Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.321.939 visits
There are 7364 articles
written by 1065 authors.
They could occupy 29017 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) -
Nowy Renesans
Znajdź książkę..
Comments to article
Polskie tradycje religijne i polityczne
Enter your comment on this article …
ciekawski - Logiki! Logiki!
Z artykułu jasno wynika, że za antyniemieckie i antyrosyjskie fobie Kaczyńskich odpowiedzialny jest kult Serapisa i Izydy. Święty Paweł napisał 4 ewangelie, a dzięki koczowniczej wizji świata obywatele krajów zachodnioeuropejskich myślą racjonalnie.
Ten tekst nie jest nawet pod psem. Jest pod kotem.
Egipskim, porządnie zmumifikowanym.
Author:
ciekawski
Date:
04-06-2008
Reklama
camel - do ciekawskiego
Jak udało ci się wyciągnąć takie wnioski? Wezwanie o więcej logiki radzę Ci najpierw zastosować na sobie. A może to tylko zamroczenie katolika, któremu objawiono prawdę: bozia nie istnieje!?
Tekst jest nieco chaotyczny, lecz potrzebny, bo może stanowić przyczynek dla dalszych poszukiwań.
Author:
camel
Date:
04-06-2008
earthalgeroth - chaotycznie
No niestety. Artykuł jest bardzo chaotycznie napisany, nie ma w nim spójności.
Author:
earthalgeroth
Date:
04-06-2008
renard
Czy mi się wydaje, czy skrytykowanie każdego tekstu na tym portalu kończy się oskarżeniem o bycie katolikiem?
Pozwolę sobie zauważyć, że katolikiem nie jestem - nawet nie katoliczką - a tekst jest do kosza. Ewangelie przypisywane św. Pawłowi?? Brak dowodów pozachrześcijańskich na istnienie Jezusa... A mi się zdawało, że jakieś tam dowody owszem, są, ale odsyłam do kogoś lepiej obcykanego albo do Wikipedii.
Ładnych tu czasami widać racjonalistów....
Author:
renard
Date:
04-06-2008
earthalgeroth - wiki
No, akurat Wikipedia nie jest zbyt wiarygodnym źródłem informacji jeśli chodzi o takie tematy. Prawdę powiedziawszy zastanawiam się skąd w zasadzie można czerpać rzeczywiście wiarygodne informacje na TE tematy.
Author:
earthalgeroth
Date:
04-06-2008
Stanisław Hałewer - Brawo Autor!
Na wstępie rada: ignorujmy TROLLI.
Artykuł niezwykle interesujący. Oczywiście mogą być rozbieżności zdań co do pewnych faktów historycznych sprzed dwóch tysiącleci. Należy jednak pamiętać o małej dostępności źródeł, z jednej strony i o celowym fałszowaniu dokumentów historycznych przez Kościół. Gdyby Autor rozwinął liczne wątki, które podjął, nie spotkałby się z bzdurnym zarzutem chaotyczności, a artykuł byłby dłuższy i jeszcze ciekawszy.
Author:
Stanisław Hałewer
Date:
05-06-2008
jet - a mnie sie bardzo podobalo
Świetny artykuł!
Jeśli chodzi o historyczność Chrystusa to ja pytałem na forach historycznych. Odpisywano mi, że autorowie podający "dowody" na istnienie Jezusa albo nie są wiarygodni, albo piszą o "kimś tam" a reszta dopowiadała sobie że to o "niego" chodzi.
Jestem Polakiem i wiem (niestety) jak wygląda sytuacja państwo-kościół w Ojczyźnie jednak zawsze zastanawiałem się jak to jest w tych bardziej oświeconych krajach. Może ktoś podjąłby się i opisał jak to jest np. we Francji. Od jakiegoś czasu mieszkam w Wielkiej Brytanii, jednak nie orientuję się zbytnio w tutejszej polityce (niestety). Czasem się zastanawiam że może nie mnie, ale mojemu (hipotetycznemu) dziecku-ateiście byłoby bardzo trudno żyć w Polsce. Raz mój wujek się ze mną spierał że w Polsce ludzie są tolerancyjni, więc postanowiłem to sprawdzić. Zawołaliśmy jego 9-letnią córeczkę i spytaliśmy czy zna ucznia, który nie uczęszcza na katechezę? Nie. A co by pomyślała gdyby się taki znalazł? Że jest głupi.
