Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.472.666 visits
There are 7364 articles
written by 1065 authors.
They could occupy 29017 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Cezary Lusiński -
Parnell. Droga Irlandczyków do demokracji parlamentarnej
Michel Henry -
Narkotyki: dlaczego legalizacja jest nieuchronna?
Znajdź książkę..
Comments to article
Zwykłe szczęście
Enter your comment on this article …
Boudicca - Przypadkowość odkryć,
które popychały cywilizację do przodu wskazuje, że niemal nie jesteśmy w stanie stwierdzić, które odkrycia i części nauki mają zastosowanie praktyczne, a które nie. Przecież o lataniu marzyli głównie genialni pajace i nikt nie traktował ich poważnie, a teraz trudno wyobrazić sobie świat bez samolotów, pasażerskich, pocztowych, wojskowych itp.
Wiele rzeczy, bez których nic dziś nie byłoby takie same, wykluło się w drodze amatorskiego majsterkowania/myślicielstwa popartego dużą dozą marzycielstwa. Czasem wydaje mi się wręcz, że zainteresowanie nieznanym i nowym jest w jakiś sposób cechą zwiększającą szansę sukcesu ewolucyjnego, bo objawia się czasem w bardzo nieoczekiwanych miejscach, czasach i ludziach.
Ja osobiście jestem do szpiku konsumentką, więc zastosowanie praktyczne ma dla mnie tylko to, co już zostało zastosowane, ale mam wielki szacunek dla ludzi, którzy z pasją i uporem oddają się poszukiwaniom, których przyszłego znaczenia nikt jeszcze nie jest określić.
Author:
Boudicca
Date:
22-07-2012
Reklama
mieczysławski - zakazane szczęście
Zwykłe szczęście to dla wierzących rzecz zakazana. Mówienie o zwykłym szczęściu jest czasami traktowane jest jako nieprzyzwoitość np. erotyka, hedonizm.
Ogólnie można powiedzieć, jeżeli moje dążenie do szczęścia nie powoduje cierpienia innych ludzi, to jest to akceptowalne przez większość.
Problemem jest dążenie do szczęścia przez psychopatę, jest to groźne kiedy osiąga władzę i realizuje swoje patologiczne plany. W społeczeństwie dążymy do kompromisu w sprawie dążenia do osobistego szczęścia - optymalizacja dla społeczeństwa, a nie jednostki jak jest w monarchii.
Author:
mieczysławski
Date:
22-07-2012
Czesław Szymoniak
2 na 2
Może "wielebna" wynalazczość ma całkiem praktyczne i trywialne podloże - niewątpliwie duchowny miał zapewniony byt materialny i dużo wolnego czasu...który niektórzy z nich potrafili wykorzystać w pożyteczny sposób
Author:
Czesław Szymoniak
Date:
21-07-2012
Astrowy - Pastor
2 na 2
Ja bym nie przeceniał znaczenia bycia pastorem. W tamtym czasach pełnienie funkcji w org koscielnej to bylo jak członkostwo w partii (rządzącej). Ktos kto był dobrym fachowcem ale bezkoscielnym (bezpartyjnym) miał małe szanse na prowadzenie działalnosci, i predzej konczył na stosie niz na piedestale nauki. Przynaleznosc do org koscioła dawała pole manewru, i była konieczna aby objac wazne funkcje czy stanowiska. Zresztą w wielu ksiązkach Kopernik jest przedstawiany jako ksiądz (priest). Newton został profesorem, ale aby dostac to stanowisko trzeba było byc ksiedzem koscioła anglikanskiego. Aby uniknąc tego warunku musiał miec specjalne pozwolenie od krola. Dzis wydaje nam sie smieszne, gdy ktos za 1000 lat napisze, ze zjawisko X wykrył członek partii Kowalski w roku 1957.Ale gdy ktos dzis napisze, ze zjawisko X wykrył jakis pastor, to łykamy to bez zastrzezen.
A jesli chodzi o Higgsa, to nie był on sam, jest kilku innych ktorzy rownoczesnie z nim chcieli takiego pola. Higgs nie wymyslił pola tak z niczego, wymyslił je dlatego aby mu sie rachunki zgadzały. Pole zostało wprowadzone w potrzebie, a nie żeby było fajnie i bezużytecznie.
Author:
Astrowy
Date:
21-07-2012
Sort comments
from the first
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)