Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.325.376 visits
There are 7364 articles
written by 1065 authors.
They could occupy 29017 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Comments to article
Mózg traktuje narzędzia jak tymczasowe części ciała
Enter your comment on this article …
myslivy
1 na 1
powtózenie skomplikowanej zasłyszanej melodii przez muzyka nie jest wynikiem tego, że instrument jest kolejną częścią jego ciała, tylko posiadania słuchu absolutnego. Oczywiście jeżeli grasz na gitarze czy fortepianie od lat i "czujesz" ten instrument, potrafisz zagrać z zamkniętymi oczami i w różne dziwne sposoby- w końcu przyzwyczajasz się do kształtu gitary czy rozmieszczenia klawiszy i możesz odbierać instrument jako element siebie.
Author:
myslivy
Date:
29-06-2009
Reklama
Camoranesi - muzyka
1 na 1
Lata cwiczen powoduja, ze muzycy sa w stanie poslugiwac sie swoimi instrumentami pijani, z zamknietymi oczami wiszac do gory nogami na wysokosci 3000 m. Wiem, bo sam gram na gitarze od paru ladnych lat i gdy gram jest to po prostu kolejna czesc mojego ciała. Najlepsi muzycy swiata tak czuja swoj instrument, że potrafia za pierwszym razem powtorzyc zaslyszana melodie (nawet skomplikowana) bez najmniejszego problemu.
Author:
Camoranesi
Date:
28-06-2009
zbikos - To oczywiste
Moje intuicyjne pojmowanie zgadza się z poglądem, jak w artykule. Mało tego rozszerzę jeszcze to pojęcie "narzędzi" na np.: samochód, rower, żaglówkę. Wszędzie tu odczuwam detale konstrukcyjne pojazdów (np podczas przeciążeń), gabaryty bez specjalnego patrzenia itd.
Teraz zastanawiam się nawet jakie są granice, takiego objęcia umysłem wszelkich innych "protez" i jak to się komponuje ze świdomością zbiorową. Na pewno, można mówić o różnych natężeniach tych świadomości, zależnie od stopnia sprzężenia z mózgiem. Myślę, że nad takimi rzeczami już gdzieś się pracuje.
Author:
zbikos
Date:
28-06-2009
rudyment - Pytanie
Chcesz powiedzieć, że nawyki i odruchy nie są kontrolowane przez mózg?
Author:
rudyment
Date:
28-06-2009
Krzychooo75 - Nic niezwykłego
3 na 3
Nasz mózg posiada tak wiele możliwości adaptacji do warunków środowiska, że odkrywanie takich rzeczy przez "naukowców" jest jak wyważanie otwartch drzwi :). Sam dużo gram w tenisa ziemnego, a tymczasem na wkacjach popularna jest ... siatkówka. I nagle okazuje się, że sekwencja ruchów ręki jest z drugiego kosmosu :) i dopiedo po jakimś czasie się koordynacja przestawia i wcale nie jest tyo ta 15-20 min. Zresztą, też jeżdzę na deskach i inreresuję się stroną motoryczną ciała, i jak badania (potwierdzające praktykę tzw nawyki, odruchy) wykazują, że nie wszysko jest bezpośrednio kontrolowane przez mózg. Zresztą do takich odkryć trzeba podchodzić z dystansem, bo w naszym pięknym roku 2009 wiedza na temat możliwości mózgu są jakby w powijakach. Hi, mój pierwszy post na stronę, choć już ponad rok czytam :). Szacunek dla wszytkich ludków.
Author:
Krzychooo75
Date:
28-06-2009
Sort comments
from the first
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)