Na tym chyba skończę mój skromny komentarz.
Pozdrawiam
Author:
jet
Date:
05-06-2008
kobieta - bardzo ciekawy tekst
Jestem pewna, ze po przeczytaniu tego tekstu polski kler odrzuci opowiesci dawnych ludow i nawroci sie na polacyzm.
Pozdrawiam
Author:
kobieta
Date:
05-06-2008
@ffe? - inspiracja
Oryginalne i dające do myślenia ujęcie tematu.
Author:
@ffe?
Date:
07-06-2008
rosolzkury
Sam artykuł jest strasznie chaotycznie, napisany dobór argumentacji czy tezy postawione rozbawiły mnie. Trochę to wygląda jak taka "oczywista- oczywistość" szkoda że samego tytułu w artykule prawie nie ma a i stylistyka pozostawia wiele do życzenia.
To co Pan napisał to nie jest definicja religii wg.Durkheima.
"Z dostępnych historycznych danych wynika, iż chrześcijaństwo stworzył Święty Paweł"- to ja się pytam z jakich?
"Przypisywane mu ewangelie tworzą podstawowy zręb chrześcijaństwa-nie mam pojęcia skąd Pan to wynalazł- ja sie pytam kto mianowicie przypisuje mu ewangelie?
Jezus nie istniał? To w takim wypadku Homer, Euklides i Pitagoras też nie istnieli. A o Jezusie piali choćby Piliniusz Młodszy, Józef Flawiusz,Swetoniusz, Tacyt, "Didache"-anonimowe dzieło z I wieku, Klemens Rzymski,źródła z II w. od pism chrześcijańskich, poprzez antyczne do żydowskich.
Cóż mit australijskich aborygenów o Djanggawul mówi, że Djanggawul wprowadził zwyczaj obrzezania- czy to znaczy ze Żydzi go przejęli. Motyw podobieństwa stworzenia do Stwórcy można odnaleźć wśród Indian Arikara,Bagobowie.Podobne, powstałe dwa tysiące lat przed Chrystusem motywy mieli Maorysi w Nowej Zelandii.
Author:
rosolzkury
Date:
07-06-2008
Adam - teorie....
snucie teorii to może i ciekawe intelektualne zajęcie, ale potrzeba trochę zdrowego rozsądku. Twierdzenie że współczesne antytolerancyjne nastroje biorą się z tradycji osiadłego trybu życia to jakiś absurd, bo co z przeszłościa? Polska była kiedyś ostoją dla Żydów, których przeganiali ludzie z zachodniej bardziej "nomadycznej" społeczności! Hitler pojawił się w Niemczech, we Francji całkiem dobrze ma się LePen. Charakter rodzimego katolicyzmu ma raczej źródła w naszej całkiem niedawnej przeszłości (zabory, zacofanie, 40 lat komunizmu) i słabego poziomu edukacji w ogóle. W sumie oczywiście są podobieństwa pomiędzy religami które biorą się raczej z natury ludzkiej: potrzeba kochanej matki dla zrównoważenia srogiego ojca, potrzeba celebrities tj. świętych (moga być święci, a może być Piłsudzki lub Beckham).
Author:
Adam
Date:
09-06-2008
Horatio Ratio - :-)Tezy autora są komiczne...
Autor tego artykułu wykazał się wprawdzie brakiem wiedzy historycznej i zdrowego rozsądku, ale w zamian popisał się wyjątkową kreatywnością w tworzeniu fantasycznych teorii. Stwierdzenie, że chrześcijaństwo jest syntezą wierzeń staroegipskich oraz judaizmu, nie jest oryginalne, ale jest wyłącznie spekulacją niektórych badaczy religii (zwłaszcza XIX-wiecznych) i nie ma żadnego potwiedzenia w materiałach historycznych (M. Bułhakow w zabawny sposób zobrazował tego rodzaju spekulacje w "Mistrzu i Małgorzacie"). Poza tym, jeżeli najważniejsze elementy chrześcijaństwa są kalką tych wierzeń, to jakim cudem wyparło kult Izydy czy Sarapisa, które przecież znikneły bez śladu? Tak na marginesie - Izyda nie była matką Ozyrysa, tylko jego siostrą i żoną (w dalszej części autor się poprawia i podaje Horusa jako syna Izydy).
