Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Badania dotyczące rozumu ludzkiego wraz z apendyksami Dziedzina: Oświecenie, rozum Autor: David Hume Tłumacz: Dawid Misztal i Tomasza Sieczkowskiego Seria: Wielkie Dzieła Filozoficzne Miejsce i rok wydania: Kraków 2004 Wydawca: Zielona Sowa Liczba stron: 175 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 83-7389-787-9 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 19,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Czy nie wolno nam wszakże mieć nadziei, że filozofia - uprawiana z rozwagą i wspierana powszechnym zainteresowaniem - będzie dalej prowadziła swoje badania i odkryje, przynajmniej w pewnym stopniu, ukryte sprężyny i zasady, które kierują operacjami ludzkiego umysłu? (...) Jeśli zadanie to leży w zasięgu naszego rozumu, to szczęśliwie przeprowadzimy je do samego końca, jeśli nie, porzucimy je z poczuciem, że zrobiliśmy to, co do nas należało. Ta druga ewentualność nie jest z pewnością pożądana, nie należy jej też przyjmować zbyt wcześnie, gdyż odjęlibyśmy tym samym filozofii wiele piękna i wartości.
David Hume (1711-1776) – wybitny szkocki filozof, historyk i pisarz, współtwórca prądu myślowego zwanego empiryzmem brytyjskim. Jest autorem m. in. „Traktatu o naturze ludzkiej”, „Badań dotyczących zasad moralności”, „Historii Anglii” oraz „Badań dotyczących rozumu ludzkiego”, książki, która przyniosła mu uznanie i sławę. Hume do dziś zaliczany jest do najbardziej wpływowych i prowokacyjnych myślicieli brytyjskich. Do cech charakterystycznych jego filozofii należy przekształcenie większości problemów metafizycznych w epistemologiczne, a także szczególny rodzaj sceptyzmu.Podziel się swoją opinią o tej książce..