The RationalistSkip to content


We have registered
152.305.935 visits
There are 7296 articles   written by 1062 authors. They could occupy 28776 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2963 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Comments to article Starożytności polskie

Enter your comment on this article …
zxcvb   2 na 4
Imperium rzymskie nie podbiło ziem polskich , bo zatrzymali ich Germanie w Lesie Teutoburskim.Rzymianie dostali takie baty, że już więcej nie odważyli się na inwazję w tym kierunku i stanęli na Renie.Germanie byli świetnymi wojownikami i bardzo skutecznymi.
Author: zxcvb  Date: 11-11-2015
Reklama
Arminius - Markomanowie   2 na 2
"Imperium rzymskie nie podbiło ziem polskich , bo zatrzymali ich Germanie w Lesie Teutoburskim.Rzymianie dostali takie baty, że już więcej nie odważyli się na inwazję w tym kierunku i stanęli na Renie.Germanie byli świetnymi wojownikami i bardzo skutecznymi".

Jeżeli już przywoływać w takim kontekście pierwiastek germański - to nie Cherusków, tylko plemiona germańskie (np. Markomanowie), zasiedlające w II wieku naszej ery tereny na północ od limesu Dunaju, z ktorymi, między innymi, toczył boje Marek Aurelisz - w oparciu własnie o umocnienia owego limesu.
W Trenczynie na Słowacji w ścianie skały na której wzniesiony jest tamtejszy zamek (na terenie luksusowego hotelu) widoczna do dziś jest inskrypcja łacińska o brzmieniu: "VICTORIAE AVGVSTORV(m) EXERCITVS, QUI LAVGARICIONE SEDIT MIL (ites) L (egionis) I IDCCCLV...IANS LEG (atus) LEG (ionis) (Marcus Valerius Maxim)ian(u)s I I AD (iutricis), CVR (avit) F (aciendum) (Na pamiątkę zwycięstwa legiony cesarskie zimujące w Laurgaricio w sile 855 żołnierzy. Napis polecił wykonać legat Marcus Valerius Maximianus). Legioniści zimowali tam w roku 179 n.e. Trenczyn lezy w odległości ok. 130 km od granicy z Polską.
Author: Arminius  Date: 11-11-2015
Arminius - Saraswati pierwotna
"Dolina Indusu — w dorzeczach Saraswati i Indus".

Przy czymn obecna Saraswati nie ma wiele wspólnego z płynącą onegdaj z Himalajów do M. Arabskiego i wpadającego doń, na terenie obecnego solniska Rann of Kutsch potężną rzeką, mającą w dolnym odcinku od 4-10 km szerokości. To właśnie na dnią powstała więszośc ośrodków cywilizacji Indusu, nie nad obecnym Indusem. Saraswati - przypuszcza się - zaniknęła głównie na wskutek wstrząsów tektonicznych, które miały zmienić jej koryto.
Author: Arminius  Date: 11-11-2015
kobieta - Wielkie Wedrowki Ludow   1 na 1
Brak wyzywienia oraz zmiany klimatyczne sa najwazniejszym aspektem kreowania nowych cywilizacji. Artykul bardzo interesujacy.
Author: kobieta  Date: 11-11-2015
Zeus   1 na 1
Bardzo ciekawe
Author: Zeus  Date: 11-11-2015
skorpion13
Ciekawe ujęcie przyczyn rozwoju i upadku imperiów...
Dotychczas zdarzało mi się natknąć jedynie na wzmianki dot. możliwego wpływu warunków klimatycznych na upadek cywilizacji.
Author: skorpion13  Date: 12-11-2015
Tabor.Refren   1 na 1
A jak ma się do tej teorii geneza imperium carów?
Author: Tabor.Refren  Date: 12-11-2015
Mano - Arminius?
"Imperium rzymskie nie podbiło ziem polskich , bo zatrzymali ich Germanie w Lesie Teutoburskim.Rzymianie dostali takie baty, że już więcej nie odważyli się na inwazję w tym kierunku i stanęli na Renie.Germanie byli świetnymi wojownikami i bardzo skutecznymi".

