Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.985.830 visits
There are 7362 articles
written by 1064 authors.
They could occupy 29015 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Prowadzę się rozumnie (dla kierowców)
Kubek wyznawcy Latającego Potwora S.:
Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek - emblemat pastafarian
Znajdź książkę..
Comments to article
Uśmiech kretyna
Enter your comment on this article …
policjantka - a moje IQ
wynosi min 149, a przy dobrej koniunkturze osiąga poziom 152 i jest wyższe od IQ Cholewy.
Author:
policjantka
Date:
30-08-2011
Reklama
RyszardW
Ja też bronię Platona, bo uważam, że pewne prawa matematyki/fizyki istnieją obiektywnie, niezależnie od ludzkiego podmiotu poznawczego, a wielu racjonalistów twierdzi, iż są one wymyślane przez człowieka w celu wytłumaczenia świata, ale ci racjonaliści reprezentują raczej kierunki tzw. humanistyczne i boją się nauk ścisłych bo ich nie rozumieją. Siła by mówić.
Author:
RyszardW
Date:
20-02-2010
PiotrB - hmm
-2 na 2
nic nie eliminuje. bronie Platona, tyle. Większość wypowiedzi Autorki jest oparta na refleksjach po lekturze tego filozofa.
Author:
PiotrB
Date:
18-02-2010
haka - Czy PiotrB
1 na 1
rozumie to co czyta? A ponadto wydaje się, iż próbuje on wyeliminować mądre wypowiedzi na rzecz swoich dyktatorskich zapędów, aby zamieszczano tylko te wypowiedzi, które on akceptuje.Czytając zaś komentarze wszystkich poza PiotraB wyczuwa się, w nich sympatie i zrozumienie dla Autorki, poza właśnie PiotremB, z którego emanuje złość i zawiść.
Author:
haka
Date:
18-02-2010
CHOLEWA - Platon swoje miejsce ma
1 na 1
w historii filozofii a nawet w cybernetyce(w"Gorgiaszu" w usta Sokratesa to pojęcie wkłada). Autorka sama dokonuje wiwisekcji swojego umysłu, dla którego mam wiele atencji a dla Niej dużo życzliwości i zrozumienia.Wykazałem to już w pierwszym komentarzu. PiotrB nie rozumie tekstu.
Author:
CHOLEWA
Date:
18-02-2010
PiotrB - brak miejsca
-2 na 2
zgłaszam się z prośbą do moderacji o zrobienie miejsca dla Platona oraz o upomnienie dla Cholewy za majstrowanie przy umyśle Autorki - nic dobrego z tego na pewno nie wyniknie, co wie każdy, kto oglądał Pamięć absolutną.
Author:
PiotrB
Date:
17-02-2010
CHOLEWA - @PiotrB
1 na 1
W centrum mojego zainteresowania jest tekst Autorki a pośrednio Jej stan umysłu . Tu nie ma miejsca na dyskusję o Platonie. Lepiej uczynisz , wchodząc z tematem na Forum.
Author:
CHOLEWA
Date:
17-02-2010
PiotrB - CHOLEWO
-2 na 2
"Dywagacje na temat Platona PiotraB są nieadekwatne i niedostateczne."
No ejże! Ja tu dywaguję w najlepsze, a ten mi z takim gaszącym zapał tekstem. A coś na poparcie swych słów, czy jednak nie warto robić nic poza spuszczeniem wody? Ja bym nie miał takiej śmiałości, żeby nadymać siebie samego do roli autorytetu/eksperta arbitralnie rozsądzającego kogo ułaskawić, a kogo skazać.
Author:
PiotrB
Date:
17-02-2010
CHOLEWA - @RyszardW
1 na 1
Połaskotał Pan moją próżność pisząc o mojej inteligencji. Testując ją, osiągałem IQ między 137 a 148.Moim zdaniem to niewiele znaczy; ujmując metaforycznie: inteligencja diabła przewyższa boską. Mimo tej mojej uwagi, dziękuję za uznanie. Pozdrawiam.
Author:
CHOLEWA
Date:
17-02-2010
CHOLEWA - The beautiful mind
1 na 1
ten tytuł filmu skojarzył się w dzisiejszym i drugim czytaniu tekstu. Bohaterem filmu jest genialny matematyk John Nash nagrodzony Noblem. Moim zdaniem Autorka już teraz uosabia piękny umysł. Dywagacje na temat Platona PiotraB są nieadekwatne i niedostateczne.
