Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.987.045 visits
There are 7362 articles
written by 1064 authors.
They could occupy 29015 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Comments to article
Filozofia
Enter your comment on this article …
@ffe? - Rozdroże
Zakosztowawszy dwu dróg poznania: filozoficznej i naukowej, przy tej drugiej pozostanę, jako że i pytań stawia więcej i odpowiada z większym sensem.
Author:
@ffe?
Date:
22-04-2008
Reklama
arystyp - Hmm
Artykułu nie doczytałem do końca i będę złośliwy - takie deklaracje i egzaltacje bardziej pasują mi do bloga. A jeśli chodzi o porównanie filozofii i "nauki"... Nie słyszałem żeby był taki przedmiot jak "nauka", ale chętnie się dowiem jaki jest tej "nauki" przedmiot, metoda i cel. No i ciekawe jakie odpowiedzi daje "nauka" w takich kwestiach jak moralność czy estetyka, jakie osiągnięcia ma w analizie języka czy w wyjaśnianiu fenomenu ludzkiej świadomości? A także szczególnie mnie interesuje jaki ma "nauka" do zaproponowania pogląd na świat? Naukowy, oczywiście... Czyli jaki?
Author:
arystyp
Date:
23-04-2008
dzudzu
poetyckie takie... wyczuwam zmęczenie precyzyjnym systematyzowaniem świata, rozbijaniem na atomy i porządkowaniem; w tle bowiem czai się intuicja, że na styranego ducha ten wysiłek nie będzie (przynajmniej nie zawsze) balsamem.
spoko, mnie się podobało... w sam raz na rozważania egzystencjalne przy wódeczce.
Author:
dzudzu
Date:
23-04-2008
palyk - Niestety.
Romantyczna wata słowna, niestety.
Author:
palyk
Date:
23-04-2008
Adrian Sadura
Ja szybko nauczyłem się, że swoją drogę wybieram sam, i nic nikomu do tego. W moim interesie jest pytać, radzić się, jestem przecież całkiem młody.. Ale to ja wybieram.
Bo czym innym jest poradzić się innych, jak widzą jakiś problem z ich perspektywy, a pozwolić się unieść z prądem tego jakże niemądrego świata.
Pozdrawiam
Author:
Adrian Sadura
Date:
23-04-2008
michiko
Platon rzekł, że początkiem filozofii jest zdziwienie. Zdziwienie, które ma swój początek w umyśle człowieka wobec kryzysu egzystencjalnego. To nie filozofia sprawia, że autorka zastanawia się nad otaczającą ją rzeczywistością, tylko chęć zrozumienia siebie, odkrycia zasad funkcjonowania rzeczywistości, o ile takowe w ogóle istnieją itd. Filozofia jest potem.
Author:
michiko
Date:
24-04-2008
barycki - do arystyp
„Artykułu nie doczytałem do końca i będę złośliwy - takie deklaracje i egzaltacje bardziej pasują mi do bloga.”
Zupełnie się z Panem zgadzam, ale takie samo wrażenie odniosłem czytając Pański tekst. Zadaje Pan tyle pytań z ciekawością dziecka, że wypadałoby przeczytać parę książek i przeprowadzić analizę, jak najbardziej naukową, problemów które Pana nurtują. Będzie Pan wtedy mniej ciekawy, ale za to bardziej rzeczowy.
Adam Barycki
Author:
barycki
Date:
26-04-2008
arystyp - Hmm
Mój komentarz odnosił się do pierwszej wypowiedzi, gdzie ktoś porównywał poznanie naukowe i filozoficzne, by przyznać wyższość temu pierwszemu. Właściwie niepotrzebnie się czepiłem, bo użytkownik ten nie sprecyzował nawet na jakie to pytania lepiej odpowiada "nauka", ale wyglądało jakby mu chodziło o wszystkie pytania. Odruchowo zaznaczyłem, że są pytania, i jest ich całkiem sporo, na które nauki (szczegółowe) nie odpowiadają, a które są równie ważne.
Author:
arystyp
Date:
26-04-2008
Krzyszrof Hyżorek - Nauka
"Nauka – autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek." Wikipedia
Nauka odpowiada na pytania podobnie jak filozofia. Oczywiście sama filozofia jest bez nauki tylko bezużytecznym pojęciem, ponieważ sama w sobie jest nieweryfikowalna. Nauka pozwala poznać nasz świat, natomiast filozofia zajmuje sie samym sensem wszelkich dążeń i istnień.
W rzeczywistości założenia filozofii mogą być błędne...
Author:
Krzyszrof Hyżorek
Date:
30-04-2008
Grzegorz Sznajdrowski - inaczej
Temat możliwe, że już zapomniany. Ja jednak tytułem próby.
Dla mnie filozofia to umiejętność obserwowania, obserwowania i wreszcie: obserwowanie.
Różnica między osobami oświeconymi, a prymitywnymi polega na tym, że te pierwsze obserwują i zauważają jak jest, oraz stosują to co się sprawdza. Te drugie nie dostrzegają tego co mają przed oczami.
Kocham filozofię. Filozofia to wolność. Wolność jest równoznaczna z miłością. Zaprzeczenie powyższego równoznaczne jest z zaprzeczeniem naturze. Wolność jest naturalna, miłość jest naturalna, filozofia jest naturalna.
Author:
Grzegorz Sznajdrowski
Date:
01-10-2008
kielnia - jestem zbitką świadomości
myśli które sie ciągle zbierają w mojej głowie zmieniają swe kształty barwy nastroje , znikają , pojawiają sie , wciąż te same ale nowe inne czyste i brudzą sie z zaprzeczeniami które tez znikają i pojawiają sie. filozofia .. jest moją najwiekszą paranoją ona mnie budzi i usypia . czasem ciężko mi żyć ze świadomością którą właśnie odkryłam i szukam zaprzeczeń by zyć z nią ??? życ ze świadomością i łączyć to z wyznawaną religią która nie zgadza sie z myślą. połaczyć fakty niezgodne ze sobą? odnajdywać połączeń myślowych kierujących myśli ku jednej spujnej... O FILOZOFIO !!! O JAH !!!
Author:
kielnia
Date:
23-10-2008
Sort comments
from the newest
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)