The RationalistSkip to content


We have registered
204.976.688 visits
There are 7362 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29015 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Comments to article Filozofia neopozytywizmu

Enter your comment on this article …
Magister - Ciekawy
Chociaż krótki, to jednak bardzo ciekawy artykuł, prezentujący główne nurty tego prądu filozoficznego. Ciekawym było by opisanie największych twórców neopozytywizmu, jako każdego z osobna. Pozdrawiam autora.
Author: Magister Date: 17-02-2010
Reklama
RyszardW   1 na 1
Ciekawe i zwięzłe opisanie kierunku, jak wszystko tego autora. Przypomnę jeszcze że Koło Wiedeńskie miało ambitny plan sformalizowania i usystematyzowania całej matematyki (Hilbert). Cios tym planom, a w pewnym stopniu całemu kierunkowi, zadał Kurt Goedel błyskotliwym dowodem, iż każdy system logiczny o stopniu skomplikowania co najmniej takim jak zwykła arytmetyka - musi być niespójny lub wewnętrznie sprzeczny.
Author: RyszardW  Date: 17-02-2010
Adam Brożyński
Ciekawe opracowanie tematu, choć moim zdaniem zbyt podręcznikowe (no ale kwestia estetyki jest sprawą osobistą). Należałoby dodać, że Wittgenstein trzymał się z dala od Koła Wiedeńskiego i wszelakich innych bractw wzajemnej adoracji. Wysunął ciekawe tezy dotyczące języka, które w dużej mierze nie zostały poprawnie zinterpretowane i stąd droga w ślepy zaułek formalizacji. Kolejny szczegół - Russell był głęboko zawiedziony przez to, że po Traktacie Wittgenstein zajął się "zwykłością", ale ta zmiana miała swoje uzasadnienie, które jest zawarte w Traktacie. Co do jego "błędu" to się nie zgodzę, bo brał pod uwagę dość specyficzny aspekt dyskursu filozoficzego - próbę ubierania w język tego co niewyrażalne (m.in. estetyki i etyki, które były dla niego tożsame i w tej kwestii się z nim zgadzam w pewnym sensie) oraz mieszanie kategorii, co prowadziło do tworzenia metafizycznych konstruktów, z których każdy opierał się jedynie na specyfice logiki języka i jego kulturowych uwarunkowaniach (polecam badania Whorfa nad językiem indian Hopi).
Author: Adam Brożyński  Date: 17-02-2010

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)