Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
205.306.788 visits
There are 7362 articles
written by 1064 authors.
They could occupy 29015 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Dante -
Biesiada
Karl Heinz Bohrer -
Absolutna teraźniejszość
Znajdź książkę..
Comments to article
Demokracja i media
Enter your comment on this article …
sankari - Winne media?
Rzeczywiście przedstawiona w artykule diagnoza roli mediów w życiu politycznym ani nie jest nieznana, ani zaskakująca. Jest natomiast niepełna. Bowiem jeśli zgodzić się z wyrażoną tezą (a ja się zgadzam)o manipulowaniu społeczną świadomością przez media w interesie koncernów, do których dane media należą,to należy zgodzić się także z powszechnie znaną prawdą o ograniczeniu wolności mediów, a więc i wolności słowa ... w ustroju kapitalistycznym, którego celem nie jest bynajmniej szerzenie demokracji, lecz zwiększanie zysków. Wcale przy tym nie twierdzę, że w ustroju socjalistycznym (cokolwiek by to miało w teorii i praktyce znaczyć) poziom wolności mediów oraz wolności słowa był wyższy, bo wszyscy wiemy, że było przeciwnie. Jeżeli jednak ktoś oczekiwał, że koncerny medialne będą walczyć o wolność słowa, zamiast o zyski, to jego ulubionym programem telewizyjnym zapewne jest Dobranocka. Zgoda, w Polsce mamy do czynienia z większym natężeniem manipulacji, niż na Zachodzie, ale wynika to ze słabości polskiego rynku mediów, który odzwierciedla słabość polskiego kapitalizmu w ogóle. Nie podzielam niestety optymizmu autora co do tego, że coraz więcej ludzi przestaje mediów słuchać, oglądać i czytać, "w coraz większym stopniu myśląc samodzielnie i dokonując samodzielnych wyborów ", a już najmniej świadczą o tym, moim zdaniem, wyniki ostatnich wyborów. Pewnej szansy upatruję natomiast w burzliwym rozwoju blogów (np.kilka milionów regularnie pisanych we Francji), które są wolne od ww. ograniczeń i które kilkakrotnie już się sprawdziły jako dostarczyciele z regionów ogarniętych konfliktami innej informacji,niż przekazywana przez uznane media.
Author:
sankari
Date:
01-11-2006
Reklama
Abisynek - Cemno to widzę!
Wcale przy tym nie twierdzę, że w ustroju socjalistycznym (cokolwiek by to miało w teorii i praktyce znaczyć) poziom wolności mediów oraz wolności słowa był wyższy, bo wszyscy wiemy, że było przeciwnie.
Właśnie! - "Ustrój socjalistyczny" w różnych krajach i w różnych czasach, co innego znaczył. Poziom wolności, w ZSRR i Albani w czasach stalinowskich, był znacznie niższy od obecnego. W Polsce czasów Gomułki porównywalny z dzisiejszym, ale już później, pomimo cenzury, praktyczna wolność słowa była wyższa niż dzisiaj (Choć równie dosyć kiepska).
Cenzura właścicielska jest najlepszą cenzurą. Kierownicy mediów, dobrze opłacana śmietanka dziennikarska, doskonale znają wymagania idelogiczne właścicieli, a wymagania taktyczne zostają im permanentnie przekazywane. Dziennikarski pleps nie ma nic do powiedzenia.
Parę wolnych tytułów, w mikroskopijnym (mniejszym niż prasy nielegalnej w latach stanu wojennego) nakładzie ma niewielkie znaczenie.
Jaka będzie przyszłość? Lepszej odpowiedzi udzielają nam filmy Szulkina, niż blogi. Ciemno to widzę!
Author:
Abisynek
Date:
26-11-2006
Sort comments
from the newest
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)