The RationalistSkip to content


We have registered
200.314.404 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Comments to article Tarantula św. Pawła

Enter your comment on this article …
Marielle
Nie wiem co mnie ukasilo, ale chce cos napisac. Zadaniem religii jest przeprowadzenie ludzi z realnosci (przyrodzonosci) do stanu nadprzyrodzonosci (co to jest ?). Sama wiara jako przestrzeganie przykazan jest nudna i nieatrakcyjna, ale doswiadczenia osob, ktore przyzyly stan nadprzyrodzonosci jawia sie bardzo atrakcyjnie. Dlatego wielu wierzacych oprocz wiary szuka doswiadczen. Problemem jest tu forma, technika przekroczenia granicy realnosci (przyrodzonosci) z nadprzyrodzonoscia. Oficjalna droga katolikow jest mistycyzm, ale inne ruchy chrzescijanskie np.: zielonoswiatkowe maja wiele innych technik dostarczajacych przezycia stanow nadprzyrodzonych, ktore, jak mowia sa bardzo przyjemne jak np.: prorokowanie, mowienie innymi jezykami, uzdrawianie na odleglosc itp. Doswiadczenia, przezycia stanow nadprzyrodzonosci odbywa sie juz poza kontrola swiadomosci. Taki stanami fachowo zajmuje sie jedynie psychiatria. Jednak nie wszystko co chore musi byc nieprzyjemne.
Author: Marielle  Date: 22-12-2010
Reklama
Marecki_
Ciekawy temat. Taniec tarantella jest w dzisiejszych czasach zaliczany do tańców tradycyjnych (ludowych). Ciekawostką jest, że jest bardzo podobny w swoim metrum (6/8) do innych tańców tradycyjnych z Europy zachodniej takich jak np. bretoński cercle circassien, irlandzki/szkocki jig, północno-hiszpańska muińeira (z regionów Asturia i Galicja). Wiem, że np. galicyjska muinieira ma inne pochodzenie niż tarantella. Muińo to po Galicyjsku młynek, młyn i jak to jest opisane na wiki, ma to związek z pracą przy młynie. Niestety nie ma opisu ani po polsku ani po angielsku ale jest po galicyjsku i np w miarę zrozumiały po ukraińsku. Najlepiej wpisać w wikipedii "Муньєйра" ponieważ link jest jakiś dziwny jak się kopiuje z paska adresu. Nie znam pochodzenia tańców jig (irlandia i szkocja) ale znacznie różnią się one od tarantelli i muińeiry. Wspólnym elementem jest jedynie muzyka czyli rytm 6/8 oraz podobny charakter melodii. Inne tego typu tańce na 6/8 występują też w całej Francji.
Author: Marecki_  Date: 22-12-2010
RyszardW
Dziękuję za linki w artykule. Uwielbiam takie klimaty muzyczne. Panu Mariuszowi jako odtrutkę na ukąszenie polecam lekturę "Obłoku niewiedzy" anonima i "Traktaty" mistrza Eckharta.
Author: RyszardW  Date: 22-12-2010
carmen_
"Wśród takich zdarzeń opisywano jak tańczący
zrzucali z siebie ubrania i tańczyli nago. Wykonywano obsceniczne gesty
i okrzyki, inni porykiwali jak zwierzęta czy tarzali się po ulicy.

Historycy często opisywali tego rodzaju wydarzenia jako przejawy
rytuałów
pogańskich sekt. W takim duchu opisywane są przykładowo wydarzenia
z 1375 r. z okolic Renu, gdzie miała się objawić sekta taneczna, której
członkowie tańczyli
szaleńczo przez pół dnia, aż padli z wyczerpania. Traktowano ich
egzorcyzmami.


Tarantyzm jako jedna z form takich choreomanii najlepiej sobie bodaj poradził,
gdyż chorobę ubrał w chrześcijańskie szaty"
Bez względu na to, jaka była przyczyna takich zachowań, czy były to pozostałości kultów pogańskich, czy efekt nerwic, chrześcijanie jak widać poradzili sobie z tym lepiej, niż współczesne społeczeństwa, które mają do dyspozycji rozwiniętą medycynę i całą naukę. Obecnie skutkiem problemów, z którymi ludzie nie potrafią sobie poradzić, są takie zjawiska jak: narkomania, lekomania, alkoholizm i samobójstwa. To są korzyści wynikające z osłabienia wiary.
Author: carmen_  Date: 03-01-2011

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)