The RationalistSkip to content


We have registered
207.048.889 visits
There are 7362 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29015 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2994 votes.
Comments to article ¦wiêto zmar³ych bogów

Enter your comment on this article …
pintapalec
Wspania³y tekst Panie Lucjanie to rzeczywi¶cie powinna byæ lektura dla uczni ju¿ nawet w trzeciej klasie szko³y podstawowej.Jako przeciwieñstwo lekcji religii katolickiej.Ja te¿ jak tylko nauczy³em siê dobrze czytaæ za przyk³adem mojego ojca zacz±³em czytaæ ró¿ne ksi±¿ki od podró¿niczo-przygodowych,historycznych po archeologiê i mitologiê.I z tego czytania wysz³o mi ¿e od powstania pierwszych cywilizacji ludzkich na ziemi nad ró¿nymi ludami panowa³o kilkaset bogów i bogiñ.I dlatego choæ by³em chrzczony i by³em u komunii to ju¿ do bierzmowania nie poszed³em i nie chodzi³em do ko¶cio³a.No i od 50 lat jestem ATEIST¡..
Author: pintapalec  Date: 29-03-2012
Reklama
Lucjan Ferus - matekkkowi   1 na 1
Wg jakiej logiki Pan to wywiód³?! Przecie¿ w Biblii wyra¼nie napisano kto jest tym jedynym prawdziwym Bogiem i podano nawet jego imiê. ¯adni inni bogowie (jakiekolwiek by nosili imiona)nie s± brani pod uwagê, jak i sama mo¿liwo¶æ by ten przedstawiony tam Bóg mia³ nosiæ te wszystkie imiona i byæ Bogiem tych wszystkich ludzkich religii. Nie mówi±c ju¿ o tym, i¿ bardzo wielu z nich jest du¿o, du¿o starszych od chrze¶cijañstwa i reprezentuj± sob± zupe³nie inne etapy rozwoju religii. Wg mojej oceny ta mnogo¶æ bogów ¶wiadczy o czym¶ zupe³nie innym; o bardzo d³ugim procesie "bogotwórczym", który poprzedza³ obecnie istniej±ce religie i którego twórcami byli (i s± nadal) sami ludzie. Czy jest to woda na m³yn wierz±cych chrze¶cijan? O¶mielam siê w to w±tpiæ. Pozdrawiam.
Author: Lucjan Ferus  Date: 16-10-2011
Rafa³ Maszkowski - literatura
Polecam "Amerykañskich bogów" Gaimana.
Author: Rafa³ Maszkowski  Date: 16-10-2011
galvani - ¶mieræ boga   7 na 7
Niemal na naszych oczach niedawno zmar³ bóg Wojty³a. Narazie wyznawcy dopatrzyli siê go w p³omieniu ogniska. Ciekawe, czy posun± siê do g³oszenia nowiny o jego zmartwychwstaniu. Nie piszê ironicznie, po Sokó³ce wszystkiego mo¿na siê spodziewaæ.
Author: galvani  Date: 12-10-2011
Scorp - Kupiê   2 na 2
Je¿eli R wyda to na papierze. Napiszê dedykacje i podarujê wnuczkom. Autorowi - wyrazy uznania!
Author: Scorp  Date: 12-10-2011
matekkk   2 na 2
Ta mnogosc bogów to woda na m³yn dla wierz±cych, szczególnie chrze¶cijan. Dla nich to kolejny dowód na prawdziwosc wiary. Ot, jeden Bóg, tylko ró¿nie nazywany.
Author: matekkk  Date: 12-10-2011
Lucjan Ferus - ogólna odpowied¼   5 na 5
Co do bogów s³owiañskich, nordyckich i innych nie wymienionych w tek¶cie, jest tak jak to uj±³ p.Dariusz Godyñ: ich pomniki znajduj± siê w tej czê¶ci cmentarza, do której nie doszli zwiedzaj±cy go (no, no! Nie przypuszcza³em, ¿e kto¶ tak¿e wpadnie na ten pomys³!). A tak ju¿ bardziej powa¿nie; nie chcia³em po prostu zbytnio wyd³u¿aæ tego tekstu. I tak jest w nim umieszczonych ok. 400 bogów, bogiñ i bóstw (policzy³em). My¶lê, ¿e wystarczaj±co du¿o, by da³o co¶ do my¶lenia. Jestem ¶wiadom, ¿e bogowie nie umieraj± tak ca³kiem do koñca (dlatego napisa³em o symbolicznych pomnikach)i ich idee przenikaj± do innych systemów religijnych. Chodzi³o mi jednak aby bardziej podkre¶liæ ich przemijanie, jak wszystkiego co istnieje. Pozdrawiam.
Author: Lucjan Ferus  Date: 12-10-2011
Gabriel - wszyscy jeste¶my ateistami   7 na 7
Bodaj¿e na ¶wiecie do dzisiaj uznaje siê istnienie ok. 2500 Bogów ( wg niektórych ¼róde³
