The RationalistSkip to content


We have registered
200.524.214 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
CHOLEWA - Moje trzy grosze
Dla mnie Nauka jest jedna i tylko ze względów metodologicznych człowiek pojedyńczy nie może zajmować się całą nauką . Podział nauk np. przyrodnicze i humanistyczne jest podziałem sztucznym . Dzisiaj nauka jako całość zajmuje się nie tylko człowiekiem ale całą rzeczywistością poza nim łącznie z Wszechświatem , znajdując z nim związki cielesne .Humanista powinien  więc wiedzieć , że opisując siebie i innych w rozmaitych relacjach ,używając do tego narzędzi jak metafora , powinien być świadom , że wszelkie hipostazy ( czyniące język piękniejszym ), jeśli nie dadzą się sprowadzić do cielesności fizykalnej w czasie i przestrzeni , to sprowadza opis do świata urojonego. Hipostazami okraszone jest prawo , psychologia , autonomia , słowo "logika " itd.itp. Przy pomocy logiki nie poznajemy świata lecz poprawność naszych sądów. Moim zdaniem neokwanty prof. A.R. Nowickiego są świetnym zwieraczem całej Nauki.
Author: CHOLEWA  Date: 11-06-2009
Reklama
Marek Zabukowski
Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałeś koncepcje Diltheya i Windelbanda. Równie dobrze, postępując za Twoją logiką, można powiedzieć, że Dilthey dokonał podziału ze względu na metodę (nauki o przyrodzie wyjaśniają, zaś nauki o duchu rozumieją) zaś Windelband ze względu na przedmiot (nauki przyrodnicze badają prawa i abstrakcyjne związki, zaś humanistyka to co jednostkowe). Poza tym skąd pomysł, że czas jest linearny? To jest właśnie metafizyka! Twój tekst wulgaryzuje myśl niezwykle subtelną myśl obydwu uczonych...
@CHOLEWA: a może to właśnie "cielesność fizyczna w czasie i przestrzeni" jest urojona? Przecież samo pojęcie "świata fizycznego" jest abstrakcją, idealizacją dokonaną przez ludzki umysł, zatem skąd wiesz, że on (świat fizyczny) rzeczywiście istnieje. To tylko aksjomat i chyba powinieneś sobie przynajmniej zdać z tego sprawę. Nikt jeszcze nie udowodnił ponad wszelką wątpliwość, że świat istnieje, więc może zaczniesz mówić mniej kategorycznym i nie znającym sprzeciwu językiem?
Author: Marek Zabukowski  Date: 22-06-2011

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)