The RationalistSkip to content


We have registered
201.885.809 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
Rujek - Ale durnota
Santer, ten mason i socjalista w Opus Dei :)
Author: Rujek Date: 18-03-2004
Reklama
Head Machine - Działalność Opus Dei   2 na 2
Czy prawdą jest, że Opus Dei ma lub miała przeznaczenie szpiegowskie?
Author: Head Machine Date: 12-06-2004
Tusia - Polacy w Opus dei
czy żaden Polak nie nalezy do tej organizacji?
pytam z ciekawości obserwując niektórych radykalych przedstawicieli prawej strony naszego małego świata politycznego.
Author: Tusia Date: 24-06-2004
Basik - No i fajnie!
Nie rozumiem, co w tym wszystkim złego?...
Author: Basik Date: 03-08-2004
jakub - Opus Dei masonerią? nie
W Polsce jest jedynie ok. 300 członków Opus Dei. Nie nalezy mylić tej organizacji z masonerią, wręcz na odwrót jest do ścisłe grono. A Dan Brown jak to pisarz szukający sensacji skrzywił wizje...
Author: jakub Date: 08-06-2005
Rycerz_Ni - polacy w OD
Z tego co wiem to do OD należy Wiesław Walendziak.
Author: Rycerz_Ni Date: 29-06-2005
marek - nie wiem skad te przesady
Opus Dei jest prałaturą personalną Kościoła katolickiego. "Opus Dei" oznacza "Dzieło Boże". Pełna nazwa brzmi: Prałatura Świętego Krzyża i Opus Dei. Nazywana także krócej Prałaturą Opus Dei, lub po prostu Opus Dei.

Opus Dei zostało założone 2 października 1928 roku w Madrycie przez świętego Josemaríę Escrivá de Balaguera. Obecnie do Prałatury należy około 80 000 osób z pięciu kontynentów. Siedziba Prałatury - wraz z kościołem prałackim - znajduje się w Rzymie.

Posłannictwem Opus Dei jest krzewienie wśród wiernych chrześcijan każdego stanu zasad życia w świecie zgodnego z wiarą i w ten sposób przyczynianie się do ewangelizacji wszystkich środowisk społecznych. Inaczej mówiąc, szerzenie orędzia o tym, iż wszyscy ochrzczeni są powołani do świętości i głoszenia Ewangelii, jak przypomniał Sobór Watykański II (por. Konstytucja Lumen gentium, 32 i 33).

W tym celu Prałatura Opus Dei zapewnia środki formacji duchowej i opieki duszpasterskiej w pierwszym rzędzie dla swoich wiernych, ale również dla wielu innych osób, dla każdego stosownie do jego stanu, zawodu i warunków życia. W ramach tej opieki duszpasterskiej zachęca się do wprowadzania w życie nauk Ewangelii przez rozwijanie cnót chrześcijańskich i uświęcenie pracy zawodowej.

Uświęcenie pracy dla wiernych Prałatury oznacza: pracować możliwie najdoskonalej; wykonywanie tej pracy w pełnym poszanowaniu praw i zgodnie z wymogami etycznymi; dążenie do zjednoczenia z Bogiem w realizacji tego zadania; działanie w pragnieniu służenia współobywatelom i przyczyniania się do postępu społeczeństwa.

Następstwem autentycznego życia chrześcijańskiego mężczyzn i kobiet najróżnorodniejszych stanów będzie uświęcenie świata, przepojenie zadań i rzeczywistości doczesnych duchem Ewangelii (por. A. de Fuenmayor, V. Gómez-Iglesias, J. L. Illanes, El itinerario jurídico del Opus Dei, 1989, s. 39-40).

Wierni Prałatury wykonują swoje zadanie ewangelizacyjne we wszystkich środowiskach społecznych, ponieważ pracują w różnych środowiskach zawodowych. W wyniku tego praca, którą wykonują, nie ogranicza się do konkretnej dziedziny, jak np. oświaty, opieki nad chorymi lub pomocy niepełnosprawnym. Posłannictwem Prałatury jest przypominanie chrześcijanom, że niezależnie od swojej działalności świeckiej, wszyscy winni współdziałać w rozwiązywaniu problemów społecznych w duchu chrześcijańskim oraz dawać ciągłe świadectwo swojej wiary.

