupacji”, udawać, że polska lewica nic z nim nie miała wspólnego i przedstawiać się jako spadkobierczyni emigracyjnego PPS-u. Lewica musi zaproponować własną politykę historyczną, wyjść poza dominujące narracje na temat tego okresu historii Polski.
Jakub Majmurek, Piotr Szumlewicz
Spis treści:
Jakub Majmurek, Piotr Szumlewicz: Fakty i mity o PRL-u 7
Tomasz Ciborowski, Grzegorz Konat: Między II i III RP. Gospodarka Polski Ludowej 17
Piotr Szumlewicz: Chadecko-socjalistyczna polityka społeczna 51
Jakub Majmurek: PRL jako projekt modernizacji peryferyjnej (perspektywa systemu-świata) 65
Bartosz Machalica: Polityka historyczna PRL-u. Tezy o zmienności i niezmienności 89
Roman Graczyk: Polski eidos narodowy anno 1964 103
Mariusz Agnosiewicz: Kościół, Partia, współżycie 137
Małgorzata Maciejewska: Aborcja w PRL-u. Ustawa o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1956 r. w kontekście feministycznym 167
Marta Trawińska: Współczesne polskie feministki o możliwościach upodmiotowienia kobiet w okresie PRL-u 185
Błażej Warkocki: Parametry ukrycia. PRL wobec homoseksualności 197
Bibliografia 219
Notki o autorach 225
Recenzje: Nasza lewica pisze o PRL (Kultura Liberalna)Podziel się swoją opinią o tej książce.. Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:PRL bez uprzedzeń