The RationalistSkip to content


We have registered
200.454.527 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Wczesne chrześcijaństwo i grecka paideia
Dziedzina: Religioznawstwo
Autor: Werner Jaeger
Tłumacz: Krzysztof Bielawski
Miejsce i rok wydania: Bydgoszcz 2002, wyd. II
Wydawca: Homini
Liczba stron: 128
Wymiary: 16x23 cm
ISBN: 83037933-82-1
Okładka: Miękka
Ilustracje: Nie
Cena: 24,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisSiedem wykładów, wygłoszonych przez Wernera Jaegera w roku 1960 na Uniwersytecie Harvarda, których przekład oddajemy do rąk polskiego Czytelnika, stanowi nie tylko ostatnie dzieło wybitnego niemieckiego uczonego, autora wielkiej „Paidei”, ale jest także uzupełnieniem i znakomitą syntezą jego wcześniejszych badań. Stanowią one punkt, w którym spotykają się wszystkie zainteresowania Jaegera, zajętego już to wielkimi tematami przedchrześcijańskiego antyku, już to zjawiskami o największym znaczeniu dla myśli chrześcijańskiej, od samych jej początków. Interesował go też proces odwrotny: wpływ gwałtownie rozwijającej się nowej religii na przedchrześcijańskie struktury, filozofię oraz koncepcje kultury i wychowania. U podstaw tych studiów stoi przekonanie, że cała europejska kultura opiera się w równym stopniu na dwóch wielkich filarach: kulturze antycznej i tradycji chrześcijańskiej, oraz że lekceważenie lub pomijanie któregokolwiek z nich z konieczności zmierza do zafałszowania rozumienia tradycji jako takiej.

Werner Jaeger urodził się 30 lipca roku 1888 w Looerich w Nadrenii. Po ukończeniu gimnazjum w Kempen rozpoczął studia filologiczne na uniwersytetach w Marburgu i w Berlinie (1906-1911). Początkowo studiował filozofię, jednak największy wpływ wywarła na niego nauka i osobowość Ulricha von Wilamowitza-Moellendorffa - „filologa wszechczasów”. Wzorem mistrza podjął się opracowywania krytycznych edycji tekstów źródłowych. Przygotowywał m. in. wydania „Metafizyki” Arystotelesa i dzieł wszystkich Grzegorza z Nysy. W jego naukowym dorobku trudno wskazać dominujący nurt; opracowania dotyczące Arystotelesa, Platona, Demostenesa, Izokratesa i Tyrtajosa przeplatają się z badaniami nad pisarzami chrześcijańskimi - Nemezjusem i Grzegorzem z Nyssy. Wielkie monografie poświęcił idei starożytnej paidei i teologii wczesnych filozofów greckich. W roku 1936 opuścił na zawsze Niemcy i osiadł przy uniwersytecie Harvarda w Cambridge, gdzie nie tylko pracował do śmierci, ale znalazł też drugą ojczyznę. Zmarł 19 października 1961 roku.

Spis treści

Wykład I. Cel wykładów. - Chrześcijaństwo a judaizm. - Hellenizacja. - Znaczenie słowa hellenismos. - Helleniści i żydzi w judaizmie. - Znaczenie i zasięg języka greckiego w czasach hellenistycznych. - Formy literackie stosowane przez pisarzy wczesnochrześcijańskich a literatura antyczna. Martyrologium przedchrześcijańskie. - Nauka o dwu drogach i didaché. - Nawrócenie : filozofia a chrześcijaństwo. - Mowa św. Pawła na Areopagu. - Apokryficzne Akta Apostoła Filipa: paideia Christi.

Wykład II. List św. Klemensa Rzymskiego do Koryntian.- Hypodeigmata Klemensa. - Idea zgody (homonoia) w antycznej retoryce i w liście Klemensa. - Topos sporu między członkami jednego ciała. - Antyczne źródła filozoficzne listu Klemensa. - Stoicki moralizm i idealizm etyczny.- Potrzeba wewnętrznej dyscypliny chrześcijaństwa. - Kosmiczny aspekt zagadnienia pokoju. - Sofokles i Eurypides w liście Klemensa. - Synkrasis, tzn. idea właściwych proporcji. - Ideał politycznej jedności. - Sympnoia pantón. - Klemensowa pochwała paidei. - Paideia Chrystusa. - Agape w liście Klemensa.

Wykład III. Rozwój literatury apologetycznej. - Św. Justyn Męczennik i jego „Dialog z Żydem Tryfonem”. - Adresaci pism apologetycznych. - Argumentacja filozoficzna w apologetyce chrześcijańskiej. - Boski Logos. - Chrześcijaństwo jako filozofia. - Żydzi jako „naród filozofów” w oczach Greków. - Prototyp filozofa żydowskiego: Filon z Aleksandrii. -„Pierwsza filozofia” Arystotelesa jako teologia. - Chrześcijanie w oczach pisarzy pogańskich: Tacyta, Marka Aureliusza i Galena. - Wiara i rozum w pismach Tertuliana. - Problem pewności religijnej u Greków i Rzymian: różnice. - Świadectwo Cycerona: De natura deorum. - Separatyzm Tacjana Syryjczyka.

