The RationalistSkip to content


We have registered
204.328.595 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
I ZNOWU ZAPIAŁ KUR. Krytyczna historia Kościoła. Tom 1
Dziedzina: Historia religii i Kościoła
Autor: Karlheinz Deschner
Inne pozycje autora (11) | O autorze
Tłumacz: Norbert Niewiadomski
Miejsce i rok wydania: Gdynia 1996
Wydawca: URAEUS
Liczba stron: 552
Wymiary: 14x22 cm
ISBN: 838573381
Okładka: Twarda+obwoluta
Ilustracje: Nie
Cena: 32,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisAutor biegły w kwestiach teologicznych i metodach pracy naukowej zebrał w swym dziele aktualną sumę wiedzy o dziejach Kościoła oraz interpretacji zarówno owych dziejów, jak i samego Nowego Testamentu. Czołowi teologowie europejscy zaakceptowali przedstawioną przez Deschnera genezę papiestwa i katolicyzmu rzymskiego, obraz wrogości do kobiet i antysemityzmu Ojców Kościoła, a także prezentację kultu świętych oraz informacje o prześladowaniach czarownic i heretyków. Godna uznania przez świat naukowy jest miara, jaką Deschner przykłada do oceny dziejów chrześcijaństwa, konfrontując jego wypaczoną postać współczesną z pierwotnymi naukami Jezusa. Książka przeznaczona zarówno dla teologów, jak i dla laików.

Osiągnięciem Deschnera jest przede wszystkim to, że przedstawił krytykę Kościoła, zwłaszcza Kościoła rzymskiego, w aspekcie moralnym i politycznym, i to taką, która dotychczas nie ma sobie równej jako praca szczera, bezkompromisowa, solidna pod względem naukowym i obszerna; jest to wspaniałe dokonanie teoretyczne i - co więcej - akt społeczny i polityczny. Blatter fur Deutsche und Internationale Politik, Kolonia

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
  1. 2007-06-18 - okular

    ignoranci i tak zawsze wiedza swoje

  2. 2007-07-11 - Wojtek

    To już kolejna książka Deschnera, którą czytam z zainteresowaniem, z uwagi na dużą wiedzę i celność uwag autora. Nie mogę się jednak zgodzić w całości z rozdziałem, w którym K.D. porównuje Chrystusa do Buddy. Szczególnie razi mnie uwaga o podobnie przebiegającym procesie deifikacji obu postaci. Jeżeli nazywa się Buddę bogiem, to znaczy, że nie rozumie się jego nauk. W krajach, gdzie buddyzm jest religią dominującą (osobną sprawą jest to, czy buddyzm w ogóle jest religią w takim sensie jak np. Chrześciaństwo) widoczne są tendencje do deifikacji historycznego buddy, ale nie ma to nic współnego z doktryną mahajany, która naucza, że najwyższym stanem rozwoju jest Oświecenie. Bóg zaś oświeconą istotą nie jest, choć stoi w hierarchii rozwoju duchowego wyżej od innych istot nieoświeconych. Jest to oczywiście ogromne uproszczenie, ale brak tu miejsca na skompikowany wykład z rozległej doktryny buddyzmu mahajany. Mam jedynie nadzieję, że niewątpliwa nieprecyzyjność wykładu K.D. dotyczy wyłącznie zagadnień z zakresu spoza doktryny chrześciańskiej, bo nie chciałbym posądzać autora o nieobiektywny stosunek do poruszanych w jego ciekawych i odważnych książkach tematów.

  3. 2011-02-01 - Barteg

    Zgadzam się z Wojtkiem, też mnie to uderzyło. Przedstawione podobnieństwa pomiędzy Buddą a Jezusem, czy buddyzmem a chrześcijaństwem są bardzo pobieżne, bo moim zdaniem nie ma odleglejszych religii niż te dwie. Dochodzi do tego jeszcze jeden ważny aspekt - o ile mi wiadomo dla buddystów nie ma specjalnego znaczenia czy Budda zstąpił z nieba Tushita, kto był jego matką, czy była dziewicą, czy nie. Liczy się Dharma i jej praktykowanie. Natomiast wszystkie legendy o Jezusie sa dogmatami. Podważanie ich to atak na Kościół i religię.

  4. 2014-12-30 - Wojtek

    Jedna z bardzo ciekawych książek przedstawiająca wiele aspektów Kościoła antycznego. Szczególnie właśnie TOM I. W sprawie Chrześcijaństwo vs buddyzm Karl trafnie podaje jaskrawe kontrasty, nie tylko analogie tych religii. Myślę że nie są to osobiste uwagi autora typu -jak sugerują przedmówcy) "Budda przebywa przed swym zstąpieniem pod postacią ducha wśród bóstw niebiańskich. Dobrowolnie udaje się na ziemię , żeby zbawić świat. Tak jak w cudowny sposób rodzi Se on w cudowny sposób". Człowiek o tak wybitnej prominencji NIE PISZE W TEN SPOSÓB, raczej odnosi się do cudowniejszego przedstawienia Buddy przez propagatorów tej religii oraz ich tradycji, co wynika z synkretyzmu religijnego. Powstało wiele cudownych legend na temat Buddy.



:
 
 :
 
  OpenID
 Sign up for free..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)