Nie wiem skad te przesady opus dei nie rozni sie wiele od np. Oazy czyli takiego malego grona mlodziezy przy parafiach ktora stara sie zyc zgodnie z ewangelia... opus dei ma czlonkow
zyjacych normalnie w spoleczenstwie ktorzy po prostu zyja zodnie z ewangelia nie kryjac specjalnie swoich pogladow to nie jest nic tajnego :) ... tak jak i wielu wyznawcow islamu ma swoich wiernych ktorzy tez zyja w spoleczenstwach roznych panstw..

www.opusdei.pl
Author: marek Date: 15-10-2005
Mariusz Agnosiewicz - Oaza? :)   1 na 1
Porównanie OD do Oazy jest tak niedorzeczne jak gdyby ktoś porównał Świętą Inkwizycję lub Zakon Templariuszy do kółka różańcowego. Można to porównywać pozostając tylko na poziomie górnolotnych haseł i mętnych ogólników.

Różnic między OD a Oazą jest multum, poczynając od tego, jak się ma salka katechetyczna do siedziby OD w Nowym Yorku za kilkadziesiąt milionów dolarów oraz od tego, że do Oazy nie należy żaden znany minister lub człowiek władzy.

O ile mi też wiadomo o Oazie nie tworzyć się tego rodzaju stron: odan.org (tę akurat prowadzi matka, która swą córkę, byłą numerariuszkę OD, wyciągnęła z Dzieła Bożego przy pomocy specjalisty od sekt...)
Author: Mariusz Agnosiewicz Date: 15-10-2005
marta - brak aktualnych danych
Po lekturze listopadowego numeru "Przekroju" mam powody sądzić,że lista nazwisk polskich jest niekompletna.
Author: marta Date: 29-11-2005
Pawel - Opus Dei
Mozna, wziac zlo, ktore pietrzy sie wokolo i wzruszyc ramionami. A mozna zaprotestowac. Protestowac przeciwko zlu jest bardzo trudno, bo ono istnieje wsrod ludzi na najwyzszym piedestale wladzy. I tej obecnej i tej przeszlej. Nasi politycy mysla, ze Opus Dei ich uchroni przed odpowiedzialnoscia i bedzie trzymala nad ich glowami parasol. Ze chodzac do kosciola, majac pod skora zlo, wystarczy aby byc niezagrozonym, otoczonym zyczliwoscia. Nie zdaja sobie sprawy przez swe zaslepienie i cynizm, ze wczesniej czy pozniej samotnie ugrzezna w zaspach i zostana zmieceni z powierzchni. Sa jak kolki w plocie, obojetni na wszystko. Opus Dei jako swiatowa organizacja powinna rowniez dokonac lustracji w swych szeregach i takich jak pana Walendziaka i wielu innych Pampersow usunac ze swych szergow.
Author: Pawel Date: 30-12-2005
Justyna - Polscy członkowie
Ostatnio w Pytaniu na śniadanie ujawnił się kolejny członek Opus Dei. Nasz wiceminister kultury. Usłyszałam też, że opus dei steruje przynjamniej jednym europejskim rządem, plotki głoszą, że jest to obecny rząd RP. Czy to możliwe?
Author: Justyna Date: 12-01-2006
sanko - salekcja negatywna
Mariusz, czy zdajesz sobie sprawe, ze jestes jednym z niewielu ludzi (w Polsce) widzacych rzeczy takimi jakimi one sa? nie jest to oczywiscie powod do radosci.. Byc moze dzieje sie tak dlatego, ze wiekszosc ludzi rozumnych wyjechala, a inni juz planuja wyjazd... to smutne. Taka selekcja negatywna. Polacy uwazaja, ze sa madrym narodem, ale... czy to aby nie przeszlosc? Boje sie tam wracac czasem..Coraz czesciej zastanawiam sie czy nie zabrac rodziny z tego zgnilego grajdolka pelnego krzyzy i osiasc tu na stale.
Author: sanko Date: 03-03-2006
Zelwa
Być może dlatego przegraliśmy z Ekwadorem.
Author: Zelwa Date: 12-06-2006
Blaga - Opus Dei
Dyrektor Instytutu Polskiego w Sofii Andrzej Papierz (Bulgaria ) jest aktywnym czlonkiem Opus Dei. Takie osoby nie powinny zajmowac kierownioczych stanowisk za Granica wlasnego kraju. Promocja kultury polskiej w moim kraju za Jego rzadow od 2001 roku to wielkie nieporozumienie. W bulgarskiej prasie ukazal sie kilka miesiecy temu nawet na ten temat artykul. Odwiedzal go tutaj rowniez Wieslaw Walendziak.
Author: Blaga Date: 19-06-2006
Anita - Opus Dei w Bulgarii
