The RationalistSkip to content


We have registered
167.802.879 visits
There are 7335 articles   written by 1064 authors. They could occupy 28952 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2966 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie

Znajdź książkę..

Enter your comment on this article …
DyktaFon - A może by tak...   1 na 1
...dodać trochę religii do szkół? Jeszcze mamy trochę innych przedmiotów do zlikwidowania...
Author: DyktaFon  Date: 12-11-2019
Reklama
Dragan Dargomier - Schizofrenicy ultranowoczesności
Warszawa to dziwne miasto. W okolicy brak złóż i zasobów. W mieście brak większych przemysłów. Wielka aglomeracja otoczona lasami i polami. Przez środek płynie skażona rzeka. Zaraz okaże się, że miasto zamieszkują właściciele okolicznych pól, ogrodów i szklarni. Tak wygląda XXI w. Miejsca dla sztucznej inteligencji tu nie ma. Dla ludzkiej inteligencji jest go aż nadto, bo trzeba orać, siać, kosić, zbierać itp. Sztuczna inteligencja to już dziś przeżytek, jutro - grat, starocie i truchło. Potrzebne są ręce do pracy - kierowcy, budowlańcy, drogowcy, stolarze, piekarze, rzeźnicy i wędliniarze. Czarnobyla i Fukushimy sztuczna inteligencja też nie uprzątnie!
Author: Dragan Dargomier  Date: 05-12-2019
Dragan Dargomier - Stirlitz i AI
Wiosna 1945. Berlin. W obliczu nieuchronnej klęski Sowietów w utrzymaniu nazizmu w skonfliktowanych ze Związkiem Radzieckim sojuszniczych Niemczech, Stirlitz otrzymuje zadanie, by z użyciem sztucznej inteligencji maszyny enigma przewidzieć wynik wojny. Przy realistycznych warunkach wyjściowych sztuczna inteligencja enigmy stwierdza, że wygranie wojny przez III Rzeszę jest już niemożliwe. Po konsultacji z ambasadorem Japonii Stirlitz ponawia próbę przewidzenia korzystnego dla Osi wyniku wojny. Tym razem przyjmuje, że Hitler jest Żydem, Gebels - Cyganem, a Gering - homoseksualistą. Niemcy mają trzy razy większą powierzchnię i dziesięć razy większą populację, pod Berlinem są niewyczerpane złoża ropy i gazu, a cały Harz zbudowany jest z czystego złota, platyny i niklu. Obligacje państwowe same się spłacają. W siedmiodniowym tygodniu pracy mieści się 22,8 dni roboczych. Po uwzględnieniu tych warunków, maszyna enigma diagnozuje u Stirlitza ciężką schizofrenię i zaleca elektrowstrząsy, ale - zdaniem maszyny - diagnozę i terapię trzeba najpierw sprawdzić. ;)
Author: Dragan Dargomier  Date: 06-12-2019
Wolfgang Trąbis
Istotnie, jak dotąd neo-pseudoliberalny "rynek pracy" dryfuje  w kierunku przedstawionym przez Autorkę. Ale 1) zgadzam się z Tobą, Dargomier, że potrzebna jest zwykła inteligencja, a ta sztuczna nie ma z nią na razie (czy tylko na razie?) wiele wspólnego. Wystarczy poczytać w internecie automatyczne przekłady dokonane przez "tłumacza google" np. z angielskiego na polski. Rzeczywiste tłumaczenie polega na zrozumieniu treści i "ducha" tekstu w jednym języku, i możliwie wiernym przedstawieniu ich w drugim. Owego zrozumienia treści i ducha nie zastąpi żadna statystyka słów, zwrotów, typów zdań itd., na jakiej oparte są algorytmy tłumaczące. Chyba, że chodzi o teksty reklam czy testów z fizyki (o testach za chwilę), pozbawione oryginalnej myśli. A co dopiero, gdy  przyjdzie w matematyce odkryć i udowodnić nowe, ciekawe twierdzenie, wymyśleć intrygujące zadanie dla uczniów, czy w technice - opracować nową, oryginalną zasadę pracy silnika lub źródła energii i stworzyć użyteczny prototyp? cdn.
Author: Wolfgang Trąbis  Date: 30-05-2020
Wolfgang Trąbis
CD:  Komputer nie zastąpi człowieka w poznawaniu i użytecznym wykorzystaniu praw i zasobów natury. Do tego potrzebne są m. in. wyobraźnia i intuicja. Człowiek nabywa je przez co najmniej kilkanaście lat nieprzerwanych, milisekundowych, często nieświadomych obserwacji i doznań ze wszystkich zmysłów oraz przez co najmniej tyleż bodźców fizjologicznych, działających na każdą komórkę ciała bez pośrednictwa zmysłów. Wszystko to podlega nieustannej obróbce i syntezie, zarówno w mózgu jak w całym organizmie. W neuronach rejestrowana i przetwarzana informacja ma postać elektrochemiczną: elektryczne są sygnały w aksonach a chemiczne -  neuroprzekaźniki w synapsach. Przy tym w obu postaciach informacja jest analogowa, a nie cyfrowa (np. w aksonie intensywności sygnału odpowiada częstotliwość impulsów). Jako taka, informacja ta jest wrażliwa na zakłócenia e-m i na błędy odbioru przez dalsze neurony. cdn.
Author: Wolfgang Trąbis  Date: 30-05-2020

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)