ok. 2000), a ka¿dy z nich jest czczony jako jedyny prawdziwy (prawdziwi). Jednak wszyscy jeste¶my ateistami gdy¿ monoteistyczny religiant nie   wierzy zaledwie o jednego boga mniej ni¿ ateista. Ró¿nimy siê wiêc zaledwie o 0.000 4, tj ka¿dy  wierz±cy jest o 0.04 % mniejszym ateist± od najbardziej twardego racjonalisty.
Author: Gabriel  Date: 12-10-2011
Sliwa
"Jeszcze w tym tysi±cleciu..."
My¶lê, ¿e nawet du¿o szybciej. Nowe odkrycia naukowe (np ¶ladów ¿ycia po za Ziemi±) bêd± pocz±tkiem lawiny. Dotychczas wymar³ych bogów zastêpowali nowi. Co bêdzie w przysz³o¶ci ?
Author: Sliwa  Date: 12-10-2011
LenaSzara  -1 na 3
Piêkny tekst podwa¿aj±cy ideê jedynej s³usznej religii, ale nie idei religii jako ca³o¶ci. Spostrze¿enie ¿e we wszystkich religiach ¶wiata od zarania dziejów powtarzaj± siê te same motywy równie dobrze mo¿e byæ argumentem za istnieniem uniwersalnej si³y sprawczej/boskiej, która po prostu wystêpuje pod ró¿nymi imionami.
Author: LenaSzara  Date: 12-10-2011
bask - Tanatos   3 na 3
Anio³ ¶mierci (Tanatos - bóg ¶mierci) gasz±cy pochodniê ¿ycia - w tym wypadku - bogów. Fotografia jest urokliwa i wieszcz±ca nadchodz±ce melancholijne, jesienne dni. Tanatos w zasadzie te¿ ju¿ nale¿y do wymar³ych bóstw, a jednak ci±gle jest obecny chocia¿by w³a¶nie w symbolice wanitatywnej. Podejrzewam zreszt± i¿ w jakim¶ sensie ci wszyscy enumaratywnie wymienienie bogowie nie s± tak ca³kiem martwi. Wszak religie ci±gle s± kamieniami wêgielnymi naszych cywilizacji, tak wiêc ci bogowie, zmetamorfizowani i odpersonizowani, zyj± jednak ci±gle w nas kulturowo, w postaci naszych obyczajów, nawyków, wzorców zachowañ, naszych fobii i upodobañ.
Author: bask  Date: 12-10-2011
W¶ciek³y Azot - Da³bym tytu³ "Nie bêdziesz..   4 na 4
bogów cudzych przede mn±...". Bardzo to obrazowo podane i faktycznie powinno dzia³aæ jak "otwieracz do oczu" na poziomie licealnym. Tak a propos niedawno powsta³a strona www.bogowiepolscy.net, gdzie podejmuje siê konkretne próby rozwik³ania zagadek rodzimego panteonu.
Author: W¶ciek³y Azot  Date: 12-10-2011
Leszy   6 na 6
Fajny tekst, lekki i mi³y. Da³bym ten tekst (samo opowiadanie) do podrêcznika etyki lub religioznawstwa(oby kiedy¶ by³o) na poziomie gimnazjum lub nawet liceum bo bardzo szybki u¶wiadomi³by m³odym ludziom ile bogów stworzy³y rozmaite spo³eczeñstwa. Jedno co bym zmieni³ to to ¿e bogowie ¶pi±, a nie umarli. Wszelkie ruchy neopogañskie w pewnym sensie budz± pamiêæ o starych bogach :)
Author: Leszy  Date: 12-10-2011
Jacek Tabisz - @udany tekst   7 na 7
Udany tekst, bardzo ³adnie przedstawiaj±cy jeden z wa¿nym argumentów na rzecz nieprawdziwo¶ci religii, do którego nie jest wogóle potrzebna postawa materialistyczno - racjonalna (tak mi bliskie, ale nawet bez tego, Jezus bogiem nie by³...). Rozumiem, ¿e gdy Jahwe z Jezusem zwiedziali krainê mrocznych marzeñ, Indie zosta³y zanihilowane przez chrze¶cijan (co nie jest niemo¿liwe) i dlatego Saraswati spoczê³a ju¿ w grobowcu.
Author: Jacek Tabisz  Date: 12-10-2011
Dariusz Godyñ - father Tucker   5 na 5
Ca³a reszta bogów spoczywa na tej
czê¶ci cmentarzyska, któr± bóg ze swoim synem ominêli :-)).
Ciekawe spojrzenie na temat zapomnianych bogów, trochê do ¶miechu
trochê do refleksji.
Author: Dariusz Godyñ  Date: 12-10-2011
father Tucker - zaraz, zaraz   5 na 5
A gdzie nasi, s³owiañscy bogowie? A bogowie germañscy i nordyccy?
Author: father Tucker  Date: 12-10-2011

Sort comments from the first

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)