The RationalistSkip to content


We have registered
209.517.052 visits
There are 7362 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29015 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2994 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Science news
Psychology
Gdzie ci mężczyźni – nowa książka Philipa G. Zimbardo (02-05-2015)

Zastanawiamy się nad upadkiem autorytetu mężczyzn we współczesnym społeczeństwie, kłopot polega na tym, że największy w tym udział ma właśnie społeczeństwo - twierdzi Philip Zimbardo w najnowszej książce "Gdzie ci mężczyźni".

Nowa publikacja ukazała się niedawno na rynku polskim. Współautorką książki jest Nikita S. Coulombe, wieloletnia asystentka prof. Zimbardo. Opracowała ankiety i przeprowadziła wywiady z wieloma cytowanymi w niej mężczyznami.

Często słyszy się narzekania, że faceci nie radzą sobie w szkole i coraz częściej również na rynku pracy, nie potrafią sprostać kobietom zarówno w kontaktach społecznych, jak w sferze seksualnej. Nierzadko rozpaczliwie zmagają się z własnym życiem. Dlaczego tak się dzieje?

Zimbardo i Coulombe twierdzą, że młodzi mężczyźni są zmotywowani, ale nie do tego, czego się od nich oczekują. Mają być na przykład szlachetni, aktywni i odpowiedzialni. Sęk w tym, że nie zapewnia się im odpowiedniej do tego motywacji. Przyczyniają się do tego media, szkoła, rodzina i politycy, ponieważ hamują intelektualny, twórczy i społeczny potencjał chłopców. W efekcie ponoszą oni porażki w sferze edukacyjnej, społecznej i seksualnej.

Co się stało? Mężczyźni w edukacji są mniej sumienni niż kobiety i zwykle mniej się przykładają do obowiązków szkolnych. Wolą realizować własne hobby. Są impulsywni i nieśmiali. Wielu chłopców wychowuje się bez ojców, nawet jeśli pozostają oni w związku, z kolei matki nie zawsze są w stanie sprostać ich oczekiwaniom. Podobnie jest ze szkołami: są zdominowane przez kobiety i nie potrafią pobudzić większego zainteresowania chłopców.

Nowym zjawiskiem są ekscytujące gry komputerowe, którymi wielu chłopców jest zafascynowanych, i łatwo się od nich uzależnia. Niektórzy dają się nimi całkowicie zawładnąć. Jednocześnie w Internecie upowszechniła się bezpłatna pornografia, która również bardziej przyciąga mężczyzn niż kobiety.

Pojawiły się nowe zjawiska w sferze społecznej, takie jak przyznawanie kobietom większych praw i pomijanie praw mężczyzn.

Efekt? "Taki atak z trzech stron sprawił, że wielu mężczyznom brakuje jasno wytyczonego celu i podstawowych umiejętności społecznych. Mając dwadzieścia parę, a nawet trzydzieści lat, żyją na koszt rodziców (...). Wielu mężczyzn chętniej żyje pod parasolem ochronnym rodziców, niż na własną rękę wyrusza zdobywać świat pełen niepewności" - stwierdzają Zimbardo i Coulombe.

Dodają, że tym bezpiecznym miejscem dla wielu mężczyzn są gry wideo i pornografia, a to jeszcze bardziej pogłębia ich izolację i utrudnia rozwijanie emocji i umiejętności społecznych. Gdy nawet znajdą partnerkę, uważają, że do związku nie muszą wnosić nic poza własnym istnieniem.

Jakie zatem rozwiązanie proponują Zimbardo i Coulombe? "Nie możemy mówić o postępie, jeśli kobiety rosnące w siłę nie będą bardziej empatyczne wobec problemów mężczyzn, niż oni byli w stosunku do problemów kobiet w czasach, gdy to one były uciskane" - stwierdzają. Proponują wykorzystać mocne strony obu płci na rzecz wspólnej przyszłości. (PAP, Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)

 


Add comment on this news..



Advertisement

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)