The RationalistSkip to content


We have registered
158.665.946 visits
There are 7305 articles   written by 1063 authors. They could occupy 28821 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2963 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Comments to article Krótkość życia

Enter your comment on this article …
andrzej - Pojednanie z Bogiem prof. Kotarbinskiego
A jednak przed swoim "zasnieciem na amen" sw. pamieci
prof. Kotarbinski przezornie pojednal sie z Bogiem i Kosciolem. Prawda?
pozdrawiam wszystkich racjonalistow
Author: andrzej Date: 26-12-2004
Reklama
Mariusz Agnosiewicz - Nawrócenia
Author: Mariusz Agnosiewicz Date: 26-12-2004
Krzysztof - Cicha przekora
Szaowny Panie! Słyszałem, że duchowieństwo katolickie krążyło nad umierającym śp Panem Profesorem Tadeuszem Kotarbińskim niczym sępy. To musiało być straszne. Podobnie było z Józefem Piłsudskim, który miał to nieszczęście, ze był de facto ewangelikiem.
Świetny artykuł. Nasuwa mi się na myśl wiersz barokowego poety Daniela Naborowskiego "Krótkość żywota"-kalwinisty. gatunek Otóż właśnie to życie nasze strasznie, przerażająco krótkie. Przed naszymi narodzinami miliardy lat, po naszej śmierci następne miliardy. Ziemia, nasz dom - pyłek w kosmosie. Cóż my, gatunek, który wyłonił się ze świata zwierzęcego tak niedawno. To banały- ludzie zawsze będą się dziwić, że są tacy mali, mikroskopijni wobec uniwersum. Może to banały, a może jednak nie. Zdziwienie stoi bowiem u początku filozofii, choć inni mówią, że filozof to człowiek, którego nic nie dziwi. Celowo przypomniałem,że świetny poeta Naborowski był ewangelikiem, kalwinistą. Ja rownież jestem ewangelikiem- luteraninem. Wahajacym się pomiędzy wiarą, a niewiarą, czytelnikiem "Res Humany", w ktorej zamieszcza Pan znakomite artykuły, i Biblii, "Bez dogmatu" i książek Ks. Profesora Wacława Hryniewicza, który niezmordowanie forsuje piękną teorie powszechnego zbawienia. I powiem Panu- jedna szala ciąży mocniej. Ta od wiary. Na tej szali widzę Jezusa. Samego, bez Kościoła, bez celebry, nawet bez boskiej muzyki Bacha. Widzę go jak zmartwychwstały, z przemienionym ciałem podaje mi rękę, jak anioł stróż, łagodnie przekonuje, że po śmierci dusza oddziela się od ciała i wędruje do innego wymiaru, innej rzeczywistości- nieba. Jeśli roztkliwiłem, przepraszam. Jak Luter powiem :"Tu stoję, bo inaczej nie mogę." Niech więc gdy umrę, urządzą mi ewangelicki pogrzeb, choć mam zamiar jeszcze pożyć trochę i być pożytecznym dla ludzi.
Ktoś wielki powiedział:" Życie dobrze przeżyte jest długie." Nie wiem, czy to prawda, jestem za młody, by to ocenić. Nie wiem, czy można być, jak Hiob, syty lat. Oczywiście pomijam sytuacje, w których ludziom z różnych względów nie chce się żyć.Mam 42 lata. Mało w życiu dokonałem. MIałem być poważnym pisarzem, tymczasem popełniłem tylko parę może dobrych wierszy. Ale moze tak miało być. Dopiero teraz przekonuję się o istnieniu Opatrzności. Wykonałem małą pracę, ale to dobrze. Czy będę się oceniał po śmierci według protestanckiego etosu pracy, który, badźmy szczerzy, nie jest jakimś idealnym wzorcem. Jednak Bóg istnieje i wybacza wszystko wszystkim. Lubi zwłaszcza tych przekornych, myślę,że także a może zwłaszcza ateistów. Ja tylko czasem buntuję się przeciwko niezawinionemu złu, a byłem niegdyś gnostykiem.
Pozdrawiam. Krzysztof Kezwoń
Author: Krzysztof Date: 19-03-2006

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)