Bardzo lubie Bulgarie, bo tam od dziecka jeszcze z rodzicami spedzalam wakacje. Teraz jako osoba dorosla co roku z moimi dziecmi i mezem odwiedzam Sozopol. To bardzo piekne i romantyczne miejsce. Choc obecnie dosc szumne. Jestem w szoku gdy przeczytalam, ze ta organizacja wg mnie szpiegowska Opus Dei, wkroczyla na terytorium panstawa prawoslawnego. Co tam robi? I dlaczego?
Author: Anita Date: 21-06-2006
Maria - Opus Dei   1 na 1
Organizacja ta ma charakter inkwizycji, ale jest na pewno wielka pralnia pieniedzy kosciola. Nalezy sie jej wystrzegac, bo ona nie ma nic wspolnego z autentyczna wiara w Boga. Naleza do niej w Polsce obecni prawicowi politycy z PiS. Miedzy innymi dlatego krolowa angielska nie chciala sie spotkac z Lechem Kaczynskim. Nalezy o tym glosno mowic, ale polskie media milcza, bo boja sie klopotow i nagonki na polskich dziennikarzy. Opus Dei to bardzo wielka pajeczyna obecnych, wierzacych polskich ubekow.
Author: Maria Date: 22-06-2006
Beti - MSZ
Bardzo mna poruszyl artykul w Gazecie Wyborczej na temat ludzi, ktorzy sa teraz w MSZ. Jestem dziennikarka i Andrzeja Papierza, obecnego szefa kadr MSZ poznalam gdy kierowal Instytutem Polskim w Sofii. Nie wiedzialam, ze wczesniej pracowal w Urzedzie Ochrony Panstwa. To straszny urzedas o ograniczonych horyzontach. Czy takie osoby maja decydowac o wizerunku naszego kraju i wysylac zagranice ambasadorow ?
Author: Beti Date: 30-10-2006
Anna - ludzie w MSZ
Przeczytalam ostatnio w prasie, ze min. Fotyga wyrzuca swoich wspolpracownikow. Chyba niektorzy z tej kadry na to zasluguja. Studiowalam razem z Andrzejem Papierzem, ktory obecnie jest w MSZ szefem kadr. To osoba bardzo beszczelna, bez zadnego przygotowania do kierowania takim resortem. I w tym wypadku popieram pania minister Anne Fotyge. Andrzej Papierz powinien pracowac u ksiedza Rydzyka w Radio Maryja.
Author: Anna Date: 29-03-2007
Dariusz - ambasador RP w Bulgarii
Niekompetentnych urzędników powinno się relegować ze służby dyplomatycznej.
Author: Dariusz Date: 09-07-2009
Paweł - Urzędnicy
Zgadzam się z moim przedmówcą, że niekompetentnych urzędników powinno się relegować ze służby zagranicznej. Ale ci panowie oraz razem z nimi różne „panienki”, są po prostu wszędzie, szczególnie od momentu gdy mamy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z naszej kieszeni tak naprawdę idzie dla nich kasa. I są na dodatek tak bezwstydni (głośna afera w Bułgarii), ze zajmując wysokie stanowiska za granicą i nie ciesząc się dobrą opinią tam i w kraju, produkują swoje zdjęcia nawet w facebooku. Wspierani są przez Opus Dei. Według mnie jest to bardzo naganne.<?xml:namespace>
Author: Paweł Date: 21-12-2009
Amadeus - ambasador w Bulgarii
Na forum Bulgaricus i nie tylko, również na forum polonii w Sofii www.fora.pl  mozna dowiedzieć się, że niedawno ambasador RP w Sofii udostepnił wnętrza Ambasady RP  do celów reklamowych. We wnętrzach Ambasady RP w Sofii, nijaka fotomodelka Nikoleta prezentowała swoją goliznę w reklamie środka poprawiającego seks i erekcję. Nie mam nic przeciwko tym preparatom, ale czy wnętrza Ambasady RP w Sofii powinny być do tych celów wykorzystywane. Ciekawe co o tym sądzą wysocy urzędnicy w MSZ.
Author: Amadeus Date: 06-06-2010
Jacek - golizna w ambasadzie w Sofii
Więcej informacji w tym temacie można znależć również na bułgarskim forum polonijnym www.psko.fora.pl
Author: Jacek Date: 07-06-2010
ilona - członkowie Opus Dei
Roman Giertych
Author: ilona Date: 15-06-2010
Zbigniew - Opus Dei
Zwracam się uprzejmie o dostarczenie listy polskich opusdeistów na mój mail! Jest ich ok. 400 osób w Polsce?
Sympatyków Opus Dei jest ponad 1000? PS. Mam opusdeistów ok. setki z różnych źródeł...Ave.
Author: Zbigniew Date: 20-06-2010
Janina - Opus Dei
