The RationalistSkip to content


We have registered
205.022.582 visits
There are 7362 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29015 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
 Science » » Evolutionism

Samoudomowienie małp bonobo
Author of this text:

Translation: Andrzej Szwatoński

Dla niewprawnego oka dwie małpy na zdjęciu obok mogą wydawać się bardzo podobne, ale należą do dwóch różnych gatunków. Ta po prawej stronie to bonobo, po lewej — szympans. Oba gatunki są blisko spokrewnione, ale bonobo jest szczuplejszy, ma mniejszą czaszkę, krótsze kły i kępy jaśniejszego futra. Różnią się także pod względem psychologicznym. Bonobo spędzają więcej czasu uprawiając seks i bawiąc się ze sobą. Są mniej wrażliwe na stres. Silniej reagują na bodźce społeczne. Poza tym są znacznie mniej agresywne od szympansów.

Wiele lat temu na Harvardzie, młody naukowiec Brian Hare słuchał wykładu antropologa Richarda Wranghama, który omawiał te dziwne cechy charakterologiczne małp. „Mówił o bonobo jako ewolucyjnej zagadce", wspomina Hare. „W porównaniu z szympansami posiadają one różne dziwne cechy, a my nie wiemy, jak to wyjaśnić."

Jednak Hare wpadł wtedy na pomysł. "Powiedziałem: 'O, to zupełnie jak z lisami srebrnymi!' Richard odwrócił się i odpowiedział: 'Jakimi lisami srebrnymi?'"

Hare miał na myśli te lisy srebrne.

Wyhodował je rosyjski genetyk Dimitrij Biełajew. W latach 50. XX wieku Biełajew zdołał udomowić lisy w zastanawiająco krótkim czasie. Wybierał po prostu najspokojniejsze osobniki, które przejawiały najmniejszą agresywność względem opiekunów. Lisy, które wcześniej warczały na ludzkich opiekunów, dwadzieścia pokoleń później zaczęły machać ogonami.

Zmieniło się nie tylko usposobienie lisów. Proces udomowienia zmienił także ich ciała. Ich uszy stały się przyklapnięte, ogony bardziej zakręcone, kły krótsze a czaszki mniejsze. Na futrach pojawiły się białe łaty. Zmianie uległa także fizjologia: zwierzęta stały się mniej wrażliwe na stres i bardziej wyczulone na bodźce społeczne.

Lisy rozwinęły zestaw cech zwany „syndromem udomowienia", który obserwujemy wśród udomowionych zwierząt: od psów po świnki morskie. Wydaje się, że opisane cechy, zarówno fizyczne jak i psychiczne, stanowią nieodłączną część procesu udomowienia. Takie same zmiany Hare rozpoznał u bonobo.

Teraz, w najnowszym opracowaniu, Hare przedstawił hipotezę mówiącą, że bonobo są małpami samoudomowionymi. Dzięki selekcji naturalnej - faworyzowanu osobników spokojniejszych i w mniejszym stopniu nastawionych na rywalizację — ewolucja zdołała uformować zwierzę posiadające ten sam zestaw cech, które ludzie próbują wpoić innym gatunkom.

O koncepcji Hare’a pisałem w "Scientific American", więc pomińmy całą historię, a także to, dlaczego i jak to wszystko się odbywało. Na razie chciałbym zwrócić uwagę na dwie kwestie.

Po pierwsze, cytat z Gregera Larsena — badacza procesu udamawiania zwierząt — wyjaśniający, dlaczego pomysł Hare’a jest wart uwagi: „Ludzie zwykli myśleć o udomawianiu jako o procesie nakierowanym na człowieka, czymś celowym i sterowalnym, czymś, co robimy zwierzętom. Jednak, jak twierdzi Brian, ten proces, któremu nadajemy te wszystkie antropocentryczne znaczenia, zachodzi w naturze. To coś niebywałego."

Po drugie, Hare nie ukrywał faktu, że jest to tylko hipoteza oraz był otwarty na krytykę (fragment takowej w wykonaniu Fransa de Waala znajduje się w „Scientific American"). Sam przedstawił trzy wątpliwości. Pierwsza polega na tym, że nie wiadomo, czy przodek szympanów i bonobo był bardziej podobny do jednego czy drugiego gatunku. Druga — jedynie domyślamy się, jak przebiegał proces samoudomowienia bonobo, ponieważ nie wiemy zbyt wiele o środowisku tych małp, zarówno współczesnym jak i historycznym. Trzecia — istnieje potrzeba potwierdzenia teorii samoudomowienia odniesieniu do innych gatunków, a nie tylko do bonobo i szympansów.

Mimo to, ciągle jest to fascynujący pomysł i bez wątpienia zostanie sprawdzony w przyszłości. Jak twierdzi Hare: „Celem mojej pracy było zaszczepienie entuzjazmu i wzbudzenie zainteresowania badaniami nad bonobo. To okropne, ale niektórzy naukowcy nie wiedzą nawet o istnieniu tych małp."

Źródło: Hare, Wobber & Wrangham. 2011. The self-domestication hypothesis: evolution of bonobo psychology is due to selection against aggression. Animal Behaviour http://dx.doi.org/10.1016/j.anbehav.2011.12.007

Zdjęcia: Pierre Fidenci i Ikiwaner; lis srebrny z Cornell

Tekst oryginału.

Not Exactly Rocket Science/Discover, 24 stycznia 2012r.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Etyka wolnych związków
Dzień Obrony Wolności Słowa

 Comment on this article..   See comments (7)..   


« Evolutionism   (Published: 07-02-2012 )

 Send text to e-mail address..   
Print-out version..    PDF    MS Word

Ed Yong
Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
 Private site

 Number of texts in service: 148  Show other texts of this author
 Newest author's article: Podstępny cętkowany kot udawał, że jest przedstawicielem innego gatunku
All rights reserved. Copyrights belongs to author and/or Racjonalista.pl portal. No part of the content may be copied, reproducted nor use in any form without copyright holder's consent. Any breach of these rights is subject to Polish and international law.
page 7745 
   Want more? Sign up for free!
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)