Rewolucje, czyli znaczące zmiany społeczne, zachodzące zazwyczaj w stosunkowo krótkim czasie, wybuchały w całej historii ludzkości. Dlaczego rewolucje wybuchają nagle w danym momencie? Jakie są ich ogólne przyczyny? Dlaczego np. protest głodowy w polskich więzieniach wybuchł akurat wiosną 2004 roku? Dlaczego poparcie pewnej opcji politycznej gwałtownie spadło w danym okresie? Dlaczego ludzie nagle zaczęli strajkować? Takie zjawiska i ich konkretne przyczyny próbuje się wyjaśniać. Problem w tym, że nie można przewidzieć, czy i kiedy w przyszłości pojawi się kolejny przewrót. Dlaczego tak się dzieje? Na kwestie będzie można spojrzeć oczyma profesor fizyki, zajmującej się modelowaniem układów złożonych dr Katarzyny Weron.
Wykład pt. "Jaki może być powód rewolucji? - czyli o układach społecznych oczami fizyka" zostanie wygłoszony dnia 4 kwietnia (poniedziałek) 2011 r., godz. 17.00 w Rektoracie Uniwersytetu Szczecińskiego - Sala Obrad Senatu przy al. Papieża Jana Pawła II 22a.
Od października 2009 roku Katarzyna Weron jest kierownikiem Zakładu Układów Złożonych i Dynamiki Nieliniowej, a od maja 2010 roku również zastępcą kierownika Katedry UNESCO Studiów Interdyscyplinarnych przy Uniwersytecie Wrocławskim. W roku 2010 została członkiem komitetu redakcyjnego prestiżowego czasopisma "Physica A", zajmującego się interdyscyplinarnymi zastosowaniami fizyki statystycznej.
Dr Katarzyna Weron jest autorką 30 artykułów naukowych opublikowanych w anglojęzycznych czasopismach z listy filadelfijskiej; opiekunką naukową prac dyplomowych i doktorskich; organizatorką i współorganizatorką siedmiu konferencji międzynarodowych; edytorką i współedytorką trzech tomów specjalnych, opublikowanych przez wydawnictwo Springer i "Physica A". Wielokrotnie zapraszana była przez zagraniczne instytucje naukowe i organizatorów konferencji, na których wygłosiła ponad 30 wykładów. W latach 2002-2003 była stypendystką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Wykład odbywa się w ramach cyklu SZCZECIN HUMANISTYCZNY, kórego celem jest szerokie upowszechnianie treści humanistycznych, propagowanie kultury humanistycznej, krzewienie idei studium humanitatis, prezentacja humanistycznych intencji edukacji w duchu tolerancji i dialogu. Swoje wykłady w szczecińskim cyklu miały już takie gwiazdy polskiej nauki, jak prof. Jan Miodek, prof. Leszek Balcerowicz czy prof. Tadeusz Gadacz.
[oprac. na podstawie informacji o wydarzeniu] |