Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
205.307.132 visits
There are 7362 articles
written by 1064 authors.
They could occupy 29015 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Kubek z rybką Darwina
Prentice Mulford -
Źródło twojej siły
Kubek wyznawcy Latającego Potwora S.:
Znajdź książkę..
Comments to article
Neuromistyka
Enter your comment on this article …
L.Jedrzejczak - Errata do "@mieczysławski"
Właśnie zauważyłem, że wkradł się istotny błąd w zdaniu mojego komentarza "A co do siły, to nawet wzory pól, wykorzystywane w nieopisywanych eksperymentach, jeśli były za silne, nie działały w ogóle."
Powinno być "w
opisywanych
eksperymentach".
Author:
L.Jedrzejczak
Date:
15-01-2012
Reklama
Poltiser - @mieczysławski
1 na 1
na hasło "telepathy" PubMed zwrócił 200 rezultatów. Wybrałem jeden, nie ręczę za rzetelność ale jako ciekawostka może Pana ucieszy ;-)
www.ncbi.nlm.ni(*)ticles/PMC3144613/?tool=pubmed
Pozdrowienia.
Author:
Poltiser
Date:
14-01-2012
mieczysławski - czy istnieje telepatia?
Czy były naukowe badania dotyczące telepatii? Coś słyszałem, że kiedyś wojsko robiło doświadczenia, czy są dostępne jakieś materiały?
Author:
mieczysławski
Date:
14-01-2012
Poltiser - Badania w medycynie
2 na 2
To trudny temat. Podziwiam Pańską odwagę, filozof opisujący badania medyczne - to śliski temat. Poza mistycznymi spekulacjami, opisane badania mają bardzo pragmatyczne znaczenie na co dzień. Wpływ modulowanego elektromagnetycznego tła na zdrowie ludzi, zwłaszcza tych, jak nastolatki, którzy używają podręcznych urządzeń elektronicznych bez przerwy. Szkoda, że badania nie wykroczyły jeszcze poza wstępne obserwacje i niektóre wnioski, zwłaszcza w prasie codziennej ocierają się o sience-fiction. Ciekaw jestem Pańskich dalszych raportów. Powodzenia!
Author:
Poltiser
Date:
14-01-2012
L.Jedrzejczak - W odpowiedzi.
3 na 3
@mieczysławski: Może zakłócić. Nie chodzi o siłę pola, tylko o jego zmienność, a raczej wzór tej zmienności. Stałe pole oraz zmienne w sposób okresowy jest najczęściej praktycznie obojętne dla innych urządzeń (tu: mózgu). A co do siły, to nawet wzory pól, wykorzystywane w nieopisywanych eksperymentach, jeśli były za silne, nie działały w ogóle. Chodzi o pewne dopasowanie. Wzory tych pól też nie wzięły się znikąd. Starałem się ten temat wyczerpać w pracy. Mogę też wspomnieć o badaniach Persingera, których nie opisywałem w rzeczonej pracy. Mianowicie był pewien przypadek kobiety, która twierdziła, że nawiedzają ją w nocy duchy. Nie widziała ich, ale czuła obecność w pokoju. Po poszukiwaniach nietypowych zjawisk w jej domu, okazało się, że podobne pole magnetyczne, do tych, które znali naukowcy z Kanady, generował jej budzik. Oczywiście, nie na każdego to by zadziałało tak samo. Płynną
linię demarkacyjną opisuję w książce.
Author:
L.Jedrzejczak
Date:
12-01-2012
L.Jedrzejczak - W odpowiedzi.
1 na 1
@Kalikles: Wnioski ontologiczne, zarówno do tego, co wydawało się pewnego razu prababci w nocy, jak i, być może, co miał na myśli Levinas, miałby, albo i nie, wysunąć Czytelnik po zapoznaniu się z zaprezentowanymi w pracy badaniami.
@zagala: To zależy, co uznać za wnioski. Prezentowane tu badania, to prace empiryczne. Starałem się unikać filozoficznego blablania (10% zawartości to bibliografia, w większości z zakresu nauronauk i medycyny). Choć Persinger był rdzeniem, to znajdują się tu opisy i syntezy innych projektów badawczych. Wstępna teoria zajmuje się psychologią religii w kontekście doznań mistycznych. Oprócz tego, jest też opis własnych skromnych obserwacji empirycznych (te jednak tutaj nie pretendują jeszcze do rem eksperymentalnych, chodziło raczej o pokazanie, że temat jest bardziej niż namacalny). Zapraszam do lektury.
Author:
L.Jedrzejczak
Date:
12-01-2012
mieczysławski - wszędzie są pola elekromagnetyczne
W artykule podano, że pola zakłócające pracę mózgu miały bardzo bardzo małe natężenie, są porównywalne z magnetyzmem ziemskim i oddziaływaniem urządzeń elektroenergetycznych. Np magnesy głośnikowe są tysiące razy silniejsze. Czy znacznie słabsze pole może zakłócać pracę mózgu?
Author:
mieczysławski
Date:
12-01-2012
zagala - za wczesnie...
1 na 1
Interesujacy kierunek badan, za wczesnie chyba jednak na wnioski. Bedzie mozna to zrobic gdy tego typu wyniki nabiora statusu obiektywnych badan empirycznych.
Author:
zagala
Date:
12-01-2012
Kalikles - Neuromistyka a religia
Ciekawy jestem, jakie wnioski natury ontologicznej wyprowadził autor.
Author:
Kalikles
Date:
12-01-2012
Sort comments
from the first
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)