Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.332.647 visits
There are 7364 articles
written by 1065 authors.
They could occupy 29017 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Anna Bojarska -
Kozzmoss!
Znajdź książkę..
Comments to article
Tomistyczna filozofia percepcji
Enter your comment on this article …
Astraeus
2 na 2
W sredniowieczu, czy w starozytnej Grecji, mało wiedzielismy o ludzkim mozgu, o systemie nerwowym ludzi i zwierzat, o swiadomosci, i innych wielu zjawiskach. Stad pojecie mistycznej duszy.
Religianci definiowali człowieka jako moment w ktorym w niego wchodzi dusza. A działo sie to wg nich ok 8 tygodni po zapłodnieniu (dzis wiemy, ze wtedy gdy system nerwowy płodu sie rozwinał i dawał o sobie znac).
Dzis nawet religianci porzucili ten argument i w dyskusjach o przerywaniu ciazy nikt z nich sie nie osmiesza dyskusjami o wchodzeniu duszy w ciało człowieka.
Zeby rozmawaic o duszy trzeba powiedziec o jakiej to duszy dyskutujemy, czy jest to dusza z czasow Tomasza z Akwinu, a moze jest jakas nowoczesna, wspołczesna teoria "duszy".
Author:
Astraeus
Date:
08-07-2014
Reklama
Reid - łącznościowa teoria informacji
2 na 2
Łącznościowa teoria informacji została wymyślona przez Shannona i wykorzystuje się ją w urządzeniach informacyjno-łącznościowych. Teoria ta mówi o nadajnikach, przesyłaniu i kodowaniu sygnałów, ich rekonstrukcji, terminalach odbiorczych, porównując biologiczne systemy poznawcze do takich urządzeń. Na tej teorii jeszcze kilka dekad temu bazowały wszystkie tzw. nauki o poznaniu (cognitive science) np. cybernetyka, psychologia poznawcza i kognitywistyka. W strukturze tych nauk obok łącznościowej teorii informacji, termodynamiki układów biologicznych mamy reprezentacjonizm (konstruktywizm), który przez wielu krytyków uważany jest za idealizm. I tu mamy zasadniczą sprzeczność. W ramach tej sprzeczności do tej pory nie mamy prawidłowego modelu czegoś tak podstawowego jak percepcja. Oczywiście można się śmiać z pojęcia duszy, ale z nas, za kilka dekad też będą się śmiali, że wierzyliśmy że obserwator to terminal odbiorczy, który konstruuje w swoim umyśle, w tzw. korze projekcyjnej dane zmysłowe i tylko te dane widzi, a nie świat.
Author:
Reid
Date:
07-07-2014
R.Brzeziński robbo - M.Halaburda-Zwróciłem uwagę na...
słowa;jeżeli dobrze rozumiem...
To i takie podejście jest uczciwe.Wiele bowiem zagadnień z dziedziny ontologii jest trudnych i niejednoznacznych,to jest wieloznacznych,które podlegają wielu interpretacjom.
Jestem człowiekiem wierzącym,ale nie wierzę ,aby człowiek miał w sobie "nieśmiertelną duszę".
Mam interesującą książkę ,która napisał duchowny adwentyzmu ,wykazujący,że nauka ta niewiele wspólnego ma ze starotestamentowym nauczaniem-nieznaczne z nowotestamentowym.
Mam jedną z pozycji A.Krąpca.
Wielkiego znawcy tomizmu i neotomizmu.
Niemniej zagadnienia ontologiczne należą do trudnych ,wręcz zawiłych.
Przy czym analizowany starożytny chrześcijański myśliciel przeciwstawiał się potocznemu poglądowi o wystarczalności dowodu istnienia stwórcy na podstawie samego dowodu jego istnienia z powodu samej definicji.
Jak napisali R.H.Popkin-A.Stroll"Filozofia..." .Ten uważał taki argument za"niezbyt interesujące,hipotetyczne spostrzeżenie..."
Niewiele ma to wspólnego z"prostotą ewangeliczną".
Nie żeby nie było interesujące-niemniej zaciemnia wiele prawd wiary.Niektóre zmienia.
c.d.n
Author:
R.Brzeziński robbo
Date:
07-07-2014
Scorp - @Reid
2 na 2
Co to jest "łącznościowa teoria informacji? - czy mógłbyś mi to krótko wyjaśnić?A jeżeli chodzi o duszę: ta koncepcja jest zadziwiająco trwała i powszechna, w różnych religiach i wierzeniach przedreligijnych też. Można podejrzewać, że coś się pod tym kryje, coś wyjaśnialnego współcześnie. Religie się zmieniają, ale pojęcie duszy trwa, od faraonów i jeszcze wcześniej.Ja uważam, że takie pojęcia jak dusza lepiej wyjaśniać niż potępiać.-
Author:
Scorp
Date:
07-07-2014
Reid - o duszy
2 na 2
Tomasz przynajmniej nie zaprzeczał temu, że na stany duszy mają wpływ stany materialne i to już był pewien krok naprzód. Poza tym pojęcie duszy nie musi wcale wiązać się od razu z religią czy mistycyzmem. Arystoteles używał tego terminu w trybie naukowym, który nie był wcale tak odległy od współczesnego systemu pojęć mentalistycznych w psychologii poznawczej czy kognitywistyce. W pracy przede wszystkim chciałem zwrócić uwagę na fakt, że nauka nie wyjaśniła jeszcze wszystkie w sprawie percepcji, ponieważ połączenie łącznościowej teorii informacji z konstruktywizmem w pewnym momencie się całkowicie załamuje.
Author:
Reid
Date:
07-07-2014
DKnoto
3 na 3
Chyba, że przez duszę rozumiemy software naszego mózgu, ale wtedy mają ją wszystkie organizmy wyższe w mniejszym lub większym stopniu ;-)
Author:
DKnoto
Date:
06-07-2014
Rafał Poniecki - Dusza jest niepotwierdzoną hipotezą
4 na 8
Duszę wymyślono dla wyjaśnienia, dlaczego organizmy żywe różnią się od przyrody nieożywionej. Może to i była niegłupia koncepcja, ale dzisiaj pojęcie duszy jest kompletnie zbędną hipotezą. Prowadzenie zawiłych dyskusji o duszy to mniej użyteczne zajecie niż ćwiczenie się w poruszaniu uszami.
Author:
Rafał Poniecki
Date:
06-07-2014
Sort comments
from the first
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)