Author:
CHOLEWA
Date:
17-02-2010
PiotrB - hmm
-2 na 2
Autorka jakoś nieżyczliwie tego Platona czytała. Zastanówmy się: czy ciało nie jest przyczyną cierpienia? Ano jest, szczególnie w chorobie doświadczamy tego podziału: ciało, coś niemal zewnętrznego ode mnie, coś, co mnie boli, co mi przeszkadza. W zdrowiu ten podział zanika, ale w doświadczeniu fizycznego bólu ujawnia się bardzo wyraźnie.
Podobnie potrzeby ciała, które mogą przejść w nałogi, również bywają przyczyną cierpienia. Ja bym życzliwiej odczytał Platona - rozum powinien kierować ciałem, tak jak woźnica końmi. Nie należy popełniać naturalistycznego błędu - to, że człowiek ma popęd seksualny, nie znaczy przecież wcale, że powinien bzykać ile wlezie, że się tak wyrażę. Opanowanie popędów jest bardziej racjonalne. I taka była idea platońskiego Państwa, które bardziej było modelem człowieka niż ustroju społecznego - życie w harmonii miało być życiem szczęśliwym.
To jest dość niefajna tendencja: ktoś chcąc skrytykować jakiś pogląd, według którego żyje jakiś inny człowiek (np jest ascetą), bez zrozumienia faktycznych motywów, wymyśla własne, absurdalne, aby zrobić z przeciwnika kretyna. Moim zdaniem Autorka nieżyczliwie się rozprawiła z Platonem, bez próby zrozumienia, krzywdząco.
Author:
PiotrB
Date:
17-02-2010
RyszardW
Moje komentarze były chyba cokolwiek złośliwe i wynikające z gasnącej zdolności rozumienia, wraz z wiekiem. Świetny tekst, dziękuję, pani Doroto, trzeba przeczytać ze dwa razy, coby pojąć.
Author:
RyszardW
Date:
16-02-2010
RyszardW - tak,
2 na 2
ale tu trzeba inteligencji Cholewy, aby dostrzec to po pierwszym przeczytaniu artykułu pani Doroty Zdrojewskiej. Na taką formę literacką wyrażania myśli, jaką posłużyła się pani Dorota - jam zbyt tępy (po pierwszym czytaniu). Lecz chyba już coś rozumiem (po drugim czytaniu).
Author:
RyszardW
Date:
15-02-2010
Dorota Zdrojewska - Bóg?
2 na 2
Przyjemnie jest czytać, że ma się słuszność, ale w tym przypadku muszę sprostować, ponieważ owa słuszność została mi przyznana niezasłużenie. Moje poglądy opierają się na przekonaniu, że świat stwarzali i stwarzają ludzie, dlatego jedynymi podmiotami, do których mogę mieć uwagi odnośnie organizacji świata są właśnie ludzie. Oskarżanie boga mogę zaakceptować, tylko wtedy jeśli rozumieć to jako krytykę samej idei, koncepcji boga/bogów, a ta jest ludzkiego autorstwa, to oznacza powrót do ludzi jako adresatów tekstu, jako stworzycieli i kreatorów rzeczywistości.
Author:
Dorota Zdrojewska
Date:
15-02-2010
RyszardW - Doroto
2 na 2
czy Twe rozważania na temat Platona snułaś(-eś) po twem zamknięciu w ośrodku (to był wtorek, ten pierwszy w Pamiętniku), czy juz po jego opuszczeniu? Czy nadal dozowane są tobie leki? (Ten komentarz należy traktować z taką samą "żelazną logiką" jako i twój artykuł, ba )
Author:
RyszardW
Date:
15-02-2010
CHOLEWA - Moim zdaniem Autorka
1 na 1
-słusznie- oskarża Boga, (i nie tylko)przed którym człowiek niewyzwolony gra i jest uczestnikiem zbiorowej gry. Ta zaś musi posiadać reguły, jak np. jazda samochodem wedle Kodeksu Drogowego. Nie ma innego wyjścia ,tak jak nie ma definicji czlowieka normalnego. O tym pisał ponad 40 lat temu Antoni Kępiński.Usmiech kretyna lub płacz Pierrota to cecha naszej ewolucyjnej historii i złożoności.
Author:
CHOLEWA
Date:
15-02-2010
Sort comments
from the first
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)