Stwierdzenie, że Jerozolima była zbyt małym ośrodkiem, aby mogły w nim powstać nowe idee, trąci zupełnym brakiem rajonalizmu. Równie dobrze można by stwierdzić że Kant nie mógł stworzyć swojej "Krytyki czystego rozumu" w prowincjonalnym Królewcu, więc tak naprawdę działał w kosmopolitycznym Paryżu albo przynajmniej w Berlinie.
Author:
Horatio Ratio
Date:
02-07-2008
pakowalski - Poplątanie...
Ech... Zacznnę od tego, że sam chętnie doszukuję się śladów pogaństwa wokół -- takich jak 1 listopada, czy puste miejsce przy wigilijnym stole. To prawda, że w Polsce chrześcijaństwo spotkało się z miejscowymi wierzeniami i to co dzisiaj znamy jako ludowy katolicyzm nosi wiele jego śladów. Ale, gdzie tu miejsce na Egipt?
Z tym Egiptem jest problem. Czytałem wpierw glosę, z którą się chętnie zgadzałem, tu jednak zgodzić się trudno. Nie widzę niczego, co przemawiałoby za hipotezą aleksandryjską, a taki wymóg stawia 'brzytwa Ockhama'. Musimy bowiem mieć powód, by zanegować wersję oficjalną, zapisaną w tradycji. Co zaś z tego, że chrześcijaństwo nosi ślady bliskowschodniego synkretyzmu (głównie jednak powiązań z myślą grecką), skoro on nie ograniczał się on do samej tylko Aleksandrii a obejmował cały Bliski Wschód... Sama Septuaginta na jakiej bazowało wczesne chrześcijaństwo to za mało.
Kolejna rzecz to obraz naszych słowiańskich przodków. Co to za nomadzi w kraju zarośniętym puszczami, gdzie najlepsze drogi to rzeki? Co to za spotkania z Celtami (których dawno już w Polsce nie było), czy budowniczymi Biskupna (j.w.)? Słowianie być może spotkali resztki Gotów i Wandali. To wszystko.
Author:
pakowalski
Date:
10-07-2008
PIotrek - az dziw bierze
Nie lubie krytykowac, ale .... przeczytalem artykul i mocno sie zawiodlem na poziomie szcegolnie merytorycznym. Rodzi sie jedno pytanie: co dla autora jest wiarygodnym zrodlem historycznym a co nie. Dlaczego np. przekaz ewangelistow nie jest, ale przekaz mitologi juz jest? jakies ufo! I bije zupelny brak wiedzy o wierze katolickiej. Tylko moze wspomne, ze istnieje swieto zmarlych w KK.
Author:
PIotrek
Date:
11-07-2008
pakowalski - Święto Zmarłych
Piotrku:
Sam autora krytykowałem, ale z kultem zmarłych w Polsce ma rację. Święto Zmarłych? (Czyli 'zaduszki'.) Nie tłumaczy ono naszej specyfiki jaką jest masowość odwiedzin grobów, często wielokrotnie w ciągu jednego dnia; tak jak kult relikwii nie tłumaczy propozycji 'krojenia' Jana Pawła II; a umoralniające historyjki o wracających z Sybiru powstańcach nie wyjaśniają pustego miejsca przy wigilijnym stole. W tym wszystkim z tradycji przebijają relikty myślenia pogańskiego. Można by powiedzieć, że w Polsce, tak jak i w innych krajach (Ameryka Łacińska, Afryka, Chiny) nastąpiło w pewnym momencie stopnie tradycji pogańskich z chrześcijańskimi. (Ale nie odkrycie egipskiego dziedzictwa... Co oczywiście nie kłóci się z tym, że i wczesne chrześcijaństwo przyjmowało wpływy pogańskie, w tym egipskie.) Tyle, że u innych to wyraźnie widzimy, u siebie nie boimy się spojrzeć i nazwać to publicznie po imieniu.
Author:
pakowalski
Date:
11-07-2008
Sort comments
from the newest
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)