The RationalistSkip to content


We have registered
207.755.538 visits
There are 7362 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29015 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2994 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Science news
Health
Echinacea nie wpływa istotnie na czas trwania i ciężkość objawów przeziębienia (14-01-2011)

Echinacea purpureaStosowanie ziołowego suplementu echinacea (na bazie Echinacea purpurea lub Echinacea angustifolia) nie wpływa istotnie na skrócenie czasu trwania i redukcję nasilenia objawów w przebiegu zwykłego przeziębienia. Skuteczność preparatu ziołowego nie odbiegała istotnie od skuteczności placebo. Wyniki badań opublikowano na łamach "The Annals of Internal Medicine".

Preparaty zawierające echinaceę są często używane przez chorych w przypadku przeziębień w celu złagodzenia objawów. Ponadto, w sezonie przeziębień, bywają równie często przyjmowane zapobiegawczo. Wyniki badań amerykańskich z 2007 roku wskazywały, że echinacea jest w Stanach Zjednoczonych trzecim pod względem popularności suplementem ziołowym używanym przez dorosłych i pierwszym pod względem popularności suplementem ziołowym podawanym dzieciom.

Naukowcy od dłuższego czasu zajmują się prowadzeniem badań nad tym, czy echinacea jest rzeczywiście tak skuteczna w zapobieganiu i leczeniu przeziębień, jak wskazuje na to jej popularność. Ogólnie rzecz biorąc, doniesienia naukowe na temat skuteczności echinacei wciąż są sprzeczne. Niektóre badania wskazują na pewne korzyści związane z jej przyjmowaniem, inne zdecydowanie je negują. Wyzwaniem pozostaje, między innymi, określenie ewentualnych właściwości leczniczych poszczególnych części rośliny, poszczególnych jej gatunków, właściwego dawkowania i optymalnych sposobów przygotowania preparatów leczniczych.

Wyniki najnowszych badań są spójne z wcześniejszymi doniesieniami, które wskazywały, że skuteczność echinacei w leczeniu przeziębień jest - w najlepszym wypadku - dość skromna. Naukowcy z University of Wisconsin przeprowadzili kontrolowane, randomizowane badania, w których dążyli do ustalenia, jakie są potencjalne korzyści zażywania echinacei w leczeniu przeziębienia. Badanie było elementem projektu badawczego finansowanego przez amerykańskie Narodowe Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM): "Physician, Echinacea, and Placebo: A Randomized Controlled Trial in a Common Cold Model" (Lekarz, echinacea i placebo: kontrolowane, randomizowane badania prowadzone w modelu przeziębienia), których celem była ocena efektu placebo i stylu relacji lekarz-pacjent w kontekście skuteczności ziołowego suplementu w leczeniu przeziębień.

W przebiegu badań 713 osoby badane w wieku od 12 do 80 lat, wszystkie wykazujące symptomy przeziębienia, losowo przydzielono do czterech grup: grupy niepoddawanej żadnemu leczeniu farmakologicznemu, grupy przyjmującej placebo (próba ślepa, w której osoby badane nie wiedzą, co zażywają - lek czy placebo), grupy przyjmującej preparat na bazie echinacei (również próba ślepa) i grupy, która przyjmowała echinaceę wiedząc, z jakiego rodzaju lekiem ma do czynienia. Osoby uczestniczące w badaniach otrzymywały pierwszego dnia 4 razy dziennie po 2 tabletki odpowiedniego preparatu i 4 razy dziennie po 1 tabletce przez kolejne 4 dni.

Tabletki z echinaceą zawierały równowartość 675 mg korzenia E. purpurea i 600 mg korzenia E. angustifolia. Pomiaru czasu trwania i ciężkości objawów przeziębienia dokonywano dwa razy dziennie przez co najmniej 2 tygodnie za pomocą kwestionariusza służącego pacjentowi do samooceny stanu zdrowia.

U osób badanych, które przyjmowały echinaceę, niezależnie od tego, czy działo się to świadomie czy nie, nie stwierdzono istotnych różnic pod względem czasu trwania i ciężkości objawów chorobowych w porównaniu z tymi osobami badanymi, które przyjmowały placebo lub w ogóle nie były poddawane leczeniu.

Chociaż autorzy badań odnotowali słaby trend, mogący wskazywać na pewne korzyści związane z przyjmowaniem suplementu ziołowego (średni czas trwania przeziębienia skrócony o pół dnia i zmniejszenie ciężkości objawów o około 10 procent), naukowcy stwierdzili, że echinacea przyjmowana w takiej formie, w jakiej miało to miejsce w przebiegu badań, nie wpływa istotnie na przebieg przeziębienia u chorych.

[Oprac. C. O. Reless]

Źródło: NCCAM

Dalsze informacje:


Caden O. Reless

Add comment on this news..  See comments (8)..



Advertisement

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)