Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.980.885 visits
There are 7362 articles
written by 1064 authors.
They could occupy 29015 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Karl Heinz Bohrer -
Absolutna teraźniejszość
Antonio Negri -
Goodbye Mr Socialism
Znajdź książkę..
Comments to article
Uwagi o projekcie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych
Enter your comment on this article …
Mek - GMO jeszcze za wcześnie
Pan Twardowski niewątpliwie reprezentuje interesy wielkich koncernów biotechnologicznych a na genetyce zna się jak koza na gwiazdach. Przed wprowadzeniem GMO do środowiska powinny być zrobione niezależne badania naukowe dotyczące wpływu takich roślin na ludzki organizm. Z tego co wiem, to takich niezależnych naukowo badań jeszcze nie ma. Koncerny same sobie robią badania fałszując prawdziwe wyniki a te z kolei przesyłają do FDA w Stanch celem uzyskania zgody. Mając swoich pracowników w FDA zawsze mają zgodę, chociaż kilkakrotnie rośliny wyprodukowane przez nich okazały się trujące np:pomidor FlavrSavr z genem ryby (w teście z 14 szczurów 7 zdechło po 2 tygodniach). Hormon rbGH dla bydła jest zakazany w Europie - bez komentarza. Większość roślin posiada geny produkujące trujące białka np. kukurydza Bt (bacillus thurisgensis), rzepak Bt, bawełna Bt, wytwarza trujące białko aby zabijać owady. Czy człowiek nie zareaguje na takie białko? Amerykanie narzucili siłą u siebie zakaz oznaczania żywności GMO, wymieszali wszystko a ludziom nie dali żadnego wyboru. Czy to jest na pewno ta najlepsza na Świecie demokracją? Polecam książkę Jeffrey Smith - Nasiona Kłamstwa lub Ruletka Genowa . Warto przeczytać bo wtedy każdy może miec swoje zdanie a nie słuchać doradców biznesu.
Author:
Mek
Date:
12-02-2010
Reklama
Czela
Dziwne zdanie o bardzo głębokim sensie.
"Podstawą tworzenia normy prawnej w Unii Europejskiej są przesłanki naukowe, a nie opinia publiczna i potoczne poglądy, zasadniczo oparte na przesłankach dogmatycznych."
Jeżeli norma prawna ma być oparta na przesłankach naukowych to brzmi to identycznie jak przesłanki dogmatyczne. Trzeba też tu zauważyć , że wielokrotnie przesłanki dogmatyczne wynikające z doświadczeń pokoleniowych mają większą wartość niż przesłanki nowinek naukowych nie one zwyciężają.
Wracając do znawców tematu odnośnie genetycznego modyfikowania opinia publiczna ( a jednak UE powinna się z nią najbardziej liczyć, a naukowcy jej służyć ) nie jest informowana w jaki sposób ta modyfikacja się odbywa i jest raczej zlepkiem wielokrotnie powtarzanych czynności, odnośnie których nie do końca wiadomo co wniosą w efekcie końcowym. Nie powinno to nikogo oburzać z piedestałów naukowych.
Otrzymanie owoców bezpestkowych (co widać w owocach z naszych pawilonów) ma na celu wyeliminowanie potrzeby ich monitorowania (po spożyciu nasion jak w przypadku śliwek z artykułu). Pozbawia jednocześnie konsumentów dostępu do najbardziej wartościowych składników w owocu.
Author:
Czela
Date:
09-02-2010
blondyn - @Biolog
Mam wrażenie, że jesteś bardzo skromny, czy nie powinieneś podpisywać się "wielki biolog", albo " znany biolog". Samym podpisem informujesz, że nie należy cię traktować poważnie.
Author:
blondyn
Date:
09-02-2010
biolog
"Analizowane fakty naukowe nie potwierdzają istnienia żadnych negatywnych oddziaływań genetycznie zmodyfikowanych organizmów na nasze środowisk..." Czytając prace na temat oddziaływań GMO na środowisko ręce opadają. Badania te często są źle zaprojektowane od samego początku. Czasem zastanawiam się czy nie są tak prowadzone żeby nie wykryć żadnych negatywnych oddziaływań... Mnie jako biologa środowiskowego nie przekonują ani w jedną ani w drugą stronę. W takiej sytuacji wolę być sceptycznym aby uniknąć sytuacji podobnej do DDT...
Author:
biolog
Date:
08-02-2010
poppy - czy na pewno?
a może nie każdy mający wątpliwości do GMO to źle poinformowany fanatyk?
Author:
poppy
Date:
08-02-2010
Rafał - kto wygra?
Już 9 II w sejmie będzie wysłuchanie publiczne uwag nt. projektu ustawy. Obawiam się, że źle poinformowani fanatycy będą głośniejsi niż opierający się na faktach racjonaliści.
Author:
Rafał
Date:
06-02-2010
Przemek - odnośnie...
Na 6 z 15 uczelni kształcących w tym kierunku, biotechnologia jest kierunkiem zamawianym. Z jednej więc strony ogranicza się dostęp do GMO i badań nad GMO, a z drugiej zachęca się wysokimi jak na polskie standardy stypendiami i dodatkami aby studiować właśnie biotechnologię. Istna schizofrenia. Panie Koraszewski, może przyszłość biotechnologów w Polsce nie jest pewna, ale na pewno szansa znalezienia pracy jest większa niż po skończeniu stosunków międzynarodowych lub ekonomii na prywatnych uczelniach.
Author:
Przemek
Date:
05-02-2010
Andrzej Koraszewski - wybór studiów
1 na 1
Ciągnące się od lat dyskusje wokół tej legislacji, niechętna atmosfera wokół biotechnologii już w dużym stopniu wpłynęły zniechęcająco na młodych ludziu zastanawiających się nad wyborem zawodu. Rozmawiając z liecalistami, kilkakrotnie spotykałem się z opiniami, że wybór studiów związanych z biotechnologią jest zbyt ryzykowny, bo ze względów biurokratycznych prwdopodobnie nie będzie potem pracy. Przerażające.
Author:
Andrzej Koraszewski
Date:
05-02-2010
Sort comments
from the first
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)