Przez wiele lat w Bulgarii rzadzil czlowiek opus dei. Wszyscy o tym wiedzieli, gazety bulgarskie pisaly, ale nic nie dalo sie z tym nawiedzonym zrobic. W kosciele w Sofii jego dzieciaki zachowywaly sie jak na boisku sportowym, krzyczaly i biegaly po calej przestrzeni koscielnej. Ludzie nie slyszeli kazania, a ksiadz z ambony udawal ze nic nie widzi i nic nie slyszy.Trawalo to kilka lat. Kazdy sie tego nawiedzonego bal, bo w stosunku do otoczenia potrafil byc okrutny. Czlonkowie opus dei sa wyzbyci wszelkich skrupulow, potrafia ponizac, znecac sie psychicznie i nie przebieraja w srodkach. Wreszcie min. Sikorski odwolal tego „wysokiego urzednika”.
Author: Janina Date: 14-07-2010
Weronika - czlonkowie OD
Marian Krzaklewski
Author: Weronika Date: 15-07-2010
Anna M. - Edukacja
OD, mówią, że przyjmują do siebie wszystkich, również osoby niewierzące. To teoria. Nawet katolików lustrują. Mają tajne spotkania (nikt nie wie, dzie i kiedy). Żeby pracować z ich wsparciem, należy minimum przez rok chodzić na takie spotkania, a potem już zawsze do nich należeć. TERAZ BIORĄ SIĘ ZA EDUKACJĘ! To jest przerażające, bo o literaturze taki nauczyciel z OD nie powie całej prawdy, niewygodni dla prawicy pisarze będą pod kreską, można o literaturze mówić w duchu OD i o każdym innym przejawie kultury. Tak to jest grono z najwyższej półki, czyli znak, że są sekty elitarne i one będą mieć szkoły! Boże widzisz i nie grzmisz!
Author: Anna M. Date: 18-08-2010
szachta - tajna sekta ?
polecam książkę ;KATOLICKA MAFIA ator Matthias Mettner, przekład:
Barbara Ostrowska, wydana Interart Wa-wa 1995
Author: szachta  Date: 22-02-2011
recklessgrave - pallographrabid
Unlock the gateway to progress by seamlessly completing the current phase of the procedure before embarking on the next. freegamesonline.io/
Author: recklessgrave  Date: 08-09-2023
ordermoccasins - thawsuburban
Trap the Cat is a funny card game that will make you and your friends laugh. You must be the first one to fill your trap full of cats. This is a great game to relax with friends or to play with your friends.
trap-thecat.com
Author: ordermoccasins  Date: 21-09-2023
victorpatrick - hihii
Open the door to advancement by smoothly finishing the current step of the process before moving on to the next. retrobowlcollege.io
Author: victorpatrick  Date: 18-10-2023
bekeanloinse
I appreciate the effort you put into creating something truly unique and thought-provoking subwaysurfersgame.io
Author: bekeanloinse  Date: 29-11-2023
melonplay - suika
https://suika-game.io/ is a fun and simple game where you put different fruits into a box one by one. The exciting part is watching these fruits roll and bounce around in the box. Especially, it has millions of enthusiasts watching them every day via streaming platforms like Twitch, YouTube, and TikTok.
Author: melonplay  Date: 13-12-2023
lilycollins34 - Slope
Players can choose their path on the slopeonline.io/ ramp, which gives them some freedom to explore.
Author: lilycollins34  Date: 13-12-2023
tower
I appreciate the effort you put into suika-game.io creating this informative post.
Author: tower  Date: 13-12-2023
Zetison
This social aspect can make dinosaurgameoffline.com F2P games more appealing to gamers who want to connect with others.
Author: Zetison  Date: 16-01-2024
victorpatrick - thanks
Opus Dei liczy w Polsce zaledwie około 300 członków. Ta organizacja to nie to samo co masoneria; w rzeczywistości jest to zupełne odwrotność. A Dan Brown wypaczył swoją perspektywę, jak pisarz szukający uwagi… tunnelrush3d.com
Author: victorpatrick  Date: 26-02-2024
blori
Established with an affection for bikes and a pledge to furnishing riders with top-quality stuff. eagears.com/
Author: blori  Date: 25-03-2024
blori - kpk jobs 2024
Here you can get complete information in KPK. mycareers.pk/kpk-jobs
Author: blori  Date: 01-05-2024
blori
Before beginning to count games at V8CC6 casino, we will list the categories of games available at CC6.  cc6 casino download


cc6online.com/
Author: blori  Date: 12-06-2024

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)