Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.469.913 visits
There are 7364 articles
written by 1065 authors.
They could occupy 29017 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Stanisław Kukurowski -
Racjonalna, radykalna, antyklerykalna. Literatura oświecenia w publikacjach lat 1944-1956
Znajdź książkę..
Comments to article
Günaydin Türkiye
Enter your comment on this article …
Astraeus - Kalifat
3 na 5
Ciekawy artykul o ciekawym panstwie. Ale skoro tak dobrze to dlaczego gorzej? Co takiego zmienil Recep Erdoğan w prawie tureckim, na gorsze, na "lepsze"? Skoro kalifatu nie bedzie to moze i polsko-katolicki PISofat z jakąs szarą eminencją nie bedzie taki zly, skoro w Turcji jest tak swietnie.
Jak wygląda prawo do usuwania ciązy, czy Erdogan je zmienil (proponowal kary 1-3 lata wiezienia dla kobiet za aborcje).
Jak wygląda rozdzial religi o panstwa? jeszcze nie tak dawno tureckie klechy mialy swoje meczety z dala od tureckich szkol. Dzis islam jest "uczony" w szkolach panstwowych - Sienkiewicz moze ma racje, to droga do kalifatu. Ale z drugiej strony my taki ukryty kato-kalifat mamy juz w Polsce.
Mam wrazenie ze wiele spraw Pan pomija i skupia sie na jakis jednostkowych sprawach. Patrzac w ten sposob to i Pinochet i Hitler to gospodarczy geniusze.
Author:
Astraeus
Date:
10-07-2014
Reklama
Andrzej Wendrychowicz - - Astraeus
3 na 3
To nie jest kompletna naukowa analiza, tylko publicystyczna polemika z p.Sienkiewiczem. Na bohaterkę tekstu wybrałem panią Sabanci, żeby pokazać, że w tej "barbarzyńskiej " Turcji kobiety mogą więcej osiągnąć, niż w wielce europejskiej i cywilizowanej Polsce. Ponadto myślę, że "kolegowanie" się z Turcją dałoby nam więcej pożytku niż z niejednym europejskim krajem, członkiem UE.
Author:
Andrzej Wendrychowicz
Date:
10-07-2014
jacek.placek
3 na 5
Pod koniec 2013 roku zostały wprowadzone pytania z religii na egzaminach wstępnych na uniwersytety. Na wszystkich kierunkach, nie tylko teologicznych.
Taki mały kroczek w islamizacji.
Author:
jacek.placek
Date:
10-07-2014
Czesław Szymoniak
2 na 2
"
To nie jest kompletna naukowa analiza, tylko publicystyczna polemika z
p.Sienkiewiczem. Na bohaterkę tekstu wybrałem panią Sabanci
,"
Z tekstu wynika, że pani Sabanci pochodzi z bogatej rodziny przedsiębiorców nie miała konkurencji ze strony męskiego rodzeństwa i kolokwialnie rzecz określając dostała na starcie życiowym ogromne fory. To nie jest dobre porównanie do kobiecych karier w Polsce. Nie jestem przekonany w zupełnosci ani co do racji ministra Sienkiewicza ani polemiki autora tego wątku.
Author:
Czesław Szymoniak
Date:
10-07-2014
Andrzej Wendrychowicz - Czesław Szymoniak
Gdyby w Turcji miał być kalifat, jak wieszczy minister, to i bogata pani Sabanci musiałaby się schować głęboko za mężczyznami. Ona zresztą nie jest jedyną, która robi karierę w biznesie i takich jest 4x więcej niż w Niemczech. A jakie są liczby w Polsce?
Author:
Andrzej Wendrychowicz
Date:
10-07-2014
Czesław Szymoniak - @Andrzej Wendrychowicz
5 na 5
Nie umiem wyrokować co sie stanie w Turcji (opinie ministra traktuję jako ciekawy punkt widzenia, niekoniecznie słuszny). Albo co w Polsce. To znaczy w sensie czy kraj pogrąży się w fundamentalizm religijno polityczny czy też zliberalizuje. W Polsce obie tendencje występują. Z jednej strony Kościół traci popularność co, jak sądzę, widać po statystykach swiadczacych o systematycznym choc powolnym zmniejszeniu się liczby osób uczestniczących w praktykach religijnych. Ale z drugiej strony widać wzmożoną, często agresywną aktywność środowisk klerykalno narodowych. Historia bywa nieprzewidywalna. Mnie przynajmniej dwukrotnie w życiu zaskoczyła. Pierwszy raz w sposób miły upadkiem bloku radzieckiego i drugi raz niemile rozszerzeniem się wpływów kościelnej władzy w Polsce potransformacyjnej.
