The RationalistSkip to content


We have registered
200.267.301 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
Jan Rylew - Świetny tekst   1 na 1
o problemach rozwojowych Polski. Jestem pod wrażeniem. Podziwiam to co już osiagnięto w tym bardziej urządzenia do produkcji biogazu. O biogazie słyszałem sporo już w latach 70, ale dopiero od niedawna o konkretnych zastosowaniach w transporcie.
Centralnie uznano pojazdy z napędem elektrycznym za dziedzinę rozwojową. Nie wiązałbym tego tak ściśle z polskim węglem. Być może także w niedalekiej przyszłości uda się unieszkodliwić spalanie w dużych elektrowniach i odsunąć groźbę anatemy na węgiel.
Z przedstawionego obrazu widać, jak polityka powiązana jest z gospodarką i jakie są tutaj wzajemne wpływy. W jaki sposób, jako państwo przestać być pastwiskiem dla „świętych krów” i stać się samostanowiącym podmiotem – oto jest pytanie.
Trzeba mieć najpierw odpowiednie elity polityczne ludzi niezwykle odważnych, mądrych, prawych, patriotycznych.
Czy to nie za duże wymagania?
Author: Jan Rylew  Date: 11-11-2017
Reklama
uxbridge - Mity i przekłamania
Autor po raz kolejny powtarza skompromitowane mity dot. inż Karpińskiego i jego komputera. Nikt nie zabraniał w PRL konstrukcji i produkcji komputerów. W ramach RWPG była specjalizacja ale w tym wypadku nie przyjmowała formy nakazów i zakazów. W PRL produkowano własne komputery aż do końca "komuny". Karpińskiemu się nie udało, bo komputer był niedopracowany a konstruktor popełnił szereg błędów w zarządzaniu projektem.
Co do pojazdów Solarisa i Pesy, to nie są "składane z niemieckich części". To zwykła nieprawda. Ich produkty są skonstruowane w Polsce i tu produkowane od podstaw. Silniki nie są polskie, ale na świecie jest tylko kilka krajów - producentów nowoczesnych silników spalinowych dużej mocy. Polska do nich nigdy nie należała.
Od zakończenia II WS w Polsce budowanych było jedynie kilkanaście typów silników rodzimej konstrukcji. Wszystkie były albo nieudane albo przestarzałe już w momencie opracowania. Wyjątkiem jest może 4C90 z Andorii, Pochodzący z lat 80-tych a modernizowany i produkowany do dziś. Ale nawet on jest jedynie przyzwoitym silnikiem, a kluczowe rozwiązania zostały opracowane za granicą na zlecenie producenta.
Author: uxbridge  Date: 11-11-2017
spamator12 - spamator12
Swietny art. Oczywiście mysl techniczna swietna, pracownicy ambitni i pracowici ale panstwo polskie totalnie daje ciala. Jak zwykle zreszta, potrafi tylko dlawic przedsiebiorczosc podatkami i haraczem.
Author: spamator12  Date: 11-11-2017
KrzysiekP
Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawia słabość instytucjonalna Polski. Czy my się bronimy przed tymi ruchami wielkich graczy, czy jesteśmy jedynie skorumpowaną masą skazaną na pożarcie - na to pytanie raczej nie uzyskamy szybko odpowiedzi. W każdym razie sposób ujęcia tematu przez autora budzi grozę. Wydaje się, że myślenie o interesie narodowym jest u nas jeszcze w powijakach.
Tymczasem poruszany tu niedawno temat doczekał się smutnego końca
forsal.pl/artyk(*)aca-sie-zagazowywac-wegla.html
Author: KrzysiekP  Date: 09-11-2017

Sort comments from the first

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)