The RationalistSkip to content


We have registered
205.021.406 visits
There are 7362 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29015 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
Oskar Wiśniewski
Witam,
zapamiętani (póki co) są obaj, zauważyłem, że może Sartre wzbudza więcej kontrowersji, choć przeglądając pobieżnie ich życie osobiste (które prawie z pewnością musiało mieć wpływ na ich filozofie) może to być zastanawiające. Egzystencja nigdy nie będzie po esencji, rzecz jasna w przypadku człowieka. Sartre popełnił tu pewną nieścisłość, mówiąc wprost, że człowiek jest "skazany na wolność", przy czym "skazanie" możemy rozumieć jako radykalne "przeznaczenie", "predestynację". Wolność w określonych sytuacjach, przy czym ilość możliwych sytuacji jest nieograniczona, co prowadzi do swoistego "rozbicia" wolności absolutnej. Bieg czasów w teorii można zmieniać w sposób nieskrępowany. Nie chciałem łączyć na siłę epikureizmu z egzystencjalizmem, zastosowałem tu jego najbardziej potoczne znaczenie, chcąc podkreślić jego częściową opozycję wobec stoicyzmu, traktując go jako prąd, który wręcz nakazywał czerpać radość.
Author: Oskar Wiśniewski Date: 29-09-2009
Reklama
O Sartrze - Autorze
W filozofii będzie zapamiętany Camus a nie Sartre, który pisał niejasno, żaglując znaczeniami słów. Nie wiem jak chcesz, aby epikurejczyk wcielał się w stoika (epikureizm był jedyną szkołą dogmatyczną (w dzisiejszym tego słowa znaczeniu) w okresie helenistycznym. Zaś co do hasła, nigdy nie będzie tak, że egzystencja nie poprzedza esencji więc nigdy nie będzie piekniejszych czasów wedle tej filozofi8i. Inna sprawa, że Sartre próbował eklektycznie i niespójnie pogodzić markiszm z egzystencjalizmem, czy Ty chcesz to jeszcze godzić z epikureizmem?

www.pregierzrozumu.blogspot.com
Author: O Sartrze Date: 29-09-2009
n0e
sartre kontrowersyjny... no właśnie... może autor przypomni czytelnikom jakie miał bohater artykułu poglądy na ZSRR w latach 1930-1950?
Author: n0e Date: 18-09-2009
kobieta - napewno istnieja   1 na 1
To prawda, ze przeszlosci nie mozemy zmienic. Karmienie spoleczenstwa martyrologia, jest celowym zamierzeniem odebrania jego obywatelom sensu zycia, zlamania kregoslupa i podporzadkowania glosowi wladzy. Duza czesc spoleczenstwa amerykanskiego zostala okradziona z owocow pracy calego zycia, do tego, musza ogladac w mediach twarze swoich oprawcow. Jestem pelna uznania dla znanych postaci programow TV jak Dr. Phile, Doktorzy, Lenon i inni, ktorzy udzielaja psychicznego wsparcia poszkodowanym, udostepniaja profesionalna pomoc prawnikow majacych rejestr falszywych przedsiebiorcow i bankow, zbieraja od osob wystepujacych w ich programach - takze innych organizacji - konserwy, ktore sa rozdawane potrzebujacym. "Zostaliscie ograbieni z dorobku zycia, straciliscie wszystko, ale nie mozecie pozwolic na to, by odebrano wam sens waszego zycia, radosc zycia z rodzina" - uswiadamiaja. Wydaje mi sie, ze slowa "Byc moze istnieja czasy piekniejsze..." w trudnych sytuacjach daja nam sile i nadzieje, ze moze nagle znajdziemy sie na innej drodze, gdzie bedziemy czuli sie szczesliwi i bezpieczni, jesli sie nie poddamy. Taka niska, albo wysoka konjunktura zycia, jak w ekonomii. 
Pzdr
Author: kobieta  Date: 17-09-2009

Sort comments from the first

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)