The RationalistSkip to content


We have registered
204.980.570 visits
There are 7362 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29015 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Dorota Terakowska - Samotność Bogów
Stanisław Lem - Kongres futurologiczny
Stanisław Lem - Dzienniki gwiazdowe

Znajdź książkę..

Enter your comment on this article …
Abdullah   2 na 2
Nie wydaje mi się aby kalendarz holoceński był praeidłową odpowiedzią na problemy z obecnym kalendarzem. Ciagle ma główną wadę - antropo- i ziemio- centryzm.
Za lat kilkanascie(dziesiąt) będziemy dysponowali stałymi bazami a może i koloniami na innych obiektach w układzie słonecznym. Za kilkaset - w innych układach słonecznych. Być może dojdzie też do pierwszego kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi.
System pomiaru czasu powinien bazować na zjawiskach fizycznych i kosmologicznych . Co więcej powinien bazować na liczbach o podstawie 2 - z prostej przyczyny - wydaje sie ze dla jakiejkolwiek cywilizacji technologiczneJ - przeszli przez etap prostych maszyn cyfrowych (tak jak my przechodzimy teraz) a obe działają na systemie dwójkowym.

Nie bawmy się w półśrodki - tylko dlatego że historykom niewygodnie liczy sie czas p.n.e
Author: Abdullah  Date: 02-01-2017
Reklama
Paweł Chruściel - wg kalendarza buddyjskiego   1 na 1
wg kalendarza buddyjskiego nastał właśnie rok 2560 a nie 2561
Author: Paweł Chruściel  Date: 02-01-2017
mm34 - Inny pomysl na liczenie czasu
 W ksiazce Accelerando Charlesa Strossa ludzkosc uzywa sekund jako miary czasu, czyli np. cos wydazylo sie 10^2 sekund temu. Albo 10gs (giga sekund) co daje okolo

(10 * 1000 * 1000 * 1000) / (60 * 60 * 24 * 365)

317.09791983764586 lat :).




<h1>

</h1></span>
Author: mm34  Date: 02-01-2017
KRAZ   1 na 1
"Dionizy Mały nie znał pojęcia liczby 0"
Trudno sobie wyobrazić, by starożytni matematycy nie znali zera.
W książce Barbary Thiering "Jesus the Man" przeczytałem, że starożytni Żydzi posługiwali się zerem, a co więcej, że kalendarz Dionizego powstał już w... 1 r. n.e.
Wiem, że oficjalna nauka nie pozostawia suchej nitki na hipotezie autorki, ale mnie bardzo się ona podoba, zwłaszcza że te oficjalne hipotezy wcale nie są lepiej umocowane w źródłach.
Kalendarz holoceński jest niezły (mielibyśmy teraz CXXI wiek), choć łatwiejsze w orientacji byłoby dodanie 18 tys. lat (mielibyśmy więc rok 20017 i stulecie CCI).
Author: KRAZ  Date: 02-01-2017
Wenancjusz - Z tym zerem to faktycznie chryja
I Grecy i Rzym nie znali/uznawali cyfry zero. Ponoć "zero" zostało rozpowszechnione przez Fenicjan/wiadomo Żydzi a przejęli to pojęcie od Arabów ci zaś od Sumerów.  Wiązało się to z potrzebą praktycznych rachunków i obliczeń w systemie dziesiętnym. Ale też niekoniecznie, bo zero ma swoje miejsce w każdym systemie, nawet dwójkowym (trójkowym, czwórkowym, itd.). System dziesiętny jednak okazał się najbardziej praktyczny. Znamiennym jest to, że zero nie jest liczbą, co np. w matematyce Rzymian nie miało zastosowania dlatego że samo nie przedstawiało żadnej wartości. No i ten "arabski" sposób zapisu cyfr natychmiast wyparł sposób rzymski, bo zero wespół z liczbą powiększało wartość zapisu o dziesięć razy. Po prostu wygoda i proste kojarzenia, pozwalające na zapisy skomplikowanych obliczeń. Tu dodam, że rzeczywiście nie było roku zerowego, bo go nie mogło być w systemie zapisu dziesiętnego.
Author: Wenancjusz  Date: 03-01-2017
Klopton - @Abdullah  -1 na 1
A co powiesz na to, że za 100 lat upada heliocentryzm, nigdzie nie ma żadnej bazy kosmicznej (bo na żadną planetę polecieć się nie da, bo swojego pola grawitacyjnego opuścić się nie da i żadni kosmici tu nie przylecą, prócz tych hologramów NASA), a za ok 11tyś lat gaśnie Słońce?
Jest bardzo wiele nauk badających pochodzenie Ziemi i człowieka, nie tylko te oficjalne akademickie. W tych alternatywnych naukach odczytuje się starożytne księgi Sumerów, Egipcjan, Greków oraz Sanskryt i tam jest zupełnie inna bajka napisana, Ziemia ma właśnie jakieś 12-13tyś lat i to dosłownie bo wcześniej istniała ale jako połączenie Słońca i Księżyca a główną gwiazdą był Saturn (kosmos tu jest wewnątrz Ziemi). Porównując to do heliocentryzmu i obecnej nauki od strony czystej logiki to niestety heliocentryzm leży i kwiczy, tyle w nim nonsensów gdzie w geocentryzmie starożytnym sprzeczności totalny brak.

Całe nasze wyobrażenia zarówno o przeszłości jak i o Kosmosie to tylko teorie i właśnie wyobrażenia. Możemy sobie ustalić kalendarze jakie tylko chcemy, ważne aby się do czegoś przydawały.
Author: Klopton  Date: 03-01-2017
Rafał Poniecki - ludzie w swej masie są nieracjonalni   1 na 1
Co tam wprowadzanie jakiegoś kalendarza, który byłby bardziej racjonalny - cokolwiek by to znaczyło - niż obecnie obowiązujący? W czasie I Wojny Światowej Niemcy wprowadzili czas letni. A za nimi, diabli wiedzą czemu, powprowadzały to inne państwa. (Można było tylo zmienić godziny pracy.)
Niby to miało jakiś związek z oszczędzaniem energii, ale obecnie bezsens tego każdy może zobaczyć. Nawet w środku lata, w południe, w biurach, fabrykach czy sklepach wszystkie światła się palą. Do owej nieoszczędności dochodzą naprawdę wielkie straty dwa razy w ciągu roku przy przechodzeniu z czasu zimowego na letni i odwrotnie. I co? Ktoś chce to zmienić? No więc jak można by doprowadzić do zmiany kalendarza?
Ludzie bedą działać racjonalnie, jeśli nie będą mieli innej możliwości.
Author: Rafał Poniecki  Date: 04-01-2017
Tadeusz Klonowski - kalendarz polski
Proponuję referendum lub niech aktualny Sejm podejmie uchwałę. Powinniśmy liczyć czas od roku 966. Mielibyśmy teraz rok 1051, czyli cofnęlibyśmy się w czasie jako pierwsi.
Author: Tadeusz Klonowski  Date: 10-01-2017
Maniek102 - kultura...
Osobiście nie zgadzam się ze stwierdzeniem, cyt.: "Jak wynika z powyższego największy zasięg chronologiczny miała kultura bizantyjska, czyli de facto chrześcijańska, gdyż tzw. kalendarz bizantyjski był początkowo kalendarzem całego chrześcijaństwa.". To że chrześcijaństwo użyło kalendarza bizantyjskiego nie oznacza od razu, że jest to ta sama kultura... Chrześcijaństwo powstało tylko nieco ponad 2000 lat temu. Chyba, że coś mnie ominęło?
Author: Maniek102  Date: 12-11-2018

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)