Odtwarzam treść komentarza z pamięci. Nie będzie tu niestety wszystkiego co przez ponad godzinę wklepywałem poprzednio. :(
Jako pasjonat narzędzi TeX-owych z prawdziwą radością przeczytałem niniejszy artykuł. Chciałbym go jednak uzupełnić o parę szczegółów.
We współpracy z polską Grupą Użytkowników Systemu TeX WNT zaplanowało na lipiec wydanie książki "The TeXbook". Również i ona zawiera subtelne żarty które stają się zrozumiałe dopiero gdy rozwiązuje się zawarte w niej zadania.
www.wnt.com.pl/(*)zapowiedzi?OpenView&Count=1000W artykule nie padają daty. (W sumie nie dziwię się bo TeX powstawał etapami). Nie sposób jednak pominąć milczeniem fakt, że darmowe narzędzie powstałe w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia nadal nie znajduje godnego siebie konkurenta i jest stosowane przez dwóch największych na świecie wydawców tekstów naukowych, tj. American Mathematical Society oraz Springer Verlag, a ponadto przez kilkadziesiąt innych cenionych wydawnictw o ustalonej renomie (Addison-Wesley Publishing Group, Oxford University Press, Elsevier Publishers, Kluwer Academic Publishers i wiele innych) Dzieki nakładkom takim jak LaTeX, narzędzie to jest proste w obsłudze i wciąż zyskuje coraz to nowe możliwości.
Nie wspomniano, że oprócz METAFONT-a Knuth stworzył na potrzeby TeX-a na podstawie cenionych wzorców (np. Excelsior) rodzinę krojów Computer Modern (bardzo czytelną, funkcjonalną i nadającą się do szerokiej klasy tekstów). Do swojej książki wydanej w Polsce przez PWN jako "Matematyka konkretna" stworzył Concrete Roman Fonts. Nie dziwi więc dbałość wydawnictw o stosowanie oryginalnych krojów, a raczej pewien niesmak mogłyby budzić zmiany w tym zakresie.
Na koniec parę uwag odnośnie pisowni. Tam gdzie nie można uzyskać stosowanego przez Knutha obniżenia litery E zaleca się pisownię "TeX" zamiast "TEX"
Nazwa ta pochodzi od greckiego słowa oznaczającego sztukę. Litery TEX to duże greckie tau, epsilon i chi. Należy więc czytać "tech" lub "tek" (ponoć tak to wymawia Knuth).