Wykład IV. Wielostopniowy proces „tłumaczenia” przesłania chrześcijańskiego. - Aleksandria miejscem kulturowej i filozoficznej konfrontacji. - Wzajemne przenikanie się podstawowych pojęć filozofii greckiej, judaizmu i chrześcijaństwa: odkrycie wspólnych podstaw, ideae innatae. - Uniwersalność (tj. katolickość) chrześcijaństwa. - Teologia aleksandryjska i jej jednocząca rola.- Dogmatyzacja greckich systemów filozoficznych i reakcja na nią: „heroiczny sceptycyzm”. - Ewolucja filozoficznych form literackich: od dialogu do popularnego eseju. - Neoplatonizm III wieku n. e.

Wykład V. Szkoła aleksandryjska. - Klemens z Aleksandrii i Orygenes twórcami filozofii chrześcijańskiej. - Historia alegorezy. - Platon i Ksenofanes krytykami bogów Homera i Hezjoda. - Alegoreza stoików. - Problem antropomorfizmu Starego Testamentu. - Theoprepés. - Dzieło Orygensa: przekład Biblii na poziom znaczeń duchowych. - Miejsce filozofii w teologii Orygenesa. - Dwa nurty jego twórczości: uczone komentarze egzegetyczne i kazania dla „prostszych”. - Paradoks „podwójnego życia” Orygenesa: chrześcijański wychowawca z helleńskim wychowaniem i poglądami. - Mowa pochwalna Grzegorza Cudotwórcy na cześć Orygenesa. - Program szkoły Orygenesa. Miejsce filozofii i historii filozofii. - Gnosis a pistis. - Systemy gnostyckie. - Chrześcijaństwo jako misterium. -Polemika z pogańskimi misteriami religijnymi w pismach Klemensa. - Kształt literacki i język pism Klemensa i Orygenesa: porównanie. - Kazanie Melitona z Sardes a tzw. II list Klemensa Rzymskiego do Koryntian. - Pedagog Klemensa Aleksandryjskiego: chrześcijaństwo prawdziwą paideią. - Zasada wewnętrznej jedności systemu Orygenesa: jego rozumienie dziejów ludzkości. - Filozofia Orygenesa na tle prądów manichejskich i gnostyckich. - Problem zła i zagadnienie wolności woli. - Logos i pronoia w Orygenesowej interpretacji dziejów.

Wykład VI. Teologia Orygenesa jako oparta na greckim pojęciu paidei. - Całościowa struktura myśli Orygenesa. - Chrześcijaństwo IV wieku po Chrystusie: potrzeba przezwyciężenia konfliktów wewnętrznych. - Powody oporu wobec chrześcijaństwa w wykształconych środowiskach pogańskich. - Pogańskie reakcje na ekspansję nowej religii: cesarz Julian na Wschodzie i senator Symmach w Rzymie. - Chrześcijański system edukacji: tworzenie chrześcijańskiej paidei. - Ojcowie Kapadoccy i ich helleńska paideia. - Klasyczne wykształcenie Bazylego i Grzegorza z Nazjanzu: studia w Atenach. - Greccy autorzy epoki klasycznej w homiliach Grzegorza z Nazjanzu. - Literackie ambicje Grzegorza. - Jego autobiograficzny poemat w historii gatunku literackiego. - Mowa Bazylego do młodzieńców o studiowaniu autorów pogańskich i jej wpływ na myśl chrześcijańską. - Żywot Mojżesza autorstwa Grzegorza z Nyssy jako odpowiedź na zarzuty o nadmierny podziw dla myśli greckiej. - Grzegorz z Nyssy jako autor klasycyzujący. - Język literacki Grzegorza i jego klasyczne odniesienia.

Wykład VII. Zasady chrześcijańskiej paidei na przykładzie Grzegorza z Nyssy. - Morphosis: nadrzędne pojęcie greckiej edukacji. - Doskonalenie ludzkiej areté jako wymagające nieustannej troski. - Konieczność łaski Boskiej w chrześcijańskiej koncepcji wychowania według Grzegorza. - Synergia: współdziałanie. - Idea apokatastazy u Grzegorza. - Askesis greckich filozofów. - Monastycyzm Bazylego i „życie filozoficzne” Grzegorza jako modele chrześcijańskiej paidei. - Literatura jako paideia. - „Sztuki wyzwolone” jako propaideia. - Filozofia najwyższąpaideią Greków. - Biblia najwyższą paideict chrześcijan. -Imitatio Christi. - Pismo Święte jako całość. - Rola Ducha Świętego w interpretacji Pisma. - Struktura traktatu Grzegorza z Nyssy o życiu Mojżesza. - Psalmy jako podstawa chrześcijańskiej etyki. - Grecka morphosis a chrześcijańska metamorphosis. - Ideał życia monastycznego w systemie wychowawczym Grzegorza z Nazjanzu. - Teologiczne korzenie humanizmu.

Podziel się swoją opinią o tej książce..


:
 
 :
 
  OpenID
 Sign up for free..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)