The RationalistSkip to content


We have registered
205.159.590 visits
There are 7362 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29015 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.

Enter your comment on this article …
Humanożerca - Odpowiedź
Mam na myśli te bardziej współczesne niż te wydane w PRL przez komunistów. Takich tez o których mówisz to na oczy nie widziałem. Jednym z autorów jest tłumacz pism Poppera, jak go nie zrozumiał to być może większość jego tekstów nie warto czytać po polsku? Czytałem jego pisma również w innym tłumaczeniu. :-)
Author: Humanożerca Date: 06-12-2008
Reklama
Sylwek
Taaa.... czytałem kilka tych opracowań, poziom rozumienia popperyzmu ich autorów pozwalał formułować im myśli takie jak na przykład ta, że bezsensowna jest ewolucyjna epistemologia, bo naukowa wiedza nie zwiększa przystosowania uczonych.
Jeśli tego rodzaju niespójności masz na myśli, to może czas poczytać samego Poppera zamiast jedynie mówiących o nim historyków idei.
Author: Sylwek  Date: 05-12-2008
Humanożerca - drobne uwagi
1. Są opracowania filozoficzne na temat wewnętrznych sprzeczności popperyzmu i niejasnego stosunku jej autora do konwencjonalizmu. 2. Nie jest do końca prawdą, że mit u niego nie ingeruje, bo ingeruje jako jedno ze źródeł inspiracji, szukania takich możliwie weryfikowalnych teorii, które uzgodniłyby wizję świata z ogólnymi postulatami stawianymi przez mit, co widać szczególnie w jego analizach historii nauk. 3. Nie widzę wielkiej różnicy miedzy zmianami ze względu na ciągłe odkrywanie, odnawianie dawnych prawd, a odnajdywaniem ich na drodze wyłaniania się człowieka znikąd, obie opowieści te opowieści to mity. 5. Prawdziwą przewagą mitu jest konsekwentne oferowanie perspektywy podołania nieskończoności (a nie pewność, która jest zjawiskiem zachodzącym dzięki zapośredniczeniu w innych), Laickość może dać tego tylko namiastkę. 4. Słynna sprawa pogrzebacza na jednym z brytyjskich uniwersytetów, ten kto nim wymachiwał miał z gruntu odmienne zdanie co do mitów i religii. Żądał konsekwentnego porównywania wierzeń pierwotnych z naszymi wierzeniami a nie naszej wiedzy i ich wierzeń.
Author: Humanożerca Date: 05-12-2008

Sort comments from the first

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)