The RationalistSkip to content


We have registered
144.738.031 visits
There are 7269 articles   written by 1060 authors. They could occupy 28656 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2962 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
Roman - ...ale   2 na 2
co badania nad nieświadomością mają do tytułowej reinkarnacji?

"Przekonanie o realności reinkarnacji należy bowiem do kategorii wiary, toteż pozostawiamy go kapłanom, teologom i ludziom w reinkarnację wierzącym"

Amerykańscy badacze, m.in. psychiatrzy dr Ian Stevenson oraz dr Jim Tucker przebadali kilka tysięcy przypadków relacji o poprzednich wcieleniach. Prace te prowadzono m.in. na Uniwersytecie w Wirginii. Zwłaszcza ten pierwszy, poświęcił kilkadziesiąt lat swojego życia na badanie takich wspomnień i jakoś nie słyszałem, żeby obwieścił wszem i wobec że reinkarnacji nie ma. Przeciwnie, dużej ilości takich relacji nie da sie rozwiązać uciekając się do normalnego wyjaśnienia (przypadek, oszustwo, błędne przedstawienie wspomnień),a z innych tylko reinkarnacja sensownie(?) tłumaczy zdarzenia. Chodzi tu o relacje dzieci wspominających swe poprzednie życie.
Tłumaczenie, że 2-3 letni dzieciak podaje informacje na temat swoich bliskich z poprzedniego życia (imiona, relacje, często okoliczności śmierci), które później są zweryfikowane empirycznie (pozytywnie, żeby nie było ;-) ), odwołaniem do życia płodowego, jest delikatnie mówiąc absurdalne.
Author: Roman Date: 25-06-2007
Reklama
ninja2   1 na 1
Czytaliscie o pewnym zuzlowcu
18-letni czeski żużlowiec, Matej Kus z zespołu Berwick Bandits przeżył dramatyczny wypadek. W meczu ligi brytyjskiej z Glasgow Tigers Matej spadł z motocykla. Jego rywal nie zdążył wyhamować i przejechał mu po głowie. Matej Kus nie dawał oznak życia przez 45 minut. W szpitalu lekarze bezskutecznie próbowali go ocucić. Gdy po dwóch dniach 18-latek się obudził, zaczął mówić po angielsku, mimo że wcześniej w ogóle nie znał tego języka. "Mówił z idealnym akcentem. Zupełnie jakby czytał wiadomości w telewizji" - powiedział menedżer "Bandytów", Peter Waite.
www.nautilus.org.pl/?p=artykul&id=1102
Dziwi mnie ten swiat
Author: ninja2  Date: 16-06-2011
michpon - Nowatorskie tendencje? 1
"Jednakże jeśli te nowatorskie tendencje zwyciężą w świecie nauki ( …)"

W jaki sposób te "nowatorskie tendencje" mogłyby wytrzymać ogień fachowej krytyki? Jak miałyby się poddać sceptycznej, empirycznej falsyfikacji? I na czym miałby te nowatorskie tendencje polegać? Musiałaby powstać spójna teoria, która te zjawiska nie tylko by wyjaśniała, ale także przewidywała (tak teoria ewolucji przewiduje zjawiska, gdyby się ktoś pytał). W przeciwnym razie takie wyjaśnienia nie różniłyby się niczym, co wcześniej wymyślono na polu szamanizmu, filozofii czy religii. Autor pisze, że nie będzie się w artykule zajmował realnością tych zjawisk (reinkarnacji, pamięci wstecznej itp.), a jednak na koniec w podsumowaniu wspomina o "nowatorskich tendencjach", zatem zakłada możliwość stworzenia falsyfikowanej teorii, która zakłada realność (jak to w nauce, co prawda zawsze z jakimś marginesem błędu).  Zakładając, mimo wszystko ugruntowaną pozycję teorii naukowych  w fizyce (astrofizyka, fizyka kwantowa) i biologii (ewolucjonizm neodarwinowski, biologia molekularna), trzeba by te "nowe tendencje" wpasować w obecne teorie naukowe. W przeciwnym razie niczym nie będzie się to różnić od szamanizmu, koncepcji filozofii starożytnej lub religii. (CDN ...)
Author: michpon  Date: 28-12-2012
michpon - Nowatorskie tendencje? 2
Ciekawy byłaby pomysł pamięci genetycznej jaką zaprezentował Frank Herbert w swojej sadze Diuna, ale obecna biologia molekularna raczej nie daje złudzeń co do tego za bardzo (mimo śmieciowego DNA itp.), chyba że występują jakieś zjawiska na (kwantowym?) poziomie fizycznym, o których nie mamy na razie zielonego pojęcia (czego oczywiście nie można wykluczyć). Z punktu widzenia ewolucjonizmu, gdyby coś takiego było fizycznie możliwe na jakimś bliżej niesprecyzowanym nośniku informacji w każdej komórce (pamięć genetyczna - w sensie zapisu pamięci doświadczeń, a nie kodu genetycznego jako takiego), to dawałoby potomkom niewątpliwe korzyści, jeśli chodzi o przetrwanie i przekazanie genów.
W tym sensie taka pamięć by niosła strzępki informacji o wszystkich naszych przodkach, także zwierzęcych i jednokomórkowych. Tak jak już jednak napisałem, biologia molekularna obecnie w żaden sposób czegoś takiego nie może potwierdzić, choć prężnie rozwija się dziedzina zwana epigenetyką, związana z przekazywaniem informacji objawiającej się w fenotypie poza standardowym kodem genetycznym, więc może tu jest pole do działań dla naukowców? :-)
Author: michpon  Date: 28-12-2012
Agent09 - Badania Stevensona   1 na 1
Witam, jak wyjaśnić wyniki badań Stevensona... Twierdzi, iż w 35 % przypadków zmiany na ciele zgadzają się z tymi opisywanymi w życiu w poprzednim wcieleniu.... Dane te pochodzą nawet od osób, które podały szczegóły z detalami podczas hipnozy... 43 na 49 podały największe szczegóły, w pozostałych 300 na 800 przypadków badanych dzieci znamiona, deformacje się pokrywają... Jak to wyjasnić racjonalnie, nie odwołując się do parapsychologii?
Author: Agent09  Date: 03-05-2013
Koraszewski - Agent09  -2 na 2
Tylko bezgraniczną głupotą.
Author: Koraszewski  Date: 03-05-2013
Agent09 - reinkaranacja   1 na 1
dzięki, tak też uważam...;)
Author: Agent09  Date: 03-05-2013
Roman   1 na 1
@<a>Koraszewski - podobną pewność siebie daje tylko ignorancja.
</a>
Author: Roman  Date: 29-07-2013
AlexRener - Tomek  -1 na 1
Nie głupotą a faktem. I tyle.
Author: AlexRener  Date: 04-09-2017

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)