Author:
Czesław Szymoniak
Date:
11-07-2014
Astraeus - Sekularna
9 na 9
Nie ma co mowic o kalifacie, bo 80 milionowa Turcja raczej kalifatem w dawnym stylu sie nie stanie. Niemniej Turcja pod rządami Erdogana zmierza ku panstwu religijnemu. Systematycznie, krok po kroku, niszczy sekularne reformy mądrego Ataturka. Pozycja kobiet jest wynikiem Turcji Ataturka a nie Erdogana. Turcja za czasow Ataturka wcale nie byla barbarzynska, wrecz przeciwnie, byla 100 razy bardziej swiecka niz obecna Polska. Sam byłem zakoczony gdy w tureckiej wsi (uwaga wsi) były szkoły bez zadnych elementow religijnych, bez indoktrynacji. Meczety tez były, ale 500 metrow od szkoły. Mieli ładny rozdział szkoly od religii, co dzis Erdogan zniszczył i cały czas niszczy. Ma wrazenie, ze nie znał Pan Turcji sprzed np 15 lat, a pana obrazem jest i była "barbarzynska" Turcja, pewnie z czasow Sienkiewicza (ale Henryka).
Podobnie w Polsce PiS, dochodzi do absolutnej władzy, serwuje 8 godzin obowiazkowej religii, kare wiezienia za aborcje, a Pan mowi jaki to ładnie PiS Polske odbudował po wojnie i o silnej pozycji kobiet (w Polsce tez są przedsiebiorstwa gdzie na czele stoją kobiety).
Erdogan jest takim tureckim Kaczynskim, i Jarek chetnie by sie z nim kolegował, gdyby nie własnie, islam.
Turcja Ataturka była sekularna,a Erdogan niszczy sekularną Turcje.
Author:
Astraeus
Date:
11-07-2014
Andrzej Wendrychowicz - - Astraeus
Zgadzam się, że w sferze obyczajowo-światopoglądowej Turcja Erdogana jest krokiem wstecz wobec Turcji Atatürka, ale Turcja Gülena - jaką wieszczy p.Sienkiewicz - byłaby dramatycznym krokiem wstecz. Życzę Turkom, żeby tego nie doświadczyli i mam nadzieję, że wpływowe Turczynki, z Panią Sabanti na czele, do tego nie dopuszczą.
Author:
Andrzej Wendrychowicz
Date:
11-07-2014
Iznogud - wstrętny faszysta
1 na 1
mam dwu dobrych znajomych Węgrów, jakoś nie słyszałem od tych dwu mieszkańców Budy, o strasznie opresyjnym systemie, który nie pozwala im oddychać, za to nie mogą się nacieszyć, że rząd reprezentuje w końcu obywateli, a nie 'zachodnie' koncerny. Turków to ja mogę tylko serdecznie przeprosić za Wiedeń, nigdy więcej takiej pomyłki. Skoro Turcja tak płynie miodem i mlekiem, to skąd takie ilości Turków nie tylko w Niemczech, ale i w Polsce?
Author:
Iznogud
Date:
22-07-2014
Andrzej Wendrychowicz - Iznogud
W RFN znalazło się tak dużo Turków w czasie niemieckiego "cudu gospodarczego", kiedy to wszelkimi sposobami werbowano Gastarbeiterów głównie w Turcji, ale też w Jugosławii, Grecji i innych krajach. Sporo z nich zostało w Niemczech na stałe i ich dzieci i wnuki często czują się już Niemcami. Myślę, że w Polsce jest zaledwie garstka Turków w porównaniu z liczbą Polaków w Anglii. Teraz my występujemy w roli Gastarbeiterów w omal całej Europie. Turcja nie jest krajem mlekiem i miodem płynącym, ale jest krajem dużym i silnym, na znacznie wyższym poziomie rozwoju gospodarczego i społecznego, niż widzą ją Polacy i ... podsłuchany pan minister :)
Author:
Andrzej Wendrychowicz
Date:
22-07-2014
Iznogud - Andrzej Wendrychowicz
Historia emigracji tureckiej do RFN jest mi znana, natomiast współcześnie wciąż tam emigrują - pewnie z przyzwyczajenia, jak mniemam, zresztą 'niektórzy' Niemcy obwiniają Gomułkę o to, że powstały tureckie getta. Turcja jest wielkim graczem, z którym świat się liczy, ze względu na siłę militarną. Polacy emigrują od ponad stu lat z wielu różnych powodów, ostatnio są to niestety powody natury ekonomicznej.
Author:
Iznogud
Date:
24-07-2014
Sort comments
from the newest
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)