The RationalistSkip to content


We have registered
171.875.240 visits
There are 7337 articles   written by 1064 authors. They could occupy 28957 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2974 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Comments to article Chrześcijaństwo w USA

Enter your comment on this article …
Olek Mularski   1 na 1
Błędem jest twierdzenie, jakoby Polska była krajem chrześcijańskich fanatyków religijnych i żyło w niej 96% katolików. Statystyka ta oparta jest na liczbie zarejestrowanych apostatów i ludzi innego wyznania. Oficjalna apostazja jest aktem wymagającym świadków, musi być dostarczona do diecezji, co łączy się z biurokracją, utrudnia później takie rzeczy jak np. małżeństwo itp., poza tym wiara to kwestia prywatna i dość wstydliwa. Wszystkie te elementy  powodują, że oficjalnych apostatów zapisanych w księgach diecezjalnych jest mało. Realnie ateistów i agnostyków, którzy nie są formalnymi apostatami jest dużo, a figurują oni w statystykach jako katolicy (ja też, choć jestem ateistą figuruję w księgach diecezji jako wierzący chrześcijanin, gdyż jak znaczna większość z nas nie wystąpiłem oficjalnie z kościoła) . Aby mieć właściwy pogląd na sprawę wystarczy zobaczyć jakie są pustki w kościołach na niedzielnych mszach (de facto istnieje dziura pokoleniowa wśród wierzących- w kościołach prawie nie widuje się ludzi w wieku 15- 35 lat, chodzą jedynie emeryci i indoktrynowane przymusowo dzieci komunijne i przystępujące do bierzmowania. W polskim kościele jest też kryzys powołań, w ostatnim roku liczba przyjętych na pierwszy rok seminarium duchownego była najniższa w historii.
Author: Olek Mularski  Date: 04-10-2011
Reklama
Achilles   2 na 2
Katolicyzm w Polsce jest płytki i oparty na strachu,księża tak omamili Polaków swymi teatrzykami religijnymi że,ludzie idą jak barany na rzeź nie wiedząc w co wierzą albo już są tak zaślepieni że,nie myślą racjonalnie jakie ma Pan Bóg do nich przesłanie.Bardzo łatwo można dostrzec religijność Polaków ale inaczej to wygląda kiedy się ich pozna bliżej.
Author: Achilles  Date: 09-07-2011
Homo sapiens
Po przeczytaniu tego wywiadu , ogarnęło mnie jakieś nie jasne uczucie. Zostałem wychowany w rodzinnie jak najbardziej katolickiej . Po wkroczeniu w "dorosłe życie" zadawałem sobie racjonalne pytania typu " Czy Bóg istnieje itd " .

Według mnie , należy uświadomić sobie ,że kościół jest to sacrum , coś "nieziemskiego" w niedosłownym znaczeniu oczywiście. Mieszanie się stref "pieniądza" ,a "ducha" jest całkowicie błędne.

Każdy ma prawo , wierzyć w to co chcę , i nie ma obowiązku być zmuszanym do tego np : po przez krzyże w wszelkich placówkach rządowych.

Ponoć jestem tolerancyjni ? to tylko słowo - jesteśmy zakompleksieni , boimy się zmian . A zmiana to jedyna ucieczka z tego co dzieje się wokół nas i między nas. Dziękuje
Author: Homo sapiens  Date: 01-02-2009

Sort comments from the first

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)