Rzymianie dostali takie baty, bo powstrzymał ich zdrajca, niejaki Hermann, zwany również Arminiusem. Arminius, książe Cherusków, który służył w legionach rzymskich, wymówił Rzymianom posłuszeństwo, i w bitwie pod Varusem (clades Variana)  w Lesie Teutoburskim zgotował w roku dziewiątym po Chrystusie Rzymianom potworną porażkę. W bitwie tej zostało zniszczone 1/8 armii Rzymian.

"Legioniści zimowali tam w roku 179 n.e."

Tak, ale to było tylko 170 lat później. Więc nie pasuje jako wytłumaczenie zatrzymania ekspansji Rzymian.
Author: Mano  Date: 13-11-2015
Arminius - Tama ekspansji   1 na 1
"Tak, ale to było tylko 170 lat później. Więc nie pasuje jako wytłumaczenie zatrzymania ekspansji Rzymian".

To prawda. Ale rzecz w tym, iz Las Teutoburski znajduje się w dzisiejszej Dolnej Saksonii, a stamtąd do dziejszej Polski jeszcze szmat drogi. Nawet gdyby Rzymianie zwyciężyli Arminiusa - wcale nie jest pewnym czy dokonaliby stałej okupacji terenów dzisjszej Polski. Natomiast 170 lat później Rzymianie byli o rzut kamieniem od Karpat, tocząc cięzkie zmnagania z innym germańskim plemionem - Markomanami, których opór - być może - zadecydował, iż nie przekroczyli oni łuku Karpat.
Author: Arminius  Date: 13-11-2015
zxcvb - @Mano
Mano, to samo miałem na myśli, tylko rozwinąłeś wątek.Pozdrawiam:)Akurat jak chodzi o tego zdrajcę, to mistrzami zdrad i knowań byli Rzymianie.Trafili na równego sobie, a nawet lepszego.
Author: zxcvb  Date: 17-11-2015
Brzostowski - do autora
Pan Agnosiewicz pisze teksty, które pobudzają do poszukiwań. To jest naprawdę ciekawe.
Author: Brzostowski  Date: 18-11-2015
Šemū' el Lönneberg - Lechici
Lugiowie, Ligiowie, Lugii, Lygii, Lugiones, Lougoi itd to Lechici czyli Celtowie zwani dalej Galami. Związek plemienny jaki stworzyli ok. III w. n.e. albo skutecznie walczył z Rzymem albo też pozostawał w sojuszu, których celem była ochrona szlaku bursztynowego.
Języki lechickie cechują takie archaiczne cechy fonetyczne, jak brak zmiany g w h.
W kontekście tego, co wyżej napisano i pokazano na mapach legenda podana przez Kadłubka o tym, że Leszko III stoczył trzy zwycięskie wojny z Juliuszem Cezarem, oraz że walczył z Partami i rozgromił Krassusa nabiera pewnej prawdziwości.
Author: Šemū' el Lönneberg  Date: 23-11-2015
wiszniewskiandrzej - Makromani
Odnośnie Makromanów Wilhelm Bogusławski w Dziejach słowiańszczyzny północno-zachodniej napisał makromani są mylnie przypisywanie do grupy ludów germańskich a ich słowiańska nazwa to Morawcowie
Author: wiszniewskiandrzej  Date: 30-03-2016
Glagolitic - Kultura vinca
Dlaczego autor nie uwzględnił w opracowaniu bałkańskiej kultury Vinča 5500-4000 pne? Przecież to kultura starsza od wszystkich wymienionych i mająca również więcej odniesień do późniejszych kultur środkowoeuropejskich.
Druga wątpliwość: współczesne wyobrażenie (mylne) Germanii i ludów germańskich to Niemcy, podczas gdy opisywana przez starożytnych Germania to konglomerat wieloetniczny z przewagą haplogrupy R1a, nazywanej słowiańską. Przewaga celtycka (R1b) zaczynała się dopiero za linią Renu. Współczesny Niemiec to z grubsza mieszanina celta, nordyka (zwanego też staroeuropejczykiem) i Słowianina, z tym że im dalej na wschód tym więcej Słowianina. I nazistowski lebensborn (min. „rabunek wartościowej krwi”) nie ma z tym wiele wspólnego.
Author: Glagolitic  Date: 12-05-2018

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)