The RationalistSkip to content


We have registered
211.234.306 visits
There are 7362 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29015 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2994 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
Lipiński - do autora   1 na 1
Dobrze byłoby zwrócić uwagę na fakt, iż wszyscy wielcy filozofowie antyczni , średniowieczni i większość współczesnych niewiele (lub wcale) wiedziała o budowie i funkcjach mózgu.
Może warto by napisać analizę jak się mają przemyślenia filozofów do obecnej wiedzy na temat mózgu, jego funkcjonowania , procesów uczenia się, poznawania, uwarunkowań etc... Krótko mówiąc skonfrontować powstające przez z górą dwa tysiąclecia (lub więcej) idee ze stanem wiedzy zwanej neurobiologią.
Czy obecnie znane fakty zbliżają nas do filozofii Kanta czy Platona?
O pozostałych sprawach można toczyć akademickie boje ; dla mnie nie może istnieć episteme ponieważ cały nasz rozum kształtuje się poprzez relacje ze środowiskiem (doświadczenia i zmysły). Jak można nauczyć się czegoś nie posiadając zmysłów idąc dalej - jak można myśleć nie posiadając zmysłów?
Author: Lipiński  Date: 09-06-2016
Reklama
Arminius - genetyka warunkuje
"O pozostałych sprawach można toczyć akademickie boje ; dla mnie nie może istnieć episteme ponieważ cały nasz rozum kształtuje się poprzez relacje ze środowiskiem".
 
Jest jednakże determinizm genetyczny, który kształtuje w określonym stopniu także nasz rozum, niezależnie od relacji ze środowiskiem.

Author: Arminius  Date: 10-06-2016
Lipiński - do Arminius   1 na 1
Determinizm genetyczny to nic innego jak kolejna idea filozoficzna. Dzisiaj możemy mówić o plastyczności genów. Czyli kształtowaniu przekazu genetycznego od przyszłych rodziców do przyszłych dzieci poprzez wpływ środowiska. Cali jesteśmy ( mózg, rozum również ) wypadkową interakcji ze środowiskiem.
Powracając do moje poprzedniego wpisu, postawiłem pytanie ;
jak można myśleć nie posiadając zmysłów?
Author: Lipiński  Date: 10-06-2016
DyktaFon - ?????   2 na 2
Bardzo mnie zawsze fascynuje, że współcześni opierają swoją wiedzą BEZPOŚREDNIO na "wiedzy" sprzed setek czy tysięcy lat. Przecież to absurd. Dziś przedszkolak w niektórych dziedzinach wie więcej, niż "mędrcy" sprzed 2000 lat.
Niech mi ktoś wytłumaczy, jak to jest możliwe?
Ja rozumiem, że jest pewien ciąg poznawania i rozwoju nauki.... ale nie można opierać się na "wiedzy" kogoś, kto nie był świadom 99,99% współczesnej nauki. Powoływanie się na starożytnych, to zwykła manipulacja. I można w ten sposób dowieść dowolnej zasadniczo tezy.
Author: DyktaFon  Date: 10-06-2016
Rafał Poniecki - Ganz na odwyrtkę   1 na 1
Starożytni, zwłaszcza filozofowie, mogli sobie najwyżej cenić wydumane produkty swoich umysłów, ale czas pokazał, że to doświadczenie jest najważniejsze. Zresztą nawet ów Parmenides z Elei zanim zaczął filozofować, to coś w życiu musiał zobaczyć. Problem w tym, że zbyt wcześnie uznał, że już wie na tyle dużo, że więcej poznawać nie musi. I tu popełnił błąd. W efekcie to co wymyślił, można o kant d... rozbić.
Author: Rafał Poniecki  Date: 11-06-2016
berserk - definicja pojęcia - wiedza   1 na 1
A może należałoby wyjść od zdefiniowania pojęcia: wiedza. To jest stan, zdolność ...?
Author: berserk  Date: 11-06-2016
Grimar - Jak zwykle oburzenie.
W komentarzach jak zwykle wielkie oburzenie na filozofię, tak jakby komentujący nie zdawali sobie sprawy, że starogreckie rozróżnienie doxa-episteme-techne zostało setki lat temu odrzucone przez samą filozofię. 
Author: Grimar  Date: 14-06-2016

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)