The RationalistSkip to content


We have registered
200.464.305 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Młodość wydawcy
Dziedzina: Biografie, listy, pamiętniki
Antykwariat (stan: 0 sztuk)
Autor: Jan Gebethner
Miejsce i rok wydania: Warszawa 1977
Wydawca: PIW
Liczba stron: 368
Wymiary: 12,5x20 cm
Okładka: Twarda+obwoluta
Ilustracje: Tak
Cena: 29,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
Opis

Jan Gebethner (1894 - 1981), wydawca i księgarz, współwłaściciel i kierownik wydawnictwa Gebethner i Wolff; w 1915 podkomisarz Straży Obywatelskiej, w 1918 naczelnik rejonu Straży Narodowej, w 1939 zastępca komendanta Straży Obywatelskiej.

"Nie można być tylko kupcem, trzeba wydawać pewne książki dla honoru domu" - taką dewizę wypisała "na swoich sztandarach" polska firma księgarsko-wydawnicza "Gebethnera i Wolffa", jedna z największych i najbardziej zasłużonych dla kultury polskiej XIX i XX wieku. W początku XX w. firma, założona w 1857 r. przez Gustawa Adolfa Gebethnera i Augusta Roberta Wolffa, była jednym z największych domów wydawniczych w Polsce. Jej nakładem ukazywały się nie tylko książki, lecz również tak poczytne tytuły jak "Tygodnik Illustrowany" czy konkurencyjny dla "Kuriera Warszawskiego" "Kurier Codzienny".

"Władze okupacyjne w ramach polityki likwidacji polskiej kultury ogłosiły w latach 1940-1943 cztery listy z tzw. książkami zakazanymi. W ślad za nimi szły konfiskaty i akcje niszczenia całych nakładów dzieł czołowych polskich autorów. Dopuszczano do sprzedaży wydawnictwa fachowe i beletrystykę bardzo niskiej wartości. Księgarnie i Związek Księgarzy Polskich poddano ścisłemu nadzorowi administracyjnemu okupanta, to jest wydziałom informacji i propagandy w urzędach szefów dystryktów. Właściciele firmy Gebethnera odsunięci od zarządu uratowali częściowo zgromadzone wydawnictwa w Warszawie w gmachu przy ul. Targowej 48 i w Krakowie w magazynie przy ul. Krowoderskiej 31. Jan Gebethner przez kilka miesięcy na przełomie lat 1939/1940 był więziony na Pawiaku w Warszawie. Później przez cały czas okupacji stał na czele tajnego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i rozwijał niestrudzoną działalność na rzecz zmniejszenia do minimum strat w księgarstwie. Księgarze brali też udział w ruchu oporu w wojskowych oddziałach lub cywilnych komórkach konspiracyjnych. Osoby natomiast najbardziej wtajemniczone należały do konspiracji księgarskiej, uczestnicząc w różnego rodzaju przedsięwzięciach, włącznie z kursami kwalifikacyjnymi. (...)

Po drugiej wojnie światowej krakowska księgarnia znowu znalazła się w firmie Gebethner i Wolff i po dosyć trudnym okresie rozruchu odzyskała swoją renomę, dobrze prosperując zarówno w szeroko rozumianym księgarstwie, jak i w zakresie ekonomicznym. Do współkierowania całą firmą wrócił dr Słapa po wyjściu z obozu. Kierownictwo księgarni natomiast objął dawny pracownik Gebethnera, doświadczony księgarz Stanisław Bicz, który w czasie okupacji prowadził w Krakowie małą księgarenkę. Reaktywowana placówka krakowska spod nr 23 w Rynku odzyskiwała starą i zdobywała nową klientelę. W księgarni pracowało do dwudziestu osób (księgarze, administracja i obsługa techniczna). Trzeba tu nadmienić, że zdecydowana większość księgarzy zatrudnionych w czasie okupacji w firmach niemieckich została pozytywnie zweryfikowana przez specjalną komisję Związku Księgarzy Polskich.

Powojenna księgarnia Gebethnera i Wolffa odegrała znaczącą rolę w odtworzeniu sieci księgarń i bibliotek po wielkich wojennych spustoszeniach. Pierwszy powojenny składowy katalog autorsko-tytułowy (alfabetyczny) wydany w Warszawie stał się nieodzowną pomocą w pracy księgarzy. Omawiana placówka okazała się ważnym ośrodkiem w odbudowie kultury w Krakowie, dzięki dobrej promocji książki i bogactwa oraz poziomu ofert, nie spotykanym gdzie indziej
w pierwszych latach po wyzwoleniu. Dziełem firmy Gebethnera był druk m.in. pierwszego po wojnie podręcznika języka polskiego (A. Derwiszówny), który rozprowadzano przeważnie w Krakowie pod adresem placówki.

Początek lat pięćdziesiątych przyniósł upaństwowienie bardzo wielu prywatnych firm księgarskich. Nastąpiły generalne zmiany w ruchu wydawniczym. Stało się faktem rozgraniczenie zawodów wydawcy i księgarza. W r. 1950 cofnięta została też licencja wydawnicza dla firmy Gebethner i Wolff. 10 grudnia 1950 r. filię krakowską Gebethnera przejęło Przedsiębiorstwo Państwowe "Dom Książki" i przez czterdzieści lat należała ona do niego. Ostatnia księgarnia pod szyldem Gebethnera i Wolffa działała w Warszawie do r. 1973, ale jako antykwariat i to pod zarządem syndyka upadłości."


Podziel się swoją opinią o tej książce..


:
 
 :
 
  OpenID
